1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв лет со авион (доживувања)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Snow-Queen, 22 ноември 2011.

  1. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Многу често летам со авион, ама очигледно за велигденскиот распуст ќе треба сама за Скопје да летам и тоа без стујардеса. Многу сум возбудена! :rock:
     
  2. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Првиот лет со авион ми беше лани за Велигден.Летот ми беше од Скопје до Виена.Со тоа што ми беше прв пат, бев многу возбудена, но одвај чекав да се качам. Бев со мајка ми и кога полетав ми беше многу интересно и убаво, постојано си гледав преку прозорчето.Немаше многу турбуленции.Но, назад се враќав чисто сама.Не знаев баш се.Дури една на вратата пред да отидеш до авјонот...одам да ми ја прегледа картата а таа една нервозна и ја прашам на англиски за картата а таа ми вели само иди седни таму и чекај |( . Сите ме гледааше а мене ми беше срам.Кога се качив во авјонот си седев сама, немаше многу гужва ама имаше многу турбуленции.азад бев повеќе исплашена од одењето.
     
  3. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Мене првиот лет во авоин ми беше за Турција
    многу ми беше страв мене и многу им се лутев на мајка ми и на татко ми бидејќи ке одиме со авион бидејќи
    сум слушала многу несреќи со авион на вести и слично .
    И пред да тргнема јас си се поздравив со сите бидејќи мислев дека ке умрам :D
    И кога тргнавме јас значи бев цела згрчена од страв и ставив слушалки и сум заспала и потоа фалеше уште неколку минути за да пристигнеме и тогаш се опуштив и кога стигнавме ми беш многу смешно бидејќи сум се толку плашела :D

    И сега често
    летам со авион и многу ми е интересно и убаво :)
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Не ми беше воопшто страв, на одење бев со другарка, на враќање сама и немав гајле :rofl:
    Имаше малку турбуленции, не беше страшно, само ми е малку проблем спуштањето, притисок ми ствара во глава.
    Тие што првпат ќе летате, не се плашете, авионот е најбезбедно превозно средство :)
     
    На Srckata28 и Kaylie им се допаѓа ова.
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас сум се возела два пати и не е многу страшно :D Спуштањетое стварно малку по страшно,имаш чувство дека ке удри авионот доле,ама океј е :D
     
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас сум се возела два пати и не е многу страшно :D Спуштањетое стварно малку по страшно,имаш чувство дека ке удри авионот доле,ама океј е :D
     
  7. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Прв пат со авион, не се секавам ич, мала сум била ептен.. од кажувањата на мајка ми, со брат ми сме се карале кој да седи до прозорот :D :D а подоцна, нормални летови воглавно..
    Еден од посмешните беше кога летав за Карачи. Во авионот бев само јас „бела“ (и стјуардесите), а останатите патници пакистанци сите. Толку некултурен народ едно чудо. Ем што зјапаа цело време, нема врска. Само што авионот ја допре пистата, овие сите појасите ги откачија и ајде по рачниот багаж и на излез (по правило не го тргате појасот додека моторите на авионот не се изгасат). :D :D :D Стјуардеста која што ми беше на видик беше толку шокирана, очите и беа ококорени буквално. :D
     
  8. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Прва дестинација посетена со авион - Кипар, арно ама додека стигнавме таму...
    Појма си немав дека авиончево ќе си се симнува во Сараево да качи патници, па во Измир да качи патници, па тек тогаш да стасаме конечно во Никозија.
    Ко за прв пат три полетувања, три слетувања :lol:
    Возбудена нормално, страв малку при полетување, ама интересно и би сакала пак и пак :)
     
  9. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас не сум летала,но мислам на лето ќе летам.Ама со оние спортските за рекреација. Имам голема љубов кон авионите и летањето.Едвај чекам да летам. Тато има колега кој во слободно време лета,па Дај Боже на лето можеби ќе летам,над Битолава :lol: . Ќе ги гледам битолчаниве како мравки :D.
     
  10. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Јас сум убеден дека сум летал во претходниот живот. Многу често сонувам како летам, многу!

    Но, додека пак да добијам крилја, да се вратим ево реалноста :)

    Прв пат летав пред некои 13 години. Од Црна Гора до Македонија. Не се сеќавам баш на се сосема јасно, но знам дека цревата ми се кренаа. Татко ми не` утеши мене и мама дека се е ок и дека тоа е нормална реакција.

    Стјуардесата помина, ни даде пијалок и кроасан, и уште пола не го изедов, татко ми и мајка ми рекоа: „Еј, град под нас! Кој ли град е ова...“. И одеднаш на звучник: „Драги патници,врзете ги појасите, слетуваме во Скопје“.

    Толку многу кратко што не ми се веруваше! Натаму бевме со автобус и умревме 18 саати и кусур, а назад за само половина час :))))))))))))))))

    Многу позитивно искуство и ќе си го паметам цел живот. Се сликав се пустев со авионот, не даваа на аеродромот ама ги молевме и ми дозволија пар фотки. Си ги чувам во албумите семејни со гордост си ги гледам :)

    Имам летано уште 2 пати после тоа, до Сарајево и назад. Уживам додека летам, ама кога се сетам на некои несреќи... Но, сепак, ќе си речам: ако ти е речено да загинеш, ќе загинеш и на велосипед. И одма кулирам :)
     
  11. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Јас се уште се немам качено во авион.. Се надевам наскоро и тоа ќе биде !! :D :D
     
