1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв и единствен?

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 12 февруари 2010.

 1. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Имам 19 години и имам дечко со кој скоро 6 месеци имаме односи. Ама нешто во послено време не оди, чувствата не ми се исти кон него. Ми се свиѓа друг. Со мајка ми сум блиска, и кажувам се што ми се случува и ми кажа зборови што многу ме повредија. Вели дека сум требала порано да мислам пред да имам секс, сега веќе било доцна..секој нареден дечко кога ќе дознаел дека не сум невина ќе сака да ме искористи и да ме фрли..вели нема да ме гледа со очите на сегашниов дечко на кој сум му прва и тој на мене...дека секое машко сака да ожени невина..

  се чувствувам многу бедно, не знам што да правам..Дали се застарени сфаќањата на мајка ми дека тој што е прв треба да ти е маж и дека нема друг да те сака исто, или сепак е вистина? Дали да останам со дечко ми иако тоа не е тоа, или да продолжам без него..??? многу лошо се чувствувам..

  Пишете што мислите на темава.
  Поздрав
   
 2. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Душо продолжи сама без него.. Бидејќи ако не го сакаш твојот живот со него ќе биде полош и од пекол.. А сваќањата на мајка ти верувај се МАЛКУ ПОВЕЌЕ ЗАСТАРЕНИ... Можеби во минатото било со оној кој ти е прв тој да ти е маш.. Но времишата се менуваат.. Секој сака нови искуства, нови авантури, нови работи кои ќе ги проба и нема да зажали поради нив.. A исто така не верувам дека секој сака да ожени невина девојка.. затоа што ако сака да ожени невина девојка треба и тој да е невин... Затоа што потребите на жените и мажите се ИСТИ И НЕМА РАЗЛИКИ!! Иако сите прават преголеми разлики.. Но тоа е менталитетот кој се наоѓа во нив.. Направи го онаа што ти го вели срцето а не онаа што другите ти кажуваат.. И ако ти е некоја утеха.. Ретко во денешен свет да најдеш девојка која имала sex со само еден маж..
   
  На crazylady, ebola, LadyIvvy и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Пипито дала одличен совет. И јас се сложувам со неа.

  Работите одамна се сменаа. Ретко кој останува со првиот до крај.

  Како и да е, девојко - среќно ;)
   
 4. gossip.girl

  gossip.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Ја мислам воопшто да не се замараш за тоа, не значи дека ние сме уште во 20 век па да се гледаат тие работи.А ти сигурно нема да бидеш со некој ако гледаш дека сака само да те искористи.Ако некој те сака ке те сака и да ти е 100ти :)
   
 5. MissPagane

  MissPagane Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  јадодче, следи си го срцето..
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Доколку ти чувствуваш дека веќе работите не штимаат како порано, немој тоа што ти е прв да те спречува да бидеш среќна со некој друг. А и да те насмеам малку: првиот е ПРВ, секој друг нареден е ВТОР :lol:
   
  На American.Woman и sea-star им се допаѓа ова.
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.881
  Допаѓања:
  65.890
  Пол:
  Женски
  Секое машко сака да ожени невина Ахахаха е на ова морав да се насмеам. Па ретко кој денес мисли дека ќе земе невина жена. Тие времиња биле и поминале. И нормално дека ако некој те сака нема да те сака само поради тоа што си невина. За тоа барем не треба да се секираш :) Уживај си и не се нервирај. Нормално дека чувствата се менуваат и ако дојде до тоа, па... ќе си бараш излез нели. Поздравче
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Малце повеќе е оф-топик ама морав:
  Реинбоу - 999 мислења, ајде уште едно :D
   
 9. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Невини девојки сакаат оние несигурни машки што се плашат дека женската ќе ги споредува со нејзините бивши и дека нема да се претстават во најдобро светло.Затоа прави како што ти вели срцето и верувај дека ќе најдеш некој со којшто ќе споделиш обострана љубов.
   
  На anichka94 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 10. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  ako deckoto mislis deka ne e vistinskiot za tebe nema zasto da ostanes so nego,samo poradi toa sto ti e prv..ako nekoj te saka,ke te saka bez razlika dali ti e prv,peti ili petnaeseti.majkati ima malce zastareno svakanje,se plasi za tebe zatoa ti go zbori toa,ama veruvaj ne e taka poveke kao so bilo porano,i maskite se svesni deka nemozat da zemat nevina zena na denesno vreme koga se pocnuva so intemni odnosi uste od 16 godini..taka da uzivaj i ne se sekiraj,sto e tvoe ke si dojde koga ke mu e vremeto :D
   
 11. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Мислам дека треба да си го следис срцето, нема врска со вика мајка ти или другите околу тебе, прави така како сто мислис дека ке ти биде најубаво,а немора да знаци дека првиот треба да ти биде и маж,па која девојка во денесно време се омазжила невина- глупости ....
  Биди си упорна и прави како ти вели срцето,не подпаѓај под туѓи влијанија.
  Позз
   
 12. fannya

  fannya Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Dusicke nemoj da se nerviras okolku toa bez potreba si imala vrska se slucilo toa si mislela deka toj e vistinskiot ale ako poveke ne e taka slobodno prekini ja taa vrska i pocni nova vo koja ke bides p[osrekna.Pa za nevinosta nemoj da mislis pa denes retko koja devojka se mazi za toj sto i e prv site nie imame vrski imame sex ali nemozes da znaes deka toj sto ke ti e prv deka i ke ti ostane posleden normalno mozebi site koga sme bole so nekoj na koj sme mu se dale prv pat sme mislele deka e toj vistinskiot ali ako nesto ne ispadne ok zivotot ide ponatamu a za maskite sto sakjale nevina da zemat i sto sekoj nareden decko pomalku ke te ceni zasto neti e prv ni toa ne e vistina pa sea e normalno da imas vrska pa da raskines pa nova da pocnes i ti sea si uste mlada i nekoj decko ako te zapoznae nekolku godini podocna nema ni da ocekuva mozda deka si nevina normalno deka site imame moinato i vrski podolgi vo koj imalo i sex zatoa uzivaj i nese nerviraj so nepotrebni raboti samo napred ti posakuvam mnogu sreka
   
 13. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Ne se sekiraj i nemoj nikako da ostanes so deckoto samo zatoa so ti bil prv, a od druga strana kako so samata kaza veke ne ti bilo ubavo vo vrskata kako porano. Za toa kako ke te gledaat slednite deckovci, ic ne se sekiraj,zatoa so toa bilo nekogas mnogu odamna, a sega veke maskite ne gledaat taka bidi sigurna vo toa. Ke si najdes drug decko so ke te saka..
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.236
  Пол:
  Женски
  Штом не се чувствуваш исто како порано, размисли си добро... да не ти е ова само минлива симпатија кон тој другиот, или пак, ако го познаваш, навистина ти се допаѓа и сакаш да бидеш со него?
  Остави тоа мајка ти што ти вели, види како ти навистина се чувствуваш... нема врска дали си невина или не... сите ние имаме периоди кога оној со кој што сме во врска ни здосадува по малку, некако односот како да поминува во рутина, како да земаме се здраво за готово, па имаме потреба од промена - наше е да се преиспитаме и да одлучиме дали навистина ни треба тоа или не... нема врска колку години имаш, или колку време си со дечкото, важно е како се чувствуваш и да процениш што е најдобро за тебе. Ама млада си, за сериозна врска и премлада, имаш потреба да почувствуваш нешто друго, нешто ново... па пробај, зошто да не?

  А тоа што ти вели мајка ти, остави... денес времињата се поинакви, и нормално е една девојка да има повеќе долги врски и секако да има односи со партнерот - СЕКОГАШ СО ЗАШТИТА!... порано било поинаку - било баш така - првиот за цел живот - па ако им одговара в кревет супер, ако не, ќути, трпи, тоа е....

  И се сложувам со тоа што некој напиша погоре - само несигурни машки сакаат невини и неискусни девојки - затоа што се плашат од споредба со бившите - ако е вистински маж, нема да му пречи твоето сексуално минато, освен ако не си спиела со 100 души (важи и за машки)... е што е многу, многу е!

  Уфффф... се умориввввввв...... :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 15. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  toa mozebi me najveke plasi, sto sum mnogu mlada za seriozna vrska. Sepak , iako se oladeni odnosite(moi sprema nego), mnogu prijatno me iznenadi na Valentine, mi nacrtal cela karticka posvetena na mene, mi kupil preubav podarok..odednas stanuva tolku dobar (kako da cuvstvuva deka se oddalecuvam od nego)...ne mi e skros seedno, ne znam sto da odlucam..a na fax ima eden decko sto mnogu me sarmira, prekrasen e, samo so raskina so devojka mu i znam deka mu se dopagjam..
  Sto da pravam ?
   
