1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преварантски фирми, каде да НЕ се вработиме

Дискусија во 'На работното место' започната од AyaTey, 26 август 2014.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Паричните побарувања од работен однос застаруваат за 3 години, моментално што и да кажам нема да и' помогне.
     
    На Abel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Без отказен рок, без претходна најава и од причини познати само за раководството, НИКОБ ЛАБ остави на улица над 30 од своите вработени.

    Доктори, лаборанти, други медицински лица, возачи… кои минатава година беа во прва борбена линија во битката со коронавирусот како “признание” и “благодарност” добија нож во грб и останаа без работа и без месечни примања

    Дознале од “денес за денес“ дека остануваат без работа и без средства за егзистенција. Избрканите лица, жртви на неправедноста од фирмата во која посветено работеле како хумани работници кои ја избрале медицината за своја професија.

    Дел од вработените кои до завчера биле во редовен работен однос, а од вчера се оставени на улица, револтирани и понижени, ја контактираа редакцијата на КУРИР.

    „Ова е скандалозно и нечовечки. Вчера добив распоред за работа и дежурство, а денес немам работа. Ме натераа да потпишам спогодба, без претходна најава или предупредување. Ми пратија распоред за работа за еден месец, а не ми овозможија да сработам ниту еден ден од распоредот кој го добив. Немам ниту една дамка во работата, па да можат да се правдаат дека ме избркале поради некоја грешка. Причината не ми беше кажана. Едноставно, на дрзок начин, бев принудена да потпишам спогодба и да си одам“ – вели една од вработените со која разговаравме вчера.

    Редакцијата на КУРИР дојде до бланко спогодбата која раководните лица од НИКОБ ЛАБ буквално им ја наметнале на своите вработени.

    Како што може да се види, од лабораторијата не се ни обиделе да сокријат каков дрзок потег прават, па јасно потенцирале дека се раскинува договорот за вработување БЕЗ ОТКАЗЕН РОК.

    Како тоа да не е доволно, во спогодбата е вметнат и член 3 со кој избрканите работници се принудени да немаат никакви други побарувања по ниту еден основ, како што е можеби отштета за непочитување на првичните договори и законот кој налага отказен рок.

    КУРИР, по пријавата која ја доби, стапи во контакт уште со две екс-вработени во НИКОБ ЛАБ.

    „Да, вистина е. По година дена посветена работа, како куче бев избркана на улица. Срамно и понижувачки. Нашата професија се одликува со хуманост и грижа за пациентите, а ние од претпоставените добивме НУЛА грижа. Иако ништо не ми беше најавено, па не знаев дека ќе останам без работа така одеднаш, телефонски бев повикана да дојдам на работа иако тогаш не бев на смена. Навистина не знаев што се случува, па стресно го доживеав таквиот повик. Не знаев дека стресот допрва следува. На маса пред мене гледам спогодба, слушнав некои недолични коментари и да бидам искрена, речиси несвесно што правам, ја потпишав спогодбата. Ми беше објаснето дека немам друг избор“ – ни објасни нашата соговорничка.

    Второто лице кои дополнително го контактиравме ОДБИЛО да стави потпис и да остане без работа. Како што бевме информирани, во овој случај паднале и закани.

    „Веднаш помислив дека морам да се консултирам со адвокат за вакво нешто и како опција ми текна да побарам решение за одмор, денови кои ми следуваат и кои ги немам искористено. Не ми дозволија. Едноставно ми рекоа тоа е тоа“.

    И дел од другите вработени пред да потпишат наговестиле дека имаат за користење денови од одмор. Добиле уште еден срамен одговор дека „поднесените барања за користење на годишен одмор биле ИЗГУБЕНИ ОД ОДГОВОРНОТО ЛИЦЕ“!

    Како што дознаваме, добиле срамна “утеха“ дека ќе добијат потврди за годишен одмор кој можат да го искористат во некоја следна фирма каде би се вработиле откако беа оставени на улица од страна на НИКОБ ЛАБ.