  12. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Тоа беше кога имав 17 години и патував за Ахен, Германија.
    Секако, прв лет , и се ми беше интересно..едвај чекав да стигнам на аеродром, за да се качам во авионот:D
    Претходната ноќ никако не можев да заспијам , си правев планови и замисли како ќе биде наредниот ден , што ќе се случува и сл.
    Ама ете , кога седнав на седиштето , си се сместив удобно , како на гости да сум , до прозор знам дека седев..имав прекрасна гледка,надолу. Уживав.
    На моменти помислував дека сум дома , или кога ке сум заспиела ..како и да е , прекрасно доживување ми беше , сеуште паметам како вчера да се случи. :)
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Мене првиот лет не ми беше ништо посебно , ниту било кој нареден.Во смисла дека е нешто бауууу страшно.Од толку кажувања вака ќе е онака ќе е , толку чекав и чекав да се случи нешто од тоа што ми го кажуваа, како било непријатно при полетување и слетување и страшно и не знам што.Сум летала и на лошо време и со турбуленции така средна јачина до мали и сега нормално малку ќе те фати страв ама тоа е тоа.Конкретно првиот лет не ми беше воопшто страшен дури и пријатен ми беше од аспект на тоа што седев до прозор и убаво ми беше да гледам.Дури по неколку возења во авион кога ќе ги спуштат капаците од прозорчињата имам чувство дека со автобус се возам по убав рамен пат :D
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум летала се надевам дека ќе го доживеам тоа чувство некогаш
     
  15. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Ајде и јас да пишам на оваа тема конечно. За прв пат летав во четвртокот Скопје-Виена, Виена-Минхен, иста релација и наваму со Austria Airlines, бев службено. Искрено, многу ми беше страв пред да се качам во авион оти се плашам од височина.
    Седнав, чекавме малце, па почна авионот да бучи и толку ми требаше, нозете ми се здрвија. Најстрашно полетувањето кога се крева баш, тогаш мислам останав без воздух и ушите ми се затнаа, почна да ми се врти свест малку, ама кога се исправи потоа на одредена висина беше во ред. Немаше турбуленции, убаво си гледав низ прозор. Искрено, и слетувањето беше малку чудно, оти јас барем осетив како се спушта, како да тонам тогаш :). Ајде, додека слетавме во Виена, пак во авион за Минхен. Наваму, летав ноќе.
    И така, јас со првиот лет искусив и менување авиони и лет денски и лет ноќе. Сега би летала во секое време.
     
  16. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Првпат кога се качив, почнаа ушите да ми зујат, исто така и кога слетував. Ама одпосле ми кажаа дека сум требал мастика да џвакам за да не ми зујат ушите. Иначе интересно е да се вози со авион.
     
  17. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    На првиот мој лет со авион,иако беше одамна,добро се сеќавам. :D
    Се укрцав на нашиот аеродром и патував со моите до Бодрум.Авионот не беше нешто мн голем.Но беше преполн.Секој од своја страна збори,се довикува,а јас умирав од страв.Најстрашниот момент ми беше кога почна да се движи,се побрзо и побрзо и на крај полета.Е тогаш мислев дека ќе се онесвестам.Имав чувство дека во секој момент авионот ќе падне на земја,а тој сеуште не се ни искачил на потребната висина.:lol: И едвај чекав да слетаме,затоа што во секој миг имав чувство дека авионот ќе се сруши.А и тоа затнувањето на уши е страшно иритирачки:|.
    Но после тоа се возев уште многу пати и на подолги релации,но сега веќе го немам првичниот страв.Сега сум се поопуштена и уживам да ја гледам глетката низ прозор, поготово дење кога патувам:inlove:.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала страв од авиони, напротив, ги сакам.
    Првиот лет ми бил уште пред да наполнам една година, накај Швајцарија, стјуардесите ми дале мало гумено авионче со швајцарско знаме. :D
    Првиот лет на кој се сеќавам беше накај Египет, превозбудена бев заради тоа што ќе одам во Египет, за да ми биде страв од летањето.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ton4ica

    ton4ica Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Ех пред неколлу години прв пат летав за Швајцарија со тетками, по природа не се плашам од ништо па ми беше интересно дека постојано ми зборуваше дека е страшно полетувањето и слетувањето, а јас во себе си мислев па дај нека падне авионот за нормално секој летал вака ќе имам што да кажувам ако преживеам
     
  20. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Јас обожавам да си леткам :rock: Мојот прв лет беше до Германија преку Истанбул и бев сама, но летот беше прилично краток па брзо ми помина, дури сакав уште :D Уопште не ми беше страв, и двата лета беа мирни, времето беше убаво, па си гледав низ прозорот и си уживав :)

    Летово имав еден од најдолгите летови воопшто, од Скопје до Лос Анџелес, повторно преку Истанбул. Од Истанбул до ЛА летавме нешто повеќе од 13 часа. Зачудувачки, прекуокеанските авиони имаат помалку простор за нозете отколку помалите, барем од мое искуство. Но авионите сe огромни па можеш да станеш, да прошеташ, да си земеш нешто за јадење или пиење. Од Turkish Airlines имаат супер избор на нови филмчиња и музика и има бесплатен интернет, па не може брзо да ти се здосади. Летот во обратен правец, од ЛА до Истанбул, беше еден од најчудните летови што сум ги имала. Имаше многу турболенции, па постојано мораше да бидеме врзани, стјуардесите беа многу изгубени, немаше интернет, а типот што седеше до мене беше клаустрофобичен и постојано мрдаше и бараше коњак |( Цел лет око не склопив.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.