 16. okice

  okice Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Ova e dosta diskutabilna tema, ima mnogu razlicni mislenja, iskustva, dozivuvanja...., vo red e da ziveeme vo novo i sovremeno vreme ama prv e prv i toa ke si ostane dodeka postoi zivot na planetava. Vrednosta e vo toa sto nevinosta se gubi samo ednas a onoj na kogo ke mu ja podaris taa besceneta vrednosta koja ja ima sekoja zena , toj covek ke te nosi vecno vo srceto. Se slozuvam deka ne e sekogas toa odlucno ama ke te ceni poveke bidejki ke znae deka nesto sto moze da se dade sam ednas toj go dobil toa, normalno od ljubov. Ama ako e cenata da zivees so nekogo za kogo nemas isti custva kako na pocetokot togas imas na raspolaganje dve moznosti : BRAK ili RASKINUVANJE. Izborot e tvoj:)
   
  На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. justME

  justME Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  18
  Jas mislam deka toa e samo mislenje na majka ti i deka ne morash da go gradish svojot zivot vrz osnova na nego. Znaeme deka majkite segokash ni mislat najdobro, no jas tuka ne ja gledam pozitivnata strana...naprotiv, bi ziveela nesrekna i bez ljubov....Sega se drugi vreminja, ne sekoe momce misli deka toa e najvazno! Se zavisi od toa so kogo ke odlucis da bides i sto ke ti priredi zivotot! :!:
  Eden e zivotot i zalno e da se osudis na toa da zivees cel zivot so nekoj sto ne go sakas...samo zatoa sto si imala seks so nego... :worried: :|
   
 18. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Времето ке покаже се.И јас одам 2 години со дечко ми па на моменти го сакам на моменти неможзм да го поднесам на моменти сакам да се ослободам од него на момент не можзм без него.Тоа се периоди од една врска ,мора да ги пребродиш ако сакаш да опстане врската. :roll: :roll: :roll:
   
 19. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Toa e problemot, sto ne znam dali se prolazni periodi ili vekje cuvstvata ne se isti.. eve vekje 10 dena se neame videno(od opravdani pricini) i ne mi fali nisto posebno, ona edvaj da cekam da go vidam...na momenti imam potreba za promena, go sonuvam duri deckoto od fax i se zamisluvam vo negovi pregratki, no toa e i skoro nevozmozno bidejki sme od razlicni gradovi i kaj toa ke opstane. znam deka mu se svigjam na toj decko, no sepak toj e vozdrzan i ne prezema nisto zosto znae deka imam decko. Od druga strana si mislam ako go vidam decko mi so nekoj druga, a jas da ne go najdam ocekuvanoto so deckoto od fax, ke mi bide mnogu krivo i strav mi e deka ke se kaam posle,,,kako da go najdam vistinskoto resenie...mnogu sum neodlucna...toa vo vrska so nevinosta ajde da go batalime na strana..kako bi mi pomognale dajte nekoj sovet???
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.236
  Пол:
  Женски
  Јаготче, зошто уште во старт се кочиш себеси?
  Како прво, ќе те посоветувам да седнеш и да разговараш со дечко ти, и да му кажеш како се чувствуваш... и немој да се чувствуваш виновна или да дозволиш тој да те уценува во стилот „ако ме оставиш ќе се убијам“ (е ова е малце претерано, ама не ми текна друго :roll: ) и слични муабети...
  едноставно си се заситила од врската и сакаш промена, и тој мора тоа да го сфати, немој да те кочи тоа што мислиш дека го повредуваш - секогаш некој мора да биде повреден кога и ставаш крај на врската, и не можеш да бидеш со него само за да не го повредиш, ако ти не сакаш да сте заедно...

  Исто така, престани да размислуваш негативно - тоа што дечкото од факс што ти се свиѓа е од друг град, не е воопшто проблем, зошто да не опстане таа врска? Излези на кафе со колегата, чисто пријателски, разговарајте, запознајте се, види како ти е со него, во негово друштво; нема врска што имаш дечко, не може тој да ти брани да се дружиш со колегите.

  И не ми се допаѓа тоа што размислуваш во стилот „што ако тој си најде девојка и му е поубаво, а мене не ми е“ - животот тече понатаму, и ако тој подобро се снајде од тебе, тоа не е причина да ти биде криво што е среќен, а ти не си... едноставно така се случило и нема зошто да ти биде криво...

  Млада си, и не го губи времето со анализи... најважно е да разговараш со дечко ти, и да си расчистите меѓусебно... полесно е кога ќе зборувате, верувај ми ;)