Прв однос

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од najs, 26 јануари 2012.

 1. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.014
  Имам 17 ипол години, и сеуште не сум имала односи. Некои од другарките веке се сексуално активни и се почесто зборуваат за тоа со останатите луѓе. Дали треба да се чуствувам непријатно додека зборуваат, бидејќи никогаш не сум испробала такво нешто, а сум имала шанси милион. Предност ми е тоа што сум сеуште невина бидејќи сметам дека вистинскиот уште не се појавил, или не е предност? :)
   
 2. Stefaniya

  Stefaniya Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  66

  Нити е предност,нити е загуба - тоа е почит кон самата себеси.Некои девојки гледаат да легнат само за да си го направат меракот и не бираат нити со кого,нити кога,нити каде додека пак другите сакаат прво љубов и почит а потоа секс.Како што гледам ти си во првата категорија и според мене тоа го ценат машките многу повеќе.Наместо да ти биде непријатно во друштво ти дигни си ја главата и не се замарај,чекај си го правиот момент.Не е битно само да се исексаш,битно е ВОДИШ ЉУБОВ. ;)
   
 3. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.014
  ти благодарам на поддршката :) сепак ќе си чекам да дојде вистинскиот :)
   
 4. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.487
  Допаѓања:
  3.346
  Пол:
  Женски
  Секако е убаво и предност да сакаш да бидеш со некого од љубов.Сексот го створил Бог за да биде израз на љубов помеѓу маж и неговата сопруга.
  Секој има право да си живее како сака,ниту другарките се повеќе од тебе зашто имаат односи,ниту ти :) .
  Само чувај се,денешните машки не ценат ни чувства ни невиност повеќе :!:
   
 5. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.014
  Благодарам навистина. Ретко кој го цени тоа денес :)
   
 6. MinaFe

  MinaFe Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  13
  Сакам да прашам дали некоја од вас имала однос на 16 год... И што мисли за тоа на таа возраст..? :*
   
 7. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Па незнам, јас искрено мислам дека за сексуален однос на 16 години е многу рано и дека треба да се чека барем до 18-тата година. Мое мислење :)
   
 8. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.487
  Допаѓања:
  3.346
  Пол:
  Женски
  Рано ти е,имаш само 16,твоето тело допрва ќе се развива :fubar: .
  Почекај,сексот нема да ти избега ^_^
   
 9. ss007

  ss007 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  После ебење, нема каење ! :)
   
 10. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  570
  Мислам дека е рано. Тогаш телото уште не е подготвено за тоа, како и самата личност. После може да следуваат инфекции и такви чуда, а 16 годишно девојче е премногу мало да може да се справи правилно со тоа. Сепак сексуалната активност според мене е и некаква одговорност. На 16 уживајте си во тинејџерските години и не размислувајте многу на оваа тема ;)
   
 11. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.330
  Пол:
  Женски
  Другарка моја на 16 години имаше односи, ништо лошо не произлезе од тоа, секако бидејќи пазеа и таа и дечко и. Но, секој си има различно мислење за тоа кога треба да се почне со односи..И завино од тоа дали тогаш ќе бидеш во врска, ќе имаш до тебе некој кој навистина го сакаш, и слични работи :)
   
 12. mimi23

  mimi23 Активен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  seuste ti e rano veruvaj mi ako toa go napravis sega ke dojde den koga mn ke se kaes za toa, se treba da bide na svoe vreme, zenskoto telo ne e za sekogo da se pokaze pocekaj go vistinskiot za da pocuvstvuvas navistina sto e seks od ljubov i da predades samo na eden koj sto ke zaslusi i ke te pocituva pred se zasekogas.
   
 13. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  216
  jas prv seksualen odnos go imav na 18 godisna vozrast i mislam deka e vo red da si seksualno aktiven ama i deka treba da bides i pretpazliv :?: :?: :?:
   
 14. marc

  marc Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  прв пат

  Значи се плашам дека ќе бидам исмејана или пак ќе испаднам курва за да го имам првиот однос. Немам дечко, а и не ќе најдам овде за долго време бидејќи не живеам во Македонија(моментално значи, студирам странство). Сега таму каде што сум не правам ништо бидејќи не сакам да загубам невиност со некој што не е од моја националност(што е полошо и вера, скоро 90% од луѓето таму не се од мојата вера). Сеуште сум девица, а сакам веќе да го искусам тоа, веќе имам 20 год. Па сега што викате веќе сум до некој степен возрасна, дали би можела да му дадам на некој од овде, но што не ми е дечко или пак да чекам ко некоја светица???! Во моментов имам еден што е така, но и тој е како мене живее странство и од овде сака само забава, тоа што всушност и јас го сакам. Што да правам кажете ми ве молам, не можам темава да ја разговарам со другарки бидејќи сите се МК и овде овие теми не се ни толку важни за разговарање, а со мајка ми немам храброст да разговарам, додека брат ми кој е поголем ми вика дека сум била дури и ненормална што на овие години сум била девица. Мислења, молам :sweat:
   
 15. Milanelo95

  Milanelo95 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  прв пат

   
 16. marc

  marc Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  прв пат

  се осеќам спремна само се плаѓам од мислењата на луѓето бидејќи не ми е дечко, а и веќе не сум мала.
   
 17. Milanelo95

  Milanelo95 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  прв пат


  Ти не живееш за другите луѓе , живееш за себе ! Возрасна си и сама си одлучуваш а што ли другите ќе кажат ич не му ја секирај !
   
 18. marc

  marc Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  прв пат

  сепак не ми е дечко, ми е страв сто се вика утре-задутре некој да не ми префрли ти ваква таква легна со човек за само една ноќ?
   
 19. Milanelo95

  Milanelo95 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  прв пат


  Епа ко така стрпи се се додека не фатиш некој дечко ! :D
   
 20. marc

  marc Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  значи сепак ќе зборуваат иако се мисли дека веќе сексот не е табу тема?