1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Превод за филм

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Barbie-mwa, 19 јуни 2010.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Значи ги имам симнето филмовите но се на анлиски. Од каде да најдам да симнам, и откако го симнам како да го ставам во филмот?! Помош?
   
 2. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  26
  Треба најпрвин да симнеш subtitles за филмот што сакаш да го гледаш. Пример страница за симнување на титлови ти е http://www.divxtitles.com/allmovies/Macedonian/any/1 . Но имаш и други страници ако побараш на нет. После додавањето на титлот зависи од кој вид на player користиш. Јас обично гледам филм со VLC Media Player. Мислам дека ако го именуваш титлот исто како филмот, а ставиш екстензија srt и го ставиш титлот во иста папка како и филмот дека кога ке го пуштиш филмот автоматски ќе ти се прикаже и титлот. Ако тоа не ти успее има во менито од VLC Media Player посебна опција за додавање титл на филм.
   
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Имаш преводи и на http://mk.titlovi.com/ го спушташ преводот, и откако ќе го спуштиш мислам дека е зипуван. Го отвораш, клик на него и му правиш extract to и го носиш во фолдерот кај шо ти е филмот. Следно го пушташ филмот да почни и преводот што му напрај extract го влечеш дирекно кај што си го пуштила филмот значи буквално во филмот го носиш со влечењето. Незнам дали ме разбра ама прашај ако не разбра :)
   
  На mamma-mia, My.Cloud и Lady-Love им се допаѓа ова.
 4. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Го пуштив филмот преку winamp, направив како што рече и кога го повлеков преводот се исклучи и филмот и ништо немаше. |(
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Зашто гледаш филмчиња преку winamp? :^) Симни си BSPlayer и инсталирај си VobSub codec, автоматски 'е си спушта превод. Тогаш ќе можеш и да си додаваш сама и мануелно преводи, од titlovi.com
   
  На My.Cloud и TheGirlNextDoor им се допаѓа ова.
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Да, спушти си BSPlayer добар е, со винамп не сум сигурна дали функционира ова, а и зошто со винамп кога има подобри програми, специјални за таа намена
   
 7. Lastbreath

  Lastbreath Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Како да ставам превод на филм?

  Да не ме сватат погрешно девојките што напишале за BS Player, ама плеерот не го бива за ништо, лесно може да се избагува истиот, му требаат дополнителни кодеци, и не ги пушта сите формати. VLC Media Player е најдобар од проста причина што е open source, и ги содржи сите потребни кодеци во него...а за да ставиш титле на филмот преку vlc само преименувај го фајлот со исто име како филмот и сам ќе се пушта....
   
  На My.Cloud му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Сега видов дека имам GOM Player :lol: добар е и овој
   
  На My.Cloud и TheGirlNextDoor им се допаѓа ова.
 9. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Не можам да гледам филм со македонски превод само со српски или хрватски.Знам страни за доналдирање на македонски преводи ама кога ке се доналдира излегува некој кинески фонт и тоа за секој македонски превод па морам да доналдирам српски или хрватски бидејќи само со нив може да гледам.Ако некој знае решение нека пише.
   
  На My.Cloud му/ѝ се допаѓа ова.
 10. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  Како да ставам превод на филм?

  Проблемот е во „енкодингот“ и се решава лесно. Најдобро е да си симнеш VLC Media Player. Откако ќе го инсталираш, оди во Tools/Preferences/Subtitles and OSD и кај Subtitles Language/Default encoding одбери Universal (UTF-8).

  Дури и да користиш друга програма за гледање на филмови, причината за чудните „хиероглифи“ наместо букви е истата. Значи, треба некаде во опциите за преводот (нешто со Subtitles, Languages, Fonts) да наместиш енкодинг UTF-8. Некои програми користат надворешен филтер (DirectVobSub) за прикажување на превод, па во овој случај подесувањата треба да се направат во DirectVobSub.
   
  На g.a.b.y, My.Cloud, TheGirlNextDoor и 2 други им се допаѓа ова.
 11. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Како да ставам превод на филм?

  Користам VLC Media Player за гледање филмови.Го наместив Universal (UTF-8) ама пак не биваше а видов подолу има и кирилично па кликнав таму и се направи. :) Фала многу ептен ми олесна.Од српско-хрватскиот ми се смачи веќе :lol:
   
 12. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  932
  Како да ставам превод на филм?

  Јас обично од оваа страница симнувам превод
  http://www.podnapisi.net/
   
  На crnokosata му/ѝ се допаѓа ова.
 13. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Како да ставам превод на филм?

  и јас исто,некако најлесно ми е :)
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.548
  Допаѓања:
  249.976
  Пол:
  Женски
  Како да ставам превод на филм?

  Јас користам БС Плеер и ми се допаѓа што сам си ги симнува преводите но понекогаш ми се случува преводот да ми избега :lol: односно текстот да ми оди пред или по сцените, ова особено ми се случува ако направам некст на некој дел од филмот. Знам дека може да се "намести" повторно но незнам како :^) ?
   
 15. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Како да ставам превод на филм?

  Каде е тоа кирилично??? Јас го направив ова со Universal (UTF-8) и пак е исто :^)
   
 16. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
  Како да ставам превод на филм?

  Јас исто така гледам со BSplayer и многу е лесно. Го симнуваш филмот. потоа го симнуваш преводот ( од одзипуваш ) и само и двете ги додаваш :)
   
 17. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
  Како да ставам превод на филм?

  Епа јас симнувам преводи од http://titlovi.com/ и често пати ми се случува тоа. Нели ќе го одзипуваш ( Десен клик на фајлот, Extract here, и ти се појавува ) го земаш и го додаваш. И сега ако преводот оди побрзо или побавно во споредба со сцените одкако ќе го додадеш преводот одиш само денес клик на BSplayer-от, па во Subtitles, потоа во Subtitle Properties и во Manual Correction. Во првото додаваш позитивни вредности ако преводор касни, а негативни ако е порано мислам дека. Отприлика ставаш :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Како да ставам превод на филм?

  Дури и да користиш друга програма за гледање на филмови, причината за чудните „хиероглифи“ наместо букви е истата. Значи, треба некаде во опциите за преводот (нешто со Subtitles, Languages, Fonts) да наместиш енкодинг UTF-8. Некои програми користат надворешен филтер (DirectVobSub) за прикажување на превод, па во овој случај подесувањата треба да се направат во DirectVobSub.[/quote]

  Користам VLC Media Player за гледање филмови.Го наместив Universal (UTF-8) ама пак не биваше а видов подолу има и кирилично па кликнав таму и се направи. :) Фала многу ептен ми олесна.Од српско-хрватскиот ми се смачи веќе :lol:[/quote]
  Каде е тоа кирилично??? Јас го направив ова со Universal (UTF-8) и пак е исто :^)[/quote]
  Кај што е Universal (UTF-8) има најдолу опција и cyrillic(Windows-1251).Пробај со тоа
   
 19. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Како да ставам превод на филм?

  Уште поедноставно е со цтрл+десна стрелка ако ти касни и цтрл+лева стрелка ако оди побрзо преводот ;)
   
  На BoaVista и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 20. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  Како да ставам превод на филм?

  ќе си спустиш од podnapisi.net убедливо најдобар сајт за преводи.
  филмот го пушташ на бс и тајтлот го ставаш на филмот во бсто..
  ако ти е преводот на кирилица одиш десен клик, субтајтлс, пропертис, фонт и таму си подесуваш боја, големина и ќе го стајш на кирилица или на централно европски или како му иде ако не ти ги чита српските ш, љ ч и сл