1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предвидувањата на Нострадамус

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од EnnieFabulous, 20 јули 2010.

 1. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Мишел де Нотрдам (француски: Michel de Nostredame; 14 декември 1503 или 21 декември 1503[1] - 2 јули 1566) или попознат како Нострадамус бил француски аптекар и почитуван јасновидец кој отпечатил колекција на пророштва кои брзо станале познати во светот. Најпознат е по неговите „Пророштва“ (Les Propheties), првото издание кое се појавило во 1555 година.


  Некои од неговите предвидувања се:
  2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

  2008 – Конфликт во Хиндустан. Ова ќе биде една од причините за третата светска војна.

  2010 – Ќе започне трета светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. Ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја.

  2011 - Како резултат на радиоактивни отпадоци на северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. Потоа муслиманите ќе почнат хемиска војна против преостанатите живи европејци.

  2014 – Поголемиот дел од луѓето ќе страдаат од чирови, рак на кожата и други кожни болести (последици од хемислата војна)

  2016 – Европа ќе биде речиси без население

  2018 – Кина ќе стане нова светска велесила. Земјите во развој од експлоатирани ќе се претворат во експлоататори.

  2023 – Малку ќе се измени орбитата на Земјата.

  2025 – Европа се уште ќе биде малку населена.

  2028 – Ќе се создаде нов извор на енергија (најверојатно ова ќе биде контролирана термонуклеарна фузија). Гладот постепено ќе се надмине. Ќе стартува вселенски брод кон Венера управуван од човек.

  2033 – Поларните луѓе тонат. Се зголемува нивото на Светските океани.

  2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.

  2046 – Ќе може да се пресадуваат сите органи. Замената на органите ќе стане еден од најдобрите методи на лечење.

  2066 – За време на нападот на муслиманскиот Рим, САД применуваат нов вид на оружје – климатско. Нагло застудува.

  2076 – Блескаво општество (комунизам)

  2084 – Обновување на природата

  2088 – Нова болест – стареење за неколку секунди!!!

  2097 – Брзото стареење е победено.

  2100 – Вештачко “Сонце” ќе ја осветлува темната страна на Земјата.

  2111 – Луѓето ќе станат киборзи (живи роботи)

  2123 – Војни меѓу мали области. Државите нема да се вмешаат.

  2125 – Во Унгарија ќе пристигнат сигнали од вселената

  2130 – Колонии под вода

  2164 – Животните се претвараат