1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преварантски фирми, каде да НЕ се вработиме

Дискусија во 'На работното место' започната од AyaTey, 26 август 2014.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Абе легално нелегално, срамота е чоек.Шо к има он/а да се меша во мојата матка и љубовна состојба.
     
    На Bebac, Majajoy, Dandra и 3 други им се допаѓа ова.
  2. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Е па така е, ама тие си гледаат колку профит ќе имаат од тебе, а ова им ги нарушува плановите и желбите. Не ги оправдувам, да не ме сфатиш така, онака само кажувам што мислам дека мислат...
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Toa e точно, не сакаат да се замараат со вработување и обучување на замени за 9 месеци. Ама законот си е закон, нема тие што да сакаат и не сакаат. За жал кај нас се е можно.
     
    На Bebac, Majajoy, Indiegurl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556
    Никој ама апсолутно никој не смее да те прашува за твојот статус во однос на брак, дечко или дете! Согласно новите критериуми не смееш да ставиш ниту слика на CV за да нема дискриминација на изглед.

    Јас се соочував со такви прашања и на едно интервју си реков, ако они немаат срам да прашаат ќе си добијат тоа што им заслушува...

    На прашање дали сум во врска брак им одговорив и двете - се разведувам од маж ми дека сфатив дека сум лезбејка...

    Секако ова беше лага бидејќи не сакам да работам за фирмата која на интервју се дрзнува да ми поставува вакви прашања....
     
    На GirlLove, Libra ❤, Hija.de.la.luna и 8 други им се допаѓа ова.
  5. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Дали сте биле на интервју во група? Дали сметате дека се во ред ваквите интервјуа? Некој х кандидат да Ве прашува за претходни работни места, искуства..?

    Имаше оглас, беше наведено што се бара, а не што нудат. Исконтактирав и ми вратија да си аплицирам и притоа не ми одговорија на прашањата кои што ги поставив(?), па ќе биле сите кандидати на едно место и меѓусебно ќе сме си поставувале прашања.

    Ако имате искуства споделувајте.
     
  6. Luna88

    Luna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Газдата на Ројал органик југо и на ред други фирми, си отворил нова Агрострмош и секако пуштил огласи за вработување. Се сомневам дека е сменет начинот на кој спроведува интервјуа. Обрнете внимание доколку барате работа и праќате ЦВ.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    Леле гнаса ! :puke:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Што направил?
     
  9. Luna88

    Luna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Да не ги опишувам интервјуата во детали, врати неколку страници или побарај на лупата. Накусо, манијачи млади девојки на интервјуа, ветува брда и долини и отвара нови фирми, најверојатно некој криминал си тера
     
  10. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Еве мене од толку интервјуа поминати досега само на едно ме прашаа, и тоа беше за работа во маркет. Останатите работни позиции ми се во tech компании, и никогаш ни суптилно, одокулу не ме прашале. Сите прашања биле насочени во врска со работата и претходните искуства.
     
  11. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Наоѓаат начин како да дојдат до информации, не се секирај. Договор на неопределено без прашања за мажачка, кредити или деца, тешко стварно. Освен ако не си фирленсер, на работни саати. Веројатно има и такви кои не прашуваат, сѐ до првото боледување за дете коа ќе го извадиш :)
     
  12. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    По која логика? Или само муабет??
    Крипто е нај-приватизација на нај-приватни средства. Ако сакаш и нема да има никој наследник, значи, ова е животот што го знаеме, комплетна своина со која само ти како индивидуа можеш да одлучиш. Дали инвеститор во нови за х10 месечно повеќе или “ќе спијам“ изборот е приватност- и сигурност. Животот и текот може општеството и државата да ти ѓи измени и креира индиректно, но, новости во подобрување на приватноста која никој не може на никого да им/му/и ја оспори, па ни држава. Ако сакаш да имаш држава треба да му/им/и/ дадеш приватност... или секој сам си ја зима или на некој начин, или ја напушта државата во поддржувачка држава каде приватноста и сигурноста е на првите места - нормално е.

    Онака, како совет ви давам.
    Незаконски може да биде напад на друг/а/и, но заштита на приватност е повеќе од легално.
    Си ја носиш иднината и сигурноста и приватноста на 1 см дигитално делче, и никој не може да ја злоупотреби или искористи на било кој начин без твоја иницијатива или план. Додека друг, трча во сеф во банка да плаќа месечно донации, поради материјални вредности, и се враќа или оди на улица пак да собере/одземе од некого приватност или повеќе за, глобални одзимачи на приватност во група кои ќе таложат свое одземено од друг, без приватност и делумно или повеќе со криминал. И државни органи се прават чукнати.
    Еден збор, биди си своја иднина, со приватност и сигурност, со едно 1 см дигитално делче.
    Толку.
    Friend for friend, tooth for tooth.
    (y)(highfive)(y)
    Извини/те за вмешување во ваши приватни разговори и размислувања.
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Друже, за фирмата се зборува, и нејзиниот интегритет, а не за криптовалутите пер се.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Криптовалутите кај нас се забранети само за користење како платежно средство, односно не можеш да купуваш или да примаш крипто наместо пари. Засега.

    Менување и копање не е нелегално.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    П!
    Фирмата е tool и место за живот.
    Зар е полегално Англичанецот и Холанѓанецот кои украдоа преку 6 милијарди евра од приватници, кои ѓи немаа на свое пренесено? Нормално на суд се, но без легализација на фирма како tool за заштита, интегритет самите лица ќе си креираат, зар е прашање тоа?

    Ако никој не ти понуди не значи дека е забрането нешто што не постои, а потребно е и треба да се примени. Така? Ти мене ќе ми забраниш да ти дадам drop од 0.0004 BTC на приватна адреса што никој нема да ја види?
    Па зошто има рудници, само за одредени, кога поголемиот дел немаат никаква точка на допир со тоа што им се одзема од заедничкото?! Значи слободен криминал?!
    Ако има слободен криминал на крупно ниво, зошто би ти забранил некој на нешто невидливо? Дека крадеш струја која ја плаќаш со сметка на доставувач??? Па ќе ставиш/ставам агрегат.
    Ако одредени органи одземаат твој дел каде што си роден и ти следува припадност во државата и нејзиниот дел како материја, зошто да не одземеш приватност за себе која не е дел одземен од никого??
     
  16. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Таму каде припаѓаш постојат правила и закони на кои начини можеш да се стекнеш со приватност, не е како ќе ти текне. Таман работа да тргнеме сега сите земја да си присвојуваме
     
    На MemoryOfUniverse му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дека разбирам. Ако си член кој има сознанија за конкретната фирма, си работел, повели, сподели искуство, сподели која платформа ја користат за продажба или копање криптоваути, кои криптивалути ги продаваат, бидејќи темата е Преварантски фирми, а не криптовалути.
     
    На Jordanco Smart, MemoryOfUniverse и Mikha4 им се допаѓа ова.
  18. -Zara-

    -Zara- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Мајка ми има понуда за рабпта во Еквилибриум. Дали некоја од нас или ваш познаник/познаничка има искуство со газдата? Или пак со работните услови...што како се плаќа, дали се работи прекувремено, за празници/викенд и слично?

    Секоја информација би била добредојдена :)
     
  19. Mateo mark

    Mateo mark Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2021
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Машки
    Одредена преварант фирма... ако ја изгуглаш ќе излезат 5 ѕвездички, а ако детално ги провериш кој ги дал рецензиите ќе се увиди дека тоа се сите 4ца вработени од таа фирма.


    Тоа е судир на интереси и се пријавува... прашањето ми е како можам поинаку/додатно да ги пријавам?




    Screenshot_20220501-181435_Samsung Internet.jpg
     
  20. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Нема правило...
    Богати земаат повеќе и повеќе,
    а тражат информации за подобар живот и подолг,
    ѓи бараат информациите и тајните од тие,
    што ќе ѓи платат еднократно или малце,
    или повеќето од тие што им зимаат,
    не дека никој не избегал од гроб,
    но никој не бил да не помине од таму,
    и да ја пријавиш фир нема кој,
    веќе сите ѓи утепале.

    (https://www.trustpilot.com/)
    (ѓи викаат партизански-преварантски фирми - без солиден план или никаков)
     
    Последна измена: 1 мај 2022