1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преварантски фирми, каде да НЕ се вработиме

Дискусија во 'На работното место' започната од AyaTey, 26 август 2014.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Фабрика Карпош дали некој аплицирал? Даваат преголема плата за генерален директор, а квалификации бааги општи. ...малку ми е чудно
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MiaPia

    MiaPia Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,сакав да прашам нешто доколку некој знае?
    Дали имате искуство во фирмата FLAKO (Флако) или можеби сте биле на интервју?
     
  3. Dzaja

    Dzaja Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој имал искуство со компанијата WD Company, веќе неколку пати им со сретнувам огласот и секогаш се мислам дали да им пуштам CV или не. Бараат телефонски оператори па претпоставувам дека се работи за некој вид продажба по телефон. Нема никакви информации за фирмата освен мејлот за пуштање CV. Некако и чудно ми е и со висината на платата, на последниот оглас е ставена плата (најверојатно со се бонусите) од 18 до 24.000 денари. Дали станува збор за оние фирми за продажба кои по ,,случаен" го вртат твојот број најчесто фиксен (и на кои најчесто таргет им се пензионери), и ти викаат дека си добил награда по некој нивни повод, награда која на крај си ја плаќаш?
     
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Микросам да не знае некој нешто за фирмата? Имаше оглас, аплицирав, ама да ми кажи ако некој има некој информација
     
  5. Biny

    Biny Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Машки
    Според ова мислам дека е паметно девојките да снимат интервју разговор. Може да биде незаконски и верувам дека како доказ не може да се користи но може да спаси многу млади девојки
     
  6. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Штотуку читав некои мејлови од девојка која сакала да се вработи во ИТ фирма Еин Соф, притоа во огласот стоел маилот ljupcosharkovski@yahoo.com .
    Кратко да ве упатам, девојкава со наводниот директор комуницираат по мејлови каде овој ни П нема од професионализам, и враќа на латиница и по 4 мејл ја вработува готово и веќе во нареден истакнува дека мора да ги утврди нејзините орални вештини и во неколку наредни мејлови го потенцира тоа.
    Така да грлс пазете ако праќате нешто на овој мејл, дефинитивно се работи за некој манијак
     
    На Cka, Alisa22, Animali и 2 други им се допаѓа ова.
  7. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Работев минатата година кратко време во Бонати и ке кажам едно огромно не
    идеш на интервју ти кажува мед и млеко е потоа од кога веќе ќе те вработи почнува мобингот на вработените ако не му чиниш и не му идеш по гзот те брка одма.
    Ако не му бидеш кодош и потрчко исто така те брка ,крати од плата ако тој месец нема заработка,одмори не дава ако затвориш 2 мин пред одреденото време ти се заканува ,
    Така да пазете кај се вработувате има многу вакви фирми
     
  8. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    1. Со кој памет толку интелегентна девојка соодветна да работи во ИТ сектор, праќа мејл за вработување на имепрезиме@јаху.ком?
    Секоја фирма има службени мејлови денес.
    2. Како иста таква девојка верува дека може да добиеш работа по мејл?
     
    На candy.cane и Robson им се допаѓа ова.
  9. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Па не верува, откако и враќа директорот дека е примена, веќе се и станува јасно. А како праќала сиви не знам, битно да кажам што прочитав. Девојката со име и презиме, без да го крие фб то и нејзиниот маил ги објавува мејловите со тој на паблик
     
  10. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ок, не викам дека е лажна приказна туку дека некогаш треба да ставиме прст на чело и да размислиме дали тоа што го гледаме како оглас има логика и смисла.
     
    На candy.cane и Girly90 им се допаѓа ова.
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.517
    И?
    Има некој искуство да сподели?
     
  12. funkD

    funkD Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Flaco e prevarantska firma kaj sho prodavas dogovori na stari lica niz evropa t.e. im prodavas nekoja prikazna i im gi krades parite. Mozno e da isplakjaat no vo firmata ke se predstavuvas so lazno ime za koga ke dojde vreme da te tuzi, da ne ti go znaat praviot identitet. Inaku se del od nekolku firmi od Bugarija (i tuka gazdite se bugari) a mastermindot-gazdata na celava operacija perenje pari e Izraelec, skoro go uapsija i nego i Bugarive i edni od Srbija i ne mi e jasno kako Flaco seuste funkcionira. Ispereni se milioni. Sovet - don't waste your time. Istrazi malku na net, ke vidis.
     
    На eliesaab, smile:), candy.cane и 8 други им се допаѓа ова.
  13. crvenkapa :*

    crvenkapa :* Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Од кај ти се овие информации, имаш работено таму? Имаат оглас, планирав да се пријавам ама сега сум во мисла... на нет неможам да најдам ништо
     
  14. funkD

    funkD Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Pa ne e edinstvena firma be devojce... i bez da obrakjas vnimanie na toa dali se prevaranti i od kade im se majkite firmi, samata rabota se granici so etika, ke prodavas vozduh na stari lica niz Evropa... ako tolku nemas izbor idi probaj :D
     
    На smile:), Matotheja, LoneWolfGuy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.517
    И ако имаш време да трошиш на ретардирана обука што 90% од времето нема врска со работата.
     
    На Nigredo Odor, Matotheja и funkD им се допаѓа ова.
  16. funkD

    funkD Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Ni website nemaat... 2019 website nemaat, firma "legalno" registeirana sto raboti so internacionalni klienti. So legit.
     
    На KatBa86, candy.cane, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Го знам јас овој, на моја другарка исто така и пишуваше, по 2 реда муабет вика дека е примена и секој втор збор му беше ок ок, примена си ок и оваа виде дека не е сериозно почна да го заебава коа и понуди плата не знам таму накај 30.000 она му рече мала плата или нз што и на крај ваљда сфати овој и и пиша само пуши курац ок. Сељачиште.
    А пред неколку години имаше еден што работеше на ист принцип и ист муабет буквално правеше само се викаше Цветко Источки. Многу девојки се жалеа, ама за жал ништо не се презема. Се правеше газда на некоја фирма за мебел од Визбегово мислам, и кога се јавивме да прашаме за тој чоек ни рекоа не сте први што се јавуваат ама ништо не превземаа. Ужас, асална работа денес не можеш да најдеш.
     
    На Girly90 и candy.cane им се допаѓа ова.
  18. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со фирмата Сар Транспорт и логистика. Се наоѓале кај металски завод тито ми се јавија за интервју и ме праша дали сум родена и израсната во скопје пошто типот мрзел провинцијалки. И малце чуден ми беше ми вика дека почетна плата 16,000 и ми вика што те интересира прашај, го прашав за работни обврски и плата дали на интервјуто ке ми ги каже а тој ми рече можеш и сега ако сакаш да прашаш све што те интересира. Малце ми ечудно бидејки знам на сите интервјуа што сум била сите повикуваат на интерју и тогаш кажуват услови за работа плата итн.
     
  19. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @teressa Нема што да ти е чудно, веќе си примена, чим изводот му бил само важен :drunk:
     
    На candy.cane и fana им се допаѓа ова.
  20. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Значи најдобро ќе биде да не му го спомнам фактот дека мајка ми е од таа негова омрзната провинција. Сепак треба да си го зачувам работното место нема смисла.. :nod: