1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прв лет со авион (доживувања)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Snow-Queen, 22 ноември 2011.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Prekuokeanskite letovi se ok. Vnatresnite letovi niz Evropa, se postrasni od selski avtobusi.Sekogas koga patuvam vikam ova mi e posleden pat, ke odam so gradski avtobus (ke stojam cel pat, isto kako vo gradski), i pak eveme mene vo selska avionska linija.Umiram, lek nema
     
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    уф, вака кога се навраќам одамна ќе да бешеее... имав само 6 години и одевме со мајка ми за Русија, пошто бевме група девојчиња навистина беше интересно, ептен возбудено се чувствуваааав, ааа, сакам пак за Русија, хаха, имам уште неколку пати патувано за Шпанија, и дефинитивно ми е омилено средство за превоз, никогаш сум немала лошо искуство, напротив уживање ми претставува.. Следен пат планирам и до Белград со авион да одам, оваа автобусиве клацкалки, не можам ни 6 часа да издржам, а кола ни имам, ни возам.. :D
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Кoгa ми кaжaa декa ќе oдиме сo aвиoн првo ми беше стрaв aмa aј некaкo ме убедијa и дoбрo стигнaвме нa Аерoдрoм вo 15:00 a aвиoнoт вo 21:00 и зa тoa време се прoшетaвме низ Аерoдрoмoт имaше прoдaвници кaфичи и тoa пoсле нaкaј 19:00 oтидoвме се чекирaвме oстaвивме куферите и oтидoвме нa терaсaтa имaше зaјдисoнце и ептен беше убaвo и пoсле дoјде некaкo 21:00 не oднесoa сo aвтoбус дo aвиoнoт се кaчивме се aмa нештo не беше вo ред aвиoнoт пa чекaвме 1сaaт зa тoa време стујaрдесите ни дaдoa сoкче и дoбрo тргнa aвиoнoт мене ушите ми се зaтнaa ушите aмa декa беше нaвечер глеткaтa беше ептен убaвa oд aвиoн oнaкa мерaци и не летaвме мн 45мин бидејќи oдевме oд Сoлун дo еднo oстрoвче тукa и убaвo беше уште си ги чувaм влaжните мaрaмчињa штo ни ги дaдoa ×D aрнo aмa зa врaќaње беше...чекaме тукa нa ред дa не чекирaaт и тaa пoчнa нештo дa збoри нa грчки oти Англиски незнaејa aрнo aмa теткa ми рaзбирaше грчки и oвaa и викa кaртите се препрoдaдени теткa ми кoгa пoчнa дa се кaрa тукa сo тaa пуздер јa нaпрaви и oвaa се јaви нa пoлицaјкaтa пoлицaјкaтa дoјде не сoбрa нештo нaпрaвијa не кaчи вo aвтoбус и вo aвиoн a јaс декa 11-12 гoдини се преплaшив декa нa oстрoв си пoмислив јaс тoлку вo Мк не се врaќaм :P aмa дoбрo се пoминa дoбрo кoгa се симнaвме oд aвиoн премнoгу ме бoлеa ушите и тукa пoд нив aмa ми пoминa брзo :D
     
    На buba4e89 и IronLady им се допаѓа ова.
  4. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    сите стресови ми правеја за првиот лет.летав со друштво. нз онака убаво ми беше. летав со една косовска компанија..повеќе страв ми беше последново патување со виззаир кога имаше многу турболенции.
     
  5. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Првиот пат летав од Скопје до аеродромот во Тиват. Летавме службено со група колеги во изнајмен авион само за нас а бидејќи летот беше краток додека послужија кафе дојде време да се симнеме. Многу кратко ми се виде и сакав уште. Се на се, многу беше пријатно, без турбуленции и воопшто не ми беше страв.
     
  6. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    ух ве ммолам која од вас веќе патувала авионски да ми опише какво е чувството дали е страшно...јас требада патувам а ми е страв
     
  7. My_Vezilka

    My_Vezilka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Не воопшто немај гајле само ко ке полетува малце ама ништо не е страшно после од вај ќе чекаш да се вракаш со авион :D(y)
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Сите што треба да го имате својот прв лет, без паника. Ако треба напијте се апче за опуштање, смирување, ама соочувањето со тоа дека сте високо на небото е најдобро. Јас мислев тешко ќе можам да се качам во авион. Првиот лет ми беа всушност 6 лета во 20ина дена. Летав тука локално, па интерконтинентално 4 лета беа такви, последниот пак локален. Се издржува, само немојте да мислите цело време каде сте.
    Здравје за брзо може пак ќе имам летови интерконтинентално, веќе сум спремна. Едвај чекам. :)
     
    На Hipica, tessie и Yowannty им се допаѓа ова.
  9. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Дечки , сите вие кои сте летале со виз-ер , какви впечатоци може да споделите?​
     
    На AniPani му/ѝ се допаѓа ова.
  10. #Maksi

    #Maksi Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Првиот лет ми беше зимово и тоа замислете требаше да смениме 3 авинои па испаднаа 4 за да стигнеме до Австралија..Прво летавме од Скопје до Истамбул и додека да полетаме бев многу возбудена,но полетувањето речиси не го ни осетив.Прекрасно беше,се исчепкав таму,седев до прозор,јадевме нешто многу вкусно и летот беше само 53 мин хаха.Многу брзо помина.Додека пак слетувањето беше многу лошо,не дека беше нешто страшно ама мене нешто ми се слоши.Ме фати стомакот неможев да мрднам,качив температура мислам дека,ушите ќе ми пукнеа и цела бев црвeна.Се симнавме од авионот и чекавме на аеродромот 9 саати.Аии кога ќе ми текне,мислев ќе полудам.Многу беше досадно.Потоа нов лет до Дубаи тогаш се ми беше океј,немав никакви проблеми само се нервирав дека каснеше авионов 1 саат,а во Дубаи следниот ни беше за 1ипол час,а ние веќе сме изгубиле повеќето од времето.Ајде стигнавме во Дубаи 5 минути да слетавме порано ќе го фатевме следниот авион,ама ништо.Избега тој што беше до Мелбурн.Во Дубаи беа многу пријатни луѓето и одма не сместија во хотел,бидејќи следен авион до Мелбурн беше следниот ден.Се уживавме во хотелот,го видовме Дубаи од блиску кога поминувавме со автобусот со кој не носеа до хотелот.Потоа следниот ден ајде летот.Заборавив да напоменам дека директен лет до Мелбурн имаше по 3 или 4 дена и моравме да летаме преку Перт.Ајде се качивме во авионот за Перт стигнавме таму по 10-12 часа и таму чекавме едно 5 саати.И потоа конечно се качивме во авионот за Мелбурн летавме едно 3-4 часа може и повеќе и стигнавме во Мелбурн.За враќање истата приказна во Дубаи повторно во хотел,авионите многу каснеа и во Истамбул замалце да ни избега ама сепак го стигнавме и се стигнавме дома.Сигурно повторно ќе летам бидејќи беше преубаво.Времето беше супер,само на враќање од Дубаи пред да слетаме во Истанбул имаше турбуленции и магла и неможеше да слета,тоа беше причината за малку да го испуштиме и следниот авион.Ххаха сепак преубаво искуство :)
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Епа вака, прв пат ми беше минатата седмицА. Морам да признаам дека бев крајно преплашена, згора на тоа имаше и доцнење од околу 3 саата. Возбуда-ненормална, цело време потајно сакав да си се вратам :) Кога дојде време да влеземе во авион мислев готово срцето ќе ми излета (ок, само да знаете дека сум паничар и дека ова не мора да значи дека и на друг ќе му се случи :))) Па пред да полета авионот-леле луѓе, мислам дека срце ќе ми излеташе. Ми се пиеше вода ненормално, уста ми се исуши. Е сега, знаев дека при полетување е тоа СТРАШНОТО и чекав да видам што ќе ми се случи. Кога полета авионот, седев како здрвена гледајќи надолу и наеднаш толку силно ми се заврти во глава што мислам дека изгубив и свест. Затоа мој совет, при полетување, не гледајте надолу туку некако бидете спремни и стегнете се:) Кога исправи горе немав многу мака, само некако цело време осеќав како да ми се врти во глава и не ми беше пријатно. При слетување немав некои проблеми но многу слушнав дека се жалаа на притисок во ушите (болка и стегање). На враќање поминав подобро, бев спремна при полетување и си ги стегнав ушиве со рацете и некако ок ми беше, помалку ми се вртеше за разлика од првиот пат, а слетувањето дури ми беше и интересно. Не наидовме на многу турбуленции, некои така слаби (поовеќе има тресење во кола или автобус). Се на се, мислам дека следен пат нема толку да ми биди језиво, но сепак на подолг лет од 2 саати не знам дали би се нафатила хаххахаа -паничар си е паничар :))) И многу сум задоволна од стјуардесите и стјуардите- абе срцки се.
     
  12. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Првиот лет со авион ми беше пред скоро 4 години, од Белград за Франкфурт со Луфт Ханза.
    Не бев уплашена или превозбудена па да се тресам, ама нели, кога нешто ти е ново и непознато имаш мала доза на страв, природно.

    Побарав седиште до прозорецот (небаре доживљај е), а до мене седнаа татко и син, Германци, се враќаа дома.

    Светна сигналот да се врзат појасите пред полетување, јас си го наседнав појасот и не знаев кај ми е. :$
    Додека сфатив кај е, веќе стјуардесите почнаа да опоменуваат по седишта.
    Е сега, појасот го најдов, арно ама не знаев како да го закопчам. :rofl:
    Тие двајцата се погледнаа дискретно, а јас :$:$:$.
    Помладиот ми вика: „Is this your first time on a plane?“
    А јас му викам: "Is it that obvious???"
    Па ајде ми помогна да се врзам и полетавме. :rofl:

    Не е страшно, зависи колку е добар пилотот. Некогаш не можеш да го осетиш полетувањето и слетувањето, а некогаш ја осеќаш утробата в грло. :rofl:

    После тоа иницијално патување, немав страв од авиони и аеродроми, но за памет секогаш барав и ќе продолжам да барам седиште до патосот, а не до прозорецот. Можеш комотно да ги испружиш нозете.
    Ако се работи за краток лет, не игра многу улога, ама ако патуваш на долги релации, и тоа се брои, и тоа како.
     
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Првпат летав пред еден месец, Скопје-Бергамо, саат и 35 минути. Не ми беше страв воопшто, напротив, едвај чекав да полетаме. Само што нели не може да помине без некоја збрка. На чекирањето ни ги скинаа картите, а тоа требало на портата да се направи. На портата само ни го земаа преостанатото ливче. И токму пред да влеземе во авионот, женава ни ги бара тие ливчиња. Ние немаме што да дадеме, нѐ тргнаа настрана, па и девојката со која одевме остана да нѐ чека.

    Кога ги пуштија сите патници, жената нѐ одведе мене и сестра ми назад, девојката остана на влезот на авионот. Таму почнаа да ги бараат нашиве карти во купот, во исто време на разгласот оди последниот повик. :D Девојката се јавила на мајка ми и татко ми што чекаа да полета авионот долу, овие испаничиле. :rofl: На крај скинаа еден дел од постоечката карта, ни го ставија в раце и се качивме. Демек ќе ни ги барале тие во авионот, а немаше врска.

    За среќа, јас седев до прозорот. :D Бидејќи сакав сѐ да видам. :lol: Не се гледаше баш јасно, не беше чисто стаклото, затоа и фотографиите ми се матни. |( Си мислев нешто којзнае што ќе е полетувањето и слетувањето, та ушите ќе ми пукнеле, та стомакот ќе ми се превртел, секакви приказни изнаслушав. Ништо од тоа немаше, како во лифт да си, само многу појако. :D Бидејќи беше краток лет, а и до прозор седев, не станав од седиштето. Би сакала на подолги релации да патувам некогаш.

    Во Бергамо на проверката на пасоши се задржав цел саат, може и повеќе. Многу информации бараа тие, па и бидејќи во исто време слета албански авион, на нив уште толку проверки... :drunk: И плус ние двете малолетни, со карта во еден правец, а тие не знаат англиски, отиде надвор кај братучетка ми да се разбере на италијански.
    На враќање не бев со авион, а многу сакав. :(
     
    На Tajnaotrovna, Espadrila, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Ова познато ми е од некаде. :rofl:
     
  15. Bojan1470

    Bojan1470 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Мојот прв лет беше на 7 гидини Скопје - Франкфурт и назад сега живеам во Чикако и на секој 2 години летаме Чикаго-Виена - Скопје и обратно до Austian Airlines последниот лет беше многу здодевен седев во средина а и имаше многу турбуленци :x ама се беше супер ги обожавам долгите дестинаци си седам до прозор и гледамм филмчиња 8-|
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    @presiosaP, еве ти тема за летање со авион. Нема потреба од страв, јас уживав додека летав. ^_^
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  17. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Фала КЕЧО за темата ти уживаше ама јас со смата помисла дека ке сум горе ми е страааав:sweat::sweat::sweat:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bojan1470

    Bojan1470 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Лелее абе ич не е страшно , седнуваш врзуваш појас , уклучуваш авионсми режим и уживаш после полетувањето ти носат хрсна си ручкаш после гледаш филмче (ако патуваш во поголем авион) и многу брзо ке ти помине времето
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Првиот лет ми беше за Ајнховен, Холандија.. Прекрасно чувство... Најјако ми беше при полетување... Немав никаков страв, кога имаше мали турбуленции кои се нормални само го стискав за рака дм :D Ама нежно, као: еј, тука сум и прв пат ми е да летам со авион :D
    Ми сметаше детето од позади кое не прекина да вришти и пишти за во тоалет и да го клоца седиштето на дм... Абе збеснав! :devil:.. Мислам у реду е, ако сака да иде со татко му утоалет, нека иде... А, не да крева џеба 45 минути!!!!
    Све друго беше супер :)
     
    На stetoskop и Ketchup им се допаѓа ова.
  20. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Prvo letanje...Skopje-Moskva,pred 17 godini so mm.Ne ocekuvav nisto - nitu strav nitu pa nekoja euforija...se do momentot koga drugite patnici ne pocnaa da rasetuvaat po avionot so cigara vo race...ludjeee...radosti...so cigarata i votka pomina patot veselo...
    Posledno letanje...zimava...Istanbul...nervoza...nadez...preslusuvanje na termini od medicina...
     
    На H.VAGA, CaraMia, Dust и 3 други им се допаѓа ова.