    Не го добиле ниту одморот кој законски им следува иако биле “жртви“ и на други кршења на правила и закони, па работеле викенди и празници без да добијат дополнителен надоместок како што предвидува законот.

    Овој случај е скандалозен и нехуман чин од оние на кои хуманоста треба да им биде главна одлика поради дејноста со која се занимаваат.

    Надлежните, а пред се Трудовиот инспекторат, треба да ги засукаат ракавите и конечно да застанат на страната на работникот.

    Според информациите кои ги доби КУРИР, НИКОБ ЛАБ остави на улица околу 20 вработени од Скопје и над 10 од други градови. Тоа се нечии родители, деца на постари луѓе, хумани и посветени работници… Тоа се луѓе кои чесно во пожртвувана професија, го заработувале лебот кој им го носат на своите семејства!

    И тоа не е се! Како што дознаваат дел од вработените со кои остваривме контакт, тие нема да бидат единствени кои останеле без работа. Следуваат и нови вакви скандалозни спогодби.

    Македонските граѓани долго време живеат на работ на егзистенцијата, во постојан страв од кризите кои владеат во нашата држава. Да се оставаат вака безмилосно луѓе без работа е недозволиво, а вака составените “спогодби“ се вистинска дрскост.

    КУРИР по добивање на овие информации, вчера испрати прашања до НИКОБ ЛАБ, но од таму немаме добиено одговор!

    06 мај 2022
    https://lm.facebook.com/l.php?u=htt...ep5Jwk9E9yEgYolLNrglm5Fi-GjEFV4wOsOaJpDJ3oWy5
     
    На Aenarion, KittyAgnes и _beautyy_ им се допаѓа ова.
  3. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Кога беше кризата си корона и немаше доволно кадар да работи, бараа и под дрво и под камен луѓе. Сега пројде нема веќе толку работа и ајт на улица не ни требате.
    Сегде е вака не само во Никоб.
    Срамота
     
    На Anie93, duffi, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    @cresa-jagoda
    Очекувано беше, Никоб-Лаб ако не се лажам се создаде затоа што видоа прилика за брз кеш поради пандемијата. Сега кога е малку посмирена ситуацијата, тие 30 вработени им се на некој начин вишок.Но настрана тоа, интересно е да видиме дали ќе има можеби колективна тужба и да видиме, какви се тие договори за вработување што се раскинуваат од денес за утре. Непотребно е да спомнувам воопшто дека е ова лудница, но се плашам дека ќе стане пракса.
     
    На PaLaVa, IRBBB, Noemi и 2 други им се допаѓа ова.
  5. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Малку се вишок пошо короната умре, малку се врши премногу партиски притисок за партиски вработувања по приватни фирми и се бркаат 30 регуларни, за да се вработат 30 партиски ако сакаат да постојат како фирма.
    И не само во Никоб, истото се случува и во многу други големи фирми во кои е замешана партијата. Истото се случуваше и со прошлата власт.
    Денес буквално ако не си со партија не ти следува леб.
     
    На Spicy Senorita и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Па како фирма за обезбедување отвара лабораторија на сред пандемија?
    Овие заедно со Систина и Жан Митрев се рамно на воени профитери, и сите што им дозволија милионски профити да прават насред криза од архивар до министер треба да се казнат. Ама да имавме бар минимум совесни обвинители и судии, и институции.
     
    На PaLaVa, prashinka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.248
    Јас не знам со кој памет потпишале Спогодба? Зошто кога гледаш дека добиваш отказ од денес за утре и јасно е ко ден дека потпишуваш за они да се заштитат.
    Да, колективна тужба, ама овие потпишале Спогодба.
     
    На Mantub, baguf4e, prashinka и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Aenarion

    Aenarion Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Машки
    Аиии страшно. Баш аплицирав и имав можност да се вработам таму сега во јануари но на крај се одлучив за друго место. Сум избегнал куршум значи. :whew:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjat78

    Tanjat78 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Срамно но веќе видено кај нас за Нико лаб!
    Него,мене вчера,замислете вчера сабота,ми се јавија да одам на интервју во Санте хоспитал:?:па има ли некој искуство со Сантевци,немедицински персонал?
     
