1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предбрачна чистота

Дискусија во 'Религија' започната од Lighthouse, 3 јули 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Добро прашање. Мислам дека треба да си ги ограничат терминиве само за свои луѓе и во својата религиозна група да се ословуваат како -чисти, нечисти, блудници и слично. Логично е да се поштедат останатите од овие зборови затоа што не се водат по иста книга и не се со исти верувања.
    Како што останатите треба да ги остават сами да си дискутираат за нивната вера и да не ги сфаќаат лично нивните мислења и ставови, доколку не се директно упатени.
     
    На Lolo5, Joi, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Да имаш односи пред брак не е страшно, страшно е да легнеш со кого стигнеш.
    Исто важи и за мажите, не само за жените.
    Ова нема врска со библија, од медицински и морален аспект зборам.
    Признавам либералност, но да не се забегува , исто како што се забегува по религијата.
     
    На Feminka22, mariz, Lolo5 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. HardSex

    HardSex Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.422
    Пол:
    Машки
    Темава се обидува да го занемари фактот дека човекот е биолошко суштество со биолошки потреби и
    сака да наметне теза дека тие биолошки потреби треба да бидат задоволени само кога одредени услови
    ќе бидат исполнети,односно само кога постои брак.:D

    Во исто време сака да фрли вина за “лошите активности и постапки”,чувство на валканост и страв со пеколни консеквенци.:D

    Мастурбацијата и сексот се активности кои позитивно делуваат на емотивната состојба и хормоналното здравје.

    Илјадници студии ги потврдуваат овие и останати позитивни ефекти.

    А за рајот се знае,на Земјата е.

    “breskvice sočne pucaju sviježe” :D(y)

     
    На Lolo5, WildMk, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.795
    Пол:
    Женски
    Почитувам сечии гледишта. Ако сакате да имате секс пред брак - О.К. Ако не сакате да имате секс пред брак - пак О.К.
    Мене единствено ми пречи таа поделба на "чисти" и "нечисти". Јас сум христијанка и верувам во тоа дека пред Него сите сме исти. Некој грешел помалку, некој повеќе, но тоа никој од нас не го прави повеќе или помалку човек од другиот.
    Без разлика дали сте имале или не секс пред брак, сите ќе завршиме на исто место. Така да, секој нека прави како милува.

    Конкретно за себе - имам секс и не сум во брак. Не би сакала некој мене да ме класифицира како "нечиста" само поради тој избор што сум го направила. Јас сум многу повеќе од тоа. Многу повеќе од едно сторување е потребно за некој да се осуди или оцрнува на било каков начин.
     
    На Feminka22, Lolo5, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Невина сум уште, добро е чим ја прочитав темава на време, таман фатив дечко, сега на дечко ми ќе му речам да ме чека додека завршам факс, па да се земеме, па тек тогаш нешто појше од гушкање ќе добие. Ако ми рече дека е спремен да ме чека 6-7 години, супер, вистинскиот е. :inlove::inlove: А може ќе бидат и појше, медицина се учи и 10 години ако заглавиш. :inlove:

    Немам ништо против верниците и овие ставови, верник сум ама и грешник. Не ме праи тоа чиста што сум уште девица не само у хороскоп. :rofl: Добро, немам намера да се чувам до пред брак, веројатно самава мисла ме праи нечиста? (fingers) У 21век искрено ми е чудно што читам вакви работи. :worried:

    Нека си прави секој како што сака, само нека не наметнува ставови. Некој нејќе секс пред брак, океј, негов избор. Некој имал секс пред брак, пак негов избор. Ни едните се чисти, ни едните се нечисти.
    Сите ќе гориме во пеколот. :devil: Се гледаме таму дечки. (fingers)
     
    На Lolo5, candy.cane, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.