Преварантски фирми, каде да НЕ се вработиме

Дискусија во 'На работното место' започната од AyaTey, 26 август 2014.

 1. AyaTey

  AyaTey Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  5
  Во Македонија постојат многу преварантски фирми кои манипулираат со работниците. Ја отварам темата со цел повеќето да станат јавни за да не се зафркнат уште толку луѓе и дека не заслужуваат да ги криеме.....не мора да го објавите името на фирмата ама може подетален опис за неа за да сфатиме која е......
   
  На daylight, SAMIRA, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
 2. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  20.856
  Пол:
  Женски
  Ок ти е темава, може да функционира, бар мислам. Јас мислам дека јавно треба да се именуваат преварантските фирми (со опишување може само забуни и мешања да настанат) Се разбира доколку тој што пишува е спремен јавно да излезе, да не се лажеме Македонија е мала земја, имаш фирми со по неколку вработени, лесно ќе се препознаеме уште повеќе ако тој што пишува раскаже настан или што се случило во фирмата.
  Е сега може во фирмата да има и задоволни вработени, но пишуваното овде би било лично искуство, па често е дискутабилно дали можеме да генерализираме.

  п.с Мислам дека ТИ, како некој кој ја отвара темата, треба малку подетално да кажеш на какви манипулации мислиш, и да кажеш ПРВА ПРИМЕР за таква фирма или настан, превара, манипулација. Ете пробај бар со опишување ко што велиш, ако не си подготвена јавно да именуваш.
   
  На Martka и tessie им се допаѓа ова.
 3. AyaTey

  AyaTey Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  5
  Па не знаев и јас како ова да се изведе....дека стално слушам за измами, незадоволни од работа....послебно каде што се работи под договор или хонорарно.....Ете мене не ми плаќаат во една невладина ме влечат со месеци....од кога почнав јавно да зборам иако без да споменувам имиња ме исконтактираа и други кои биле ангажирани и пред и после мене , исто не се исплатени.....да знаев и јас немаше да се зафркнам....воопшто немаше да се нафаќам.....ама ете се надеваш за пари т.е дека ќе те исплатат и не можеш јавно да спомнеш, а од друга страна па не сакаш и други како тебе да се зафркнат...и како да се изведе тоа?
   
 4. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Berlitz
   
  На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.462
  Порано за Мек Доналдс знаев дека плаќале многу малку и многу нередовно.
  Сега гледам во Базаро редовно се бараат нови девојки и едвај на спиење ги пуштаат девојките да одат.
   
 6. cutebunny

  cutebunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  27
  Да добра тема ... ако немаш врски најубаво никогаш да не појдеш на разговор на интервју во Студио Модерна ( претпоставените мислат дека се светци или незнам што и се изразуваат вилгарно), Базаро многу ветуваат а очекуваат да им врнат парите, медија принт е ова е смешно еден ден ми требаше да увидам колку лаги кажуваат и колку лесно можат да те претворат во скитник питач на учица за без пари. Имам уште неколку на ум , но овие ми се ужасни искуства ... секаде ќе кажувам за нивната ,,професионалност,, во работата.
   
  На Lepotajce, orevka, LadyC и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Osamena-Srna

  Osamena-Srna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  107
  Темава е можеби добра но се коси со основните законски прописи, секој е невин додека да се докаже спротивното, и тоа на суд. Сите ние помалку или повеќе имаме лоши или помалку лоши искуства со работодавците, впрочем некој незадоволен треба да замине за да ти дојдеш на негово место, нели?
  Затоа што неможеме да оцрнуваме некого само затоа што нам така ни прднало на памет. Темава има малку постови што е според мене добро, инаку ако почнеме да плукаме по се живо и диво, каде ќе ни биде крајот.
  На крајот на краиштата јас велам вака. Излези со име и презиме и лице, што би рекле србите главом и брадов, и кажи доколку некој ти нанел неправда, а не вака скриен зад компјутерот и плукај по се што ќе ти текне, прво не е фер, второ може тоа да го прави некој од некоја конкуренска фирма.
  атоа мислам дека темава треба да се затвори, бидејки може некој да го тужи сајтов затоа што дозволил да се наруши нечија чест и углед без аргументи и без судска пресуда.
  Толку од мене, само како мала забелешка.
   
 8. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  15.920

  Осамена срна, ова е форум, не е дневник на МТВ, Сител или колумна во Нова МАкедонија или Фокус....нејсе прочитај малку информации во темата македонски јавни фаци...па да видиш таму шо матерјал има за рушење нечија чест и увреда ....
  И...ништо лично ;)
   
  На stilas7, marchi-cool, Traveler91 и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Osamena-Srna

  Osamena-Srna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  107
  А, реков ли јас дека нема основ за тужба во темата јавни фаци?
  На лугето им е најлесно да седат дома и да плукаат по се живо и диво.
  Прочитај и ти убаво дека и форумот е јавен медиум како што се и оние кои ти ги наброја не буквално но многу сличен, и неможеме овде да се занимаваме со трачарење и оцрнување спомнувајки личности или фирми. Затоа е и забрането пцуење, навреди и сл, затоа што е јавен медиум и треба да се почитуваат некои работи, особено поради фактот што сме ние скриени позади никот и можеме да изнесуваме факти и невистини кои неможат да се проверат.
  На пример јас сега можам да пишам, јас работев во таа и таа фирма, газдата секој ден не злоставуваше сексуално...... и уште еден куп небулози, и ке му нанесам на тој начин штета на честа и угледот а јас ќе бидам сокриена позади никот, како глушец во дупка.
  Да повторам, и форумов е место каде што треба да се има одговорност, не е ова пиење кафе со другарка и треси глупости колку сакаш.
   
  На Elen4e_sonce, tjulijana и Cka им се допаѓа ова.
 10. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Ми го зеде зборот Еспадрила. На крај краева, никој нема да напише дека во Т-мобиле му е лошо, бидејќи е всушност вработен во ВИП.

  Ако има некој да ме тужи за тоа што сум го пишала овде на форум, нека повели!

  Да се надоврзам за Берлиц, газдарицата има 10 фирми со име Берлиц, една отвора, друга затвора, врие од платни налози за долгови, а плата нема и лаже дека си вработен/пријавен.
   
 11. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.797
  Ова школово е најголема превара во МК мислам :D . Нема кој не си отишол од таму без скандал и карање и секако без плата. Доброто е што таа газдарицата сега е тужена, па веројатно ќе и го најдат и неа крајот. Лудница... За таму само за скандали и превари сум слушала, како циркус да гледаш се :D
   
 12. Emily Dora

  Emily Dora Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  рептил ке те умрат за плата минималец
   
  На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pucanka

  Pucanka Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2015
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Ако случајно наидете на агенција за недвижности house real estate nikogasss...
  Pari nema ako vi se raboti od ljubov...
   
 14. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Во принцип, било која компанија која на месец-два објавува оглас за една иста работна позиција.

  На темата, не би можел конкретно да ја спомнам компанијата по име, меѓутоа се работи за скопска приватна клиника. Сакав да се пријавам на оглас, но доцнев 1 ден (огласот истекол дента претходно) на што една вработена ладнокрвно ме информира дека огласот е пуштен про-форма и дека на таа позиција веќе некој работи.

  Ако ништо друго, ме поштеди од исчекување дали ќе ме викнат на разговор ;)
   
  На Nausicaa и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  АКо наидете на Младинска Книга, одбегнете.
   
  На Tanjamm, SAMIRA и irenna им се допаѓа ова.
 16. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  543
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  ПроКредит Банка :)
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.180
  Допаѓања:
  4.021
  Мислам дека е подобро наместо Преварантски фирми, да стои Негативни искуства, каде да не се вработуваме… на овој начин ќе се избегнат судските спорови.
  Инаку ми се допаѓа темата.
   
  На Nausicaa, Artemission и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. Jason123

  Jason123 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  3.165
  Ајде и јас со моето искуство:

  1. Неуромедика
  - Конкретно за позиција Администратор - Оператори, но од тоа што имав прилика да видам не е тешко да се заклучи дека цела фирма така функционира.
  Директор на болницата е Емил Угриновски, некогашен успешен доктор, сега успешен женкар и швалерџија. Вработените од обезбедување ги користи како личен превоз за децата. Не се поарни ни таканаречените менаџери и финансиери кои се натпреваруваат меѓусебно кој повеќе ќе легне од вработениот женски персонал. :puke:
  Плата 15.000 од кои што никогаш не добиваш цел износ, зашто ќе ти скратат со казни за работи како зашто надворешната врата е оставена отворена додека си имал друга приоритена работа во тој момент, или зашто телевизорот не е пуштен... Под видео надзор си за целото работно време. Во вечен недостиг се од персонал, па така си работиш и по дупли смени, викенди, празници и сл. За сите девојки задолжително носење кратки здолништа и високи потпетици. Ако активно барате работа по огласиве сигурно сте ги забележале нивните кои се повторуваат секој месец, не без причина, од арно никој не бега. Од мое лично искуство огромно НЕ.

  2. VLAHO HOTEL
  Позиција Рецепција. Влахо е фамилијарен хотел кој се наоѓа позади Универзална, и токму газдите се и `менаџери`. Имаат син кој има блага ретардација и проблеми со вид, а е ставен како главен и одговорен на цел хотел, и веќе мислам дека се ви е јасно. Смените се по 12 саати, со се ноќни за смешни 13.000 ден. Работата не е тешка физички, можеш да украдеш време и за фб, меѓутоа психичкиот притисок и постојаното висење над глава на газдиве е претерано неподносливо. И за нив верувам често сретнувате огласи за едни те исти позиции, и верувајте не е тоа од ништо.

  3. Сите приватни `посредувачи` за работа во странство
  За ова мислам дека доста е пишувано и објаснувано, но не е на одмет уште еднаш да повториме. Не плаќајте никому никогаш ништо пред време, ако има можност за одбивање од прва плата добро, ако не никому ништо. За 100 евра плус посигурен и побезбеден начин ви е преку агенција, чиста работа.
   
  На Mrvica, slobodka, Animali и 15 други им се допаѓа ова.
 19. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  564
  Пол:
  Женски
  Незнам дали пишувам во соодветна тема, ама сакам да прашам за мислење за "Дот Мебел" Скопје? Некои ми викаат дека е добра фирма, добра плата и се тоа, други пак (повеќе) кажуваат дека немале со месеци плата земено, дека им било пре напорно и слично. Имал некој искуство со оваа фирма? :)
   
 20. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  237
  Eh kolku gi ima so denovi bi mozele da pisuvame za iminja na firmi. Iskoristuvanje najmnogu ima vo konfekcija, marketi i sezonskite rabotnici.