1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв лет со авион (доживувања)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Snow-Queen, 22 ноември 2011.

  1. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Првиот лет ми беше Виена-Белград :D
    Незнаев како ќе биде, искрено, незнаев што да очекувам :D
    И така, си полета авионот, мене ме пукна смеа, па си се изнасмеав цел лет, гајле си немав :)))

    п.с.Поинтересни ми се полетувањата, од слетувањата ;) ;)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Во авион НИКОГАШ ууффф се ежам од самата помисла
     
  3. connie

    connie Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    204
    Првиот лет ми беше до Шведска (со прекачување) и искрено повеќе очекував но ок. Како во кола да се возиш само што имаш др глетка од прозорите.
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Првиот пат ми беше пред 6-7 години Скопје-Египет, одевме на одмор.
    Не е многу долг патот 1 и ипол час мислам беше, ама мене прв пат ми беше и на еден од пријателите.
    И ко за беља баш ние двајца се погодивме еден до друг, среќа мајка ми беше од другата страна.
    Мене ми се врти ми е лошо, и тамн ќе ми се подобри, ќе го погледнам него он пребледел а сепак 30 години дечко несака да покаже слабост, уште толку полошо ми е.
    И така јас не пискам за да него не му напраам беља, он не писка да не ме вознемири мене, дете бев ипак, а му се вриска од страв, ама трпи aбе циркузи :D Не гледаат останативе и се паѓаат од смеа. Жена му тогаш му беше девојка го умре од зафркавање дека повеќе му било страв од мене :D
    И мене мастиките ми помогнаа, џвакав за да не мислам и малку да се опуштам :)
    Ама помина брзо само додека да полета таа минута, две.
    Слетувањето не ми беше проблем.
    Ама затоа кога излеговме од авион кога на удри еден ветар топол, гледаш само некои були целите во црно замотани и мажи со брадишта, ко немиени целите, си рековме сите, кај дојдовме, шефе враќај не назад.
    Ама тоа на прв впечаток, инаку баш беше рај :)
     
  5. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Првиот пат во 2010, Скопје-Љубљана-Парис :D
    Се сеќавам се тресев од страв,како се доближуваше времето до полетувањето се препотив сто пати,12409 пати кажав што ми требаше ова требаше со автобус :D
    Патував со брат ми, го зграпчав за раката толку силно од страв, што кутриот после целиот ден го болеше раката..Немаше смисла да викам :D Откако полета немав гајле, се опуштив и уживав во летот. :)
     
  6. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Јас зимава бев Скопје-Виена-Гетебург
    али Скопје-Виена бев со поголем авион и немав никакви проблеми не ми пукаа ушите, не ми беше ни страв ни ништо, убаво поминав.
    И после по 6 саати чекање на аеродром во Виена ми беше летот за Гетебург, бевме во помало авионче што за малце немаше ни да полета пошто на Алпите имаше невреме и кога се качувавме во авионот мислам дека тие рачките од скалите беа смрнзати :worried:
    И имав проблеми со притисокот мислам дека цел лет, 2 саати ми пукаа ушите.
     
  7. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Ох, колку сакам...ама сум немала можност досега...се надевам во иднинаа
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Првиот лет со авион ми беше како 10 месечно бебе, но потоа не летав долго долго време и повторно кога седнав во авион ме фати паника кога се одвои авионот од земјата, ама гледам патниците околу мене мирни па ај викам и јас мирно ќе си ги набљудувам облаците низ стаклото на прозорецот(тој до моето седиште не се отвораше, незнам за другите).
     
  9. HurremSultan

    HurremSultan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    119
    Првиот лет ми беше за Швајцарија ама 5 години имав тогаш. А кога покасно пак седнав во авион како повозрасна воопшто не ми беше страв.Го гледав брат ми цел насмеан па и јас немав гајле. :D
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    заборавив да кажам, првиот пат, ми дава стјуардесата кафе во послужавник, ја не знам како се зима, со се послужавникот и го земав, женцкава :?: ваква фацка беше :D
     
    На Vegegirl, Umbrella22, mims-89 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Првиот мој лет со авион беше лани лето кога бевме на одмор за Хиос. Уффф се препотував цело време пред да влеземе во авионот, страв ми беше многу, го стискав мм цело време и кога влеговме исто раката цело време му ај држев од страв :tmi: јас си знаев како ми беше. Среќа што целиот лет беше само 45 мин.така да некако бргу минаа и едвај чекав да слетаме. :)
     
  12. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Па како што сакам височини многу, а и цел живот пекав за да летам со авион, ептен бев среќна и возбудена. Тоа беше пред 3 години и беше сраток лет, околу 1 саат (до Загреб). Убаво ми беше, интересни ми беа полетувањето и слетувањето, а и во глетката си уживав. И сега најмногу сакам со авион да патувам, обожавам авиони :)
     
  13. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    За Англија лелелее јас знам како се возев до таму...и како издражав...
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Е како? ^
     
  15. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Првиот пат бев ептен возбудена :) Мислев дека ќе умрам од страв зошто се плашам од височина,ама кога полета авионот јас се осеќав ептен опуштено.Ушто кога не послужија со јадење и пијалок скроз заборавив на се.Уживав во летот,а стварно чувството е необјасниво :)
     
  16. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Да прашам дали случајно некоја од вас била бремена додека се возела во авион и тоа прав пат? Искуство...
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас бремена прв пат полетав и тоа бев 7 месец :^)
    Hе ми беше многу тешко,само имав гадење од храната,мирис од лугето зашто само едниот лет ми беше 11 саати,плус чекање и не бев спиена воопшто,ми се чини дека малата многу ме клоцаше,она ептен мрдаше :wasntme:
     
  18. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Бев во 4месец, па и сега пак ќе патувам. Ок и супер се си поднесов, без лошења. Се надевам дека и сега ќе е така. Само полека, без брзање и стрес. Самото тело до сега би требало да ти каже што и како. Јас воопшто немав проблеми со лошења,повраќања и сл работи и може и за тоа добро си поминав.
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.377
    Пол:
    Женски
    Првиот пат кога требаше да летам мислев ке имам којзнае колку страв :shake: ама супер поминав
    Исто летав два пати додека бев бремена и поминав без никаков проблем :)
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Од дома си испечатив вицови читав вицови гледав од авионот наполе(од стаклото) си правев маабет со бато (1 брачет)вицови ми кажуваше и некако стигнавме ама после кога се вракавме ич не ме беше страв...баба ми од тука авионо каснеше 1 час и еден час покасно и се јавивме почнала да плаче мислила дека авионот паднал.....хахахаххаха :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: сите спијат само јас и бато будни оти од тргнавме во 19:00 ама вејке а во авион а во брод а во кола исто ми е ........отрпнав....и плачев ама тогаш бев 6 години. не ми е било прв пат ама јас тој си го паметам како прв...