1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предбрачна чистота

Дискусија во 'Религија' започната од Lighthouse, 3 јули 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Ма каков чаршав после скоро 2 годишна врска. (facepalm)
     
    На EraBon и Lolo5 им се допаѓа ова.
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Во религијата тоа е така, сакала ти или не. Биди увереа дека ретко кој е ретардиран за да нарече некого нечист само затоа што имал секс пред брак. Јас сум верник и имам правила и норми по кои се водам низ животот па така и кога се работи за ова треба да имам представа што е чисто а што не. Јас какви се не навреди и исмевања добив од тебе само затоа што сум рамноземец а тебе те засега што некој си прави разлика што е чисто а што не. Ако сакаш да промениш нешто почни од себе.
    И тие обичаи се ромски и муслимански а не христијански.
     
    На sonuvana, Rama, Lighthouse и 2 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Страшно сум љубопитна... :wasntme:

    Ме интерсира како размислуваат другите, навистина.
    Сакам да разберам како им работи мозокот, зошто се такви какви што се, а и да научам нешто ново.

    Само не ми изгледаат некако спремни за одговарање на прашања... Барем не сите и секако, не на сите прашања. А имам милијарда! :emo:

    Ќе се појават како стихија со: Ти си ваков, ти си онаков, тој што прави вака е таков, тој е онаков...
    И ни објаснување, ни ништо, само ќе ги верглаат истите, па истите фрази, без вистински одговори на реални прашања. Искрено.. ме ирититра тоа, ама имам време, а има и други кои можам да ги прашам. Не се верници само овие на форумов. И така :)

    Не зафркавај и ти. Не гледаш како изроди, а твоите ставови се екстремистички. Го употребуваш терминот 'чисти'. И ти си за мене 'глупав', ама никаде не го напишав тоа.

    Мислам... те разбирам, за се' има причина, ситурно и за ова твоево, ама браат... не сме лоши, само сме различни.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    А што мислиш нас не не иритира истите па истите прашања одново и одново и кога ќе добиете одговор кој најчесто не ви се допаѓа и не ви годи почнувате со исмевање, навреди, омаловажување и слично. Не рекле џабе дека нападот е најдобра одбрана.
     
    На sonuvana, Rama, Orthophill и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Dr.Zzz

    Dr.Zzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Во исламот не е дозволен,изразито е забранет анален секс...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Конфузна е оваа тема во Исламот, некој едно вели, некој друго. Знам сум читал по многу други форуми.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не те нападнав.
    Ама можам да те нападнам, ако сакаш.
    Иако сметам дека нема потреба.
     
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Како помала сакав да се 'чувам' за брак од причина што на ниедно машко не можев да му верувам па си реков дека само на 'вистинскиот' ќе му се дадам и тоа на првата брачна ноќ. Аха, важи. Почитувам кој и да го практикува ова затоа што долго време сум мислела и јас така. Ама сега сфатив дека за да биде 'вистинскиот' покрај емоционална поддршка во брак ќе ми треба и загарантирано сексуално задоволство бидејќи мислам дека сите имаме потреба од тоа, секако некои помалце некои повеќе. Не сакам во брак да бидам исфустрирана затоа што тој што сум го одбрала за партнер 'доживотно' не може да умее да ме задоволи како што сакам. Сепак повторно ќе кажам, mad respect за тие што се чуваат до брак бидејќи јас не издржав :D.
     
    На mariz, RoseRain, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Не ти доликува такви зборови да користиш за нешто што на некого е свето,срам да ти е.
     
    На _Schmetterling_, sonuvana, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  10. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.739
    Уште не можам да си укопчам во глава како овие чистите, верните и се по ред, користат ѓаволска направа ко интернетот.
    Оган, тркало, стап. Се друго реално не ви е потребно.
     
    На mariz, SV1911, Gosh и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Magiifili

    Magiifili Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    93
    темава клише невидено
    а чекајте кој век бевме? :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Мммм браво, мислењево за пофалба. Како размислуваш секоја чест. И технологија почнавте да мешате со религија дури. Јас незнам зошто пак вие користите облека, зошто имате морал кога нели сме настанати од биг бенг од експлозија човече.. :rofl:
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  13. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.739
    Па ако треба да се откажиш од земските задоволства, секс едно од нив, зашто не би и од другите?
    Интернет не ти треба реално. Струја исто, се е тоа смислено од мозоците на луѓе што биле палени на клади ради мешање во божји штипки.
    Вие сте лицемерите, не јас. Јас апсолутно си правам што сакам, прва со прст не покажувам, нити делам памет дали е некој чист или нечист.
     
    На Gosh, Asparagus, Amellie13 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас мислам дека најубаво е да се вратиме назад на корените и да не носиме облека како што не носела ни нашата мајка Ева.
    Да се ослободиме од срамот и земните гревови, да постигнеме едно посебно ниво на просветлување :l:
     
    На mariz, Gosh, sparklie и 11 други им се допаѓа ова.
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Која и е целта на темава, 1)баба ми не чекала до брак, уствари може чекала зашто на 17 се омажила 2)гарантирам дека сите од темава се "прљави" 3)Секој има по некој грев, нема безгрешен човек.Дур не повредувам никој мој избор, мое право 5)Ова може да се дискутира само уште тука мислам 6)Нема сигурно никој да се правда за својот сексуален живот.
    Заклучок:темава треба да се затвори.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Никој не те тера со сила да бидеш верник, е ако веќе одлучиш почитувај правилата. Секс е дозволен во брак во Христијанството, ако не ти се допаѓа чаре нема, неможеш да бидеј Исус.
    Тие луѓе биле палени од болни умови кој го злоупотребувале Божјиот збор. Во Библијата не пишува дека треба да правиме такво нешто.
    Прави ти што сакаш, никој не ти брани, јас поделбите ги правам за себе, тоа го правиш и ти. Јас одлучувам што е добро за мене, ако приметуваш и ти направи поделба, на кого мислеше кога рече дека не ни било ништо потребно? На верниците нели? :)
     
    На sonuvana, Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  17. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.739
    Ако спаѓаш во закоравени верски фанатици, што мислат дека струјата е од Господ, тогаш да, ништо не ти треба.
    Ако си онака лајт и не ја тупиш многу со тоа, не ме занима.
    Првиве ми се ко лепрозни. И ко што пиша некоја, не е ни смешно веќе.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ако ја правите свадбата во лето, особено јули, август, постои ризик да влезете во сексуални води во брак нечисти.
     
    На VDT2906, Amellie13, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ние и се околу нас е Божја творба. Струја можеш да најдеш и во природата, не само на бандера. :D Човекот само научил како да направи струја на друг начин и како да ја искористи. Бог не забранил да правиме работи кои ни го олеснуваат животот. Проблемот е во тоа што тие се злоупотребуваат и врз основа на тоа некој вели дека се ѓаволски.
     
    На Аргентина *, sonuvana, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не мастурбира и верува дека Земјата е рамна плоча.
    Стварно не знам зошто му треба телевизија на пример, бидејќи се емитува преку сателити за кои тој мисли дека не постојат. Малку ми се исплешти мозокот од логикава... али нема везе
     
    На Gosh, Amellie13, Lolo5 и 6 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.