1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предбрачна чистота

Дискусија во 'Религија' започната од Lighthouse, 3 јули 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Lighthouse

  Lighthouse Нов член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Не сретнав ваква тема во категоријава па решив да ја отворам...

  Дали сеуште постојат луѓе за кои предбрачната чистота има вредност? Или во овие времиња, во кои сатаната зема се поголем замав, и за повеќето луѓе се важни само телесните задоволства и страсти, и блудот станал секојдневна и нормална работа, тоа е тотално заборавено?

  Што се случи со Божјата заповед сексот да биде свет чин, кој смее да се одвива само помеѓу еден маж и една жена, и кој треба да служи да ги зближи сопружниците во брачните води?
   
  На 8463., sonuvana, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Едноставно луѓето сфатија дека две илјади години стара литература не мора да им го диктира животот.
  Ако некој со задоволство би чекал брак за да има секс, тогаш во ред. Ама континуирано да се репресира потребата заради тоа што Бог така кажал, сметам дека е единствено на штета на единката.

  Сепак, тоа е индивидуална одлука. Она што не е во ред е чистите да проповедаат наоколу дека сите што имале секс пред брак се нечисти и треба да се срамат. Прво, не е нивна работа. Толку, нема второ. :D
   
  На Fallen.Angel, SuperGirl24, Purplelilac и 43 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Значи за да не е сатаната у мене треба секс само кога ќе правам деца а?
   
  На mariz, SuperGirl24, realGirl и 23 други им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.576
  Допаѓања:
  155.688
  Пол:
  Женски
  Телесни задоволства и страсти се нешто најгадно, понекогаш го гледам тоа, ама за жал не можам да се спротиставам на нив. Сатаната е со мене, ама крај краева демон сум јбг.
   
  На Purplelilac, Sanjichka007, Gosh и 26 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.576
  Допаѓања:
  155.688
  Пол:
  Женски
  Ако доживееш оргазам, Сатаната е сепак со тебе. Еве сега прашав.
   
  На Purplelilac, Sanjichka007, Gosh и 13 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  Сигурно има и такви мажи и жени, кои апстинираат од секс пред брак.
  Не сум сретнала до сега таков/ва, и јас не сум во нив.... но сигурно некаде-некои има.
   
  На Sanjichka007, ❤️Sneze❤️, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Јас сметам дека сексот има цел. Неговата цел е правење деца. Бесцелен сес е блудничење. Венчајте се па имајте секс колку сакате. Арно викаат крајот на светот ќе биде сега на 27 јули кога ќе има крвава месечина. Не ме ни чуди веќе. Насекаде околу нас само неморал владее. Ова на ништо не личи. Свестете се луѓе, крајот е близу, барем животинските нагони можете да си ги контролирате.
   
  На kuc, Sanjichka007, HardSex и 22 други им се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  аха. ај прашај го дали ако типот сврши во мене за да ми напрај дете онда е дете на сатаната? или братучеди се така. ..
   
  На Sanjichka007, Bozica1980, Nigredo Odor и 6 други им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.576
  Допаѓања:
  155.688
  Пол:
  Женски
  А како бе Лили мислиш ние демоните сме створени? :(
   
  На Bozica1980, Nigredo Odor, ❤️Sneze❤️ и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски
  За мене блудот е секојдневна работа во период од три недели, секој месец. Останатите денови страста е во втор план, ама откако ке се избањам и ке ги тргнам телесните ми течности, повторно сум истата блудница.
   
  На Purplelilac, Sanjichka007, VDT2906 и 14 други им се допаѓа ова.
 11. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Ние сме сестри јер чале внатре го истресол :( сесрееее
   
  На ❤️Sneze❤️, Lolo5, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Fauhxy

  Fauhxy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2016
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  2.130
  Пол:
  Женски
  Јас не би му дала на маж ми на првата брачна ноќ, ќе помисли дека сум лесна. :( Таму накај 1001 ноќ.
   
  На mariz, Јаневски, Purplelilac и 39 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180

  Него, ме интересира, според религијата, кои сексуални активности во бракот се во ред, а кои не се?
   
  На Love...music и Lolo5 им се допаѓа ова.
 14. Lighthouse

  Lighthouse Нов член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Претпоставувам дека не веруваш во Бог, затоа и така мислиш... Библијата не е "литература", роман или стручна литература па да застари, туку е Божји Збор упатен до Својата творба, до сите оние кои одлучиле да Го следат, проследен со упатства за спасение, и начин како човекот да се приближи до Бог.

  И не, целта не е да се наметне вина и срам на оние што имале секс пред брак, туку да се покајат и да почнат нов живот, поблиску до Творецот. Бог е секогаш милостив кон Своите чеда.
   
  На _Schmetterling_, Аргентина *, Brokeneyes и 8 други им се допаѓа ова.
 15. Lighthouse

  Lighthouse Нов член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Не, сексот не е наменет само за размножување, туку и како што реков. и за зближување на брачните партнери, односно и во Библијата пишува дека не треба да се воздржуваат еден од друг за да не бидат искушани од сатаната, освен ако двајцата не се согласат, на одреден период.
   
  На Аргентина *, sonuvana, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Секој има право на збор, како ''чистите'' така и ''нечистите'' луѓе. Велиш не е нивна работа, а твоја работа ли е да кажуваш кој што да зборува и што да мисли? ^_^
   
  На Аргентина *, Tanjamm, sonuvana и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Lighthouse

  Lighthouse Нов член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Жал ми е за тебе, се надевам Господ ќе најде начин да те изведе на вистинскиот пат :)
   
  На _Schmetterling_, Rama, Orthophill и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  Јас не те навредувам ако немаш секс пред брак, немој ти мене да ме навредуваш затоа што сум имала секс пред брак.
   
  На SuperGirl24, Sanjichka007, Gosh и 17 други им се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.576
  Допаѓања:
  155.688
  Пол:
  Женски
  На Sanjichka007, Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
 20. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Значи кога ќе спомнете таа факинг Библија и што пишувало во неа што требало што не, ми се превртуваат црева. :headbang:
  Ако решил некој да живее според тоа океј, нека си тера. Ама нека не се осмели мене или некој друг да го нарече нечист, валкан зошто прави нешто што го исполнува, физичка и емоционална потреба.
  Понечисти сте тие што навредувате отколку тие што имаат секс пред брак.
   
  На Gosh, HardSex, Amellie13 и 13 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.