  10. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Епа така е вошка кога ќе се најаде тешко е.(сељачка фирма, од чистач во шупа што седел до газда)
    Лапнале тендер од државата, си одат по одмори цел месец на фамилијарен одмор во турција, ќерка му неписмена изиграва шефица, татко и купува станче.
    Башка фирмата ја наследил од некој друг човек, ама не ми се верува дека ќе ја додржи од толку луѓе што ги имаат проколнато. Не се некои и нешто да вредат па да ги збориме и да пишуваме има многу такви ама цицаат пари од државата од наши пари.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jordanco Smart

    Jordanco Smart Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Машки
    Има некој искуство со Big business solution - во зградата спроти Љуц се?

    И ме интересира за XDT MARKETING SERVICE? Тие се во Автокоманда
     
  12. cvet.pet

    cvet.pet Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2021
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Машки
    ХЕЛЛО ПОСТ или ДЕЛКО што беа порано. Ќе ти ветат се и сешто, основна плата која демек ќе се покачува+ превоз. Превозот ќе го "заборават",па треба да се караш,расправаш, здравствено плаќаат од друга фирма којзнае како, често нема одошто има и те праќаат да работиш во друга фирма крајно одговорна работа, а во таа фирма ти се "пени устата" се средено, бонуси земаат а ти се мачиш. А работиш со нив. И ако се побуниш ти вика газдарицата не си требал да прифатиш. А инаку даваат преварантски оглас за магационер и кога одиш таму нема врска. а веќе си се договорил да почнеш. Избегавајте ја оваа фирма во широк круг.
     
  13. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Nikob, prevari teski
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hristina995

    Hristina995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво, се надевам дека не ти пишувам доцна и дека не си се вработила таму во меѓувреме. Јас работев во тоа училиште скоро една година. Пријавена бев само последните три месеци. Плата мизерна. На рака ми даваше директорката 4000 денари, а кога ме пријави ме плаќаше ДУРИ 18000. Во потоксична средина не сум работела (повишување тон на наставници, недолично однесување со вработени, доцнење на плата, не давање слободни денови, денес кажано едно-утре друго, манипулирање и лажење, доаѓање на инспектори и полиција секој втор ден да разговараат со директорката, тужење со бивши вработени, фалсификати на документи итн. итн.). Најтопол совет, воопшто никој да аплицира за таму. Вработена најдолого беше една колешка 2 години, па сега ти види дали би сакала да работиш некаде каде најдолго вработен работи само 2г. Ни еден вработен не им остана, затоа имаат огласи цело време. Таргет им е вработување на млади девојки со мало искуство кои лесно можат да бидат манимулирани и малтретирани. Се надевам дека ова ќе помогне на некој. Поздрав и секое добро.
     
    Последна измена: 16 јуни 2022
    На GirlLove, cresa-jagoda и nadelinka им се допаѓа ова.
  15. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556
    Доколку се работи за истите „газди“ на Берлиц школото потврдувам се што кажа погоре. УЖАС! Среќа јас за кратко сфатив како стојат работите па само 3 месеци работев за нив.
     
    На Tenebra, cresa-jagoda, Hristina995 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Стокомак Охрид.
    Све живчано, нервозно.
    Посебно главната и таа под нејзе.
    Понашање еднакво на нула.
     
    На Istata od vcera и Dumbledore им се допаѓа ова.
  17. Lolita_lol

    Lolita_lol Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство со Паркланд хоспиталити гроуп?
     
  18. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Пиши во лп
     
    На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lolita_lol

    Lolita_lol Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ти пишав :)
     
  20. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    540
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство во осигурителните компании како е? Дали сте задоволни од услови и плати? Виена Иншуренс груп,Кроација , и сл
     
    На ani23 му/ѝ се допаѓа ова.