1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пребирање

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Karamella, 31 август 2012.

  1. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Манџа зелка- подварок, кори, козји млечни производи и пачи.
    Друго се си јадам. :$ А бе сештојад
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Проблематична бев за јадење како мала, и сега не сум нешто подобра :lol:
    Не јадам кечап и мајонез, печурки, пиперки (живи и потготвени на било кој начин освен ајвар), на сите сарми им ја вадам обвивката (зелка, лозов лист) и ја јадам само средината, на полнети пиперки истото им го правам. Долго време јадев само еден вид сирење, сега јадам ама пак не секое. Мусака и пастрмајлии јадам без јајца одозгора. Секаков дел од животно освен чисто месо не јадам (џигери и слични внатрешни органи). Луто не јадам, павлака, од туршија само морков и карфиол јадам. Боранија не можам да смислам. Компир манџа јадам само откако ќе ги испасирам компирите (ова ми е мала траума од градинка :?: ).

    Толку ми текна во моментов, сигурно има уште нешто што не јадам :D
    Знам дека сум препич на темава, дечко ми стално се жали дека кога ќе треба со мене да живее, ќе си умре од глад пошто нема ништо да му давам да јаде... гревче :lol:

    Со исклучок на пиперката, свежо овошје и зеленчук обожавам. Можам да јадам цел ден и малку да ми е. Ај барем витамини не ми фалат во исхраната. ;)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    И јас сум многу проблематична повеќето ми се чудат.Не јадам кечап и мајонез, домати, печурки, пиперки, марула, туршија.Не јадам ни сирење ниту пак пијам јогурт.Порано мајка ми ме тераше да јадам но се откажа.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    не јадев месо пред неколку месеци, па пак јадев и пред неполн месец решив не јадам и веке нема предомислување-мајка ми дома какви не замки ми поставува ама овој пат не мислам да се предомислам :!:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Па и не се наоѓам баш тука :D не пребирам јас ако ми се јаде тоа што е напревено ќе седнам ќе јадам ако не ќе си направам нешто што ми се јаде и завршена работа.Никогаш со сила не ме терале затоа што сум била доволно ухранета.Уште од мала сум почнала да јадам многу работи тоа е изгледа што сум радознала :D инаку многу ретко знам да јадам грав,батаци(купени)некако почнаа да ми мирисаат последно време и не ми се вкусни,кечап,скоро никогаш не јадам леќа,помрсна храна не јадам ми смета и тоа би било.
    Останатото може да помине :)
     
  6. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Има деца кои не јадат кромид..и одма дома ништо не се готви со кромид..
    го зедов примерот..или ако еден не јаде некое јадење одма не се дома тоа јадење...
    Кај нас дома сите има што не јадеме некои јадења па се готват и тие јадење...
    Ама некој претеруват со пребирањето..има една школска другарка јаде смо
    тост,пица,смоки стоби флипс,супа,пржени компири,палачинки., и милка чоколадо...и пие само кока кола...е ова ее претеризам...
     
  7. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Никогаш не пребирам јадење одсекогаш се јадам во границите на нормалата има храна што и не ми е баш омилена ама ќе каснам на брзинка , само боранија не јадам и тоа дома не се готви :)
     
  8. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Никогаш не сум пребирала.. добро, можеби ко мала, ама сега се си јадам освен џигери. И пивтија. :puke:
     
  9. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Јас сум таква.. што да се прави .. :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sparklegirl

    sparklegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    29
    Не прибирам но избегнувам манџи бидејки ииич неми се вкусни, некогаш ме фати жал за аба готвела цел ден, ме моли но ете не ми сака душата
    А со татко ми маки си мачеме, има проблеми со желудникот и се за него постојано, риба не јаде сувомесно, печурки, маслинки, кромид и уште триста глуппоости ама ајде
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    И јас пребирам за јадење. Не јадам риба (ми се повраќа од неа), јаготки (ми се повраќа од нив), лубеница, пиперки, алва, модар патлиџан, печурки, турлитава, летна манџа, сите видови на месо, и др.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    И јас пребирам
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RedHeart

    RedHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    47
    И јас пребирам и затоа постојано се карам со мајка ми
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Не е пребирање се што едноставно не можеш да јадеш. Има луѓе на кои им се „подига од петици“ од некои јадења. На пример сум сретнала луѓе кои едноставно не можат да бидат во близина на самата миризба на кечап или пиперка, или риба или јогурт - сеедно. Едноставно не го јадат тоа и готово.
    За мене пребирање е кога ќе отидеш некаде на гости, и дома го јадеш оризот од мајка ти а тука не го јадеш, или пак од сите сокови јас само кока кола пијам друг не сакам да купам и не сакам да ме послужуваат, или не знам, јас во манџата кромид не сакам да има морковчиња ич ќе ме отрујат.

    Едно е да не поднесуваш нешто - не го пребираш туку едноставно не го јадеш и готово, а друго е да се пренемагаш и да туфкаш на се што ќе ти принесат пред тебе. Јас не јадам тиква, не јадам секакви видови на месо, еве на пример не јадам риба и ме послужиле риба со пире. Ќе си го изедам пирето и рибата ќе ја оставам. Не благодарам, мојот организам не поднесува риба. Ама сега да требам да корнам немој од рибаа да се залепило на пирето, или немој да се допрел лебот до пиперката - не.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Јас не пребирам. Тоа што има ќе си каснам :) и ми се познава Богами :lol: :rofl:
    Ама, мразам значи органски не поднасам цревата ми идат нагоре кога некој се претерува во врска со храна. За жал,знам многу примери се стави нешто на маса за јадење, и одма БЉАААК јас не јадам тоа тоа е гадно како можеш да јадеш тоа? БЉАК како смрди. И со тие одвратни фаци. Ауф неможам значи. Ми иде по глава со некоја чинија да ги треснам.
    На пример,кога бев во Америка и со девојчињата со кои што живеев им сметаше,им мирисаше нашето сирење. Јес да мириса, ама побогу девојко нема потреба да се покажуваш дека ќе повратиш. Ме иритира тоа.
    Имам одено во неколку земји,различни кујни имам јадено. Ама ако нешто не ми мириса убаво,не изгледа убаво не ни пробувам едноставно. Нема потреба од докажување простотилук. Тоа е храна. Неможе да СМРДИ и да е ГАДНО. Тебе ако ти е гадно, на некој не му е. Според мене тоа е некултура.
     
    На Oleeenka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    пиперки,боранија,грашок и леќа :puke: ми се повраќа кога ќе видам ова :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marijasp

    Marijasp Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Прибирам. Многу јадења не јадам и ми се гади од нив.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Да да сега пребирам, а како мала не.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Не пребирам, има некои јадења кои не ги сакам, но ги јадам кога морам :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    не јадам боранија, пиперки, тиквички. Мразам кога некој со сила ме тера да ги јадам, Еднпставно не ми е убав вкусот еднаш да ставам во уста, губам апетит. На боранијата дури мирисот ми е одвратен., ми се превртуваат цревата