1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв ден дома и прва средба со братче или сестричка

Дискусија во 'Бебе' започната од ddevojce, 28 јануари 2020.

  1. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.126
    Допаѓања:
    16.328
    Пол:
    Женски
    Верувај и да зборуваше исто ќе беше. Јас пак морав да го држам бебето во раце за да не го повреди. Ќе се среди се, пред ваш е тежок период, ама кога ќе дојде денот да се гушнат и бацат ќе бидеш најсреќна на свет и се ќе заборавиш
     
    На cresa-jagoda, mal.ecka и Happyinlove им се допаѓа ова.
  2. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ах ве изначитав и се стопив...Одвај чекам и јас прв ден со прво бебенце да доживеам. Ја немав таа прилика да дочекам помало сетриче или братче да чувам. Ама израснав со брат близнак. Има моменти кои само јас и он сме ги споделиле. Нераскинлива врска. Неможам да опишам ама вистина е сме делеле и тага и среќа. До ден денес толку километри одделени има денови кога сум тажна или нервозна без причина му се јавувам и сфаќам дека нешто кај него не штима и на него му е исто па си се бодриме заедно.
     
    На 24.07, Happyinlove, minne992 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Па ти си се породила. Да е жив и здрав јунакот мал. Ќе се навикне баткото не се грижи. Може ќе упали да му купиш некоја играчка што ја сака да кажеш дека бебето му ја купило. И мојата разбира се, у последно време мм кога ќе ме гушне или баци она протестира и не дава. Он па намерно и вика да ја гушне ли тато мама и она НЕЕЕ, НЕЈЌЕЕЕЕ и го бутка. Нормално е, они се навикнати мама да е само за нив, ама ќе се привикне со време. :hug:
     
    На mal.ecka и Happyinlove им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Поразговарај обавезно со психолог, ако треба и психологот нека поразговара со детето.
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Јас имам многу позитивно искуство.
    Уште од ден 1 го спремавме дека ќе имаме бебе. Кога почна да ми расте стомак му кажував дека бебето расте внатре, му покажував слики од ехо, еднаш и на преглед го земав.
    Како што се породив предвреме, дур лежев во болница бараше да го види бебето, кое беше на интензивна, а мене не сакаше да ме види. Кога си дојдов дома без бебето му купивме поклон од бато и му кажавме дека треба уште малку да порасне за да го земеме. Секој ден прашуваше дали пораснал, го гледаше на сликите што ги имав, му зборуваше дека го сака и чека, го молеше да порасне побргу. Дента кога ни јавија да одиме да си го земеме бебушот скокаше од радост, в кола цело време го галеше и едвај дочека да го бакне и гушне.
    Ми помага за преслекување, го смирува ако плаче, му пее, го бакнува. А па и малото само по него се врти.
    На моменти знае да ми запне за нешто дур сум со бебето, ама па е несебичен и ко ќе правам нешто со него веднаш вели: а бебето кој ќе го гледа?
    Инаку се разлика 4г и 1м
     
    На emkaemka, cupicupicake, mal.ecka и 8 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Моево дунде препека дур си дојдеме од болница. Кај е бебето, покажи ми го бебето! Знаев дека нема да е љубоморна иако сите ме убедуваа дека "ќе видам кога ќе дојде дома".
    Со мм дојдоа во болница да не земат. Мене ме гушна и се закачи на бебето :) Почна да го гали и не тргна поглед и раце :inlove:
    Кога завршивме со сликање и тргнавме, сестрата го крена транспортерот и моево и свика "не ми го земај бебето" :)
    Дома само ја гали. Кога спие од милост дури и ја буди. Вчера го ставив бебето на спална и "големава" не сакаше да излезе од таму. Ко маче и се напика и ја гали ли ја гали со главата. Кутро бебе, ни сон не може да види :inlove::inlove:
    Надвор без бебето не смееме да мрднеме. Каде она, таму и бебе :)
     
    На emkaemka, Miss.Sweet, nadenadia и 11 други им се допаѓа ова.
  7. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Ние дома го спремавме синчето цело време пред да се породам дека ќе имаме бебе дадичка дури и го теравме да каже како сака да се вика дадата така да беше спремен од предходно .Разлика се точно 3години ,пред да отидам во болница му кажувавме дека мама ќе оди кај докторот да ја земе дадата и да ја донесе дома ,го прашавме дали сака дадата нешто да му купи ,па маж ми му изнакупува се што порача .Дури бев во болница добар бил не правел проблеми цело време ми се јавуваа на видео кол и бараше да го види бебето.Дома кога дојдов средбата беше преемотивна јас плачев од среќа што си го гледам синчето ,а тој неможеше да и се изнарадува на сестричката ,и после 3месеци е истиот само ја гушка и ја бацува :inlove:
     
    На emkaemka, nadenadia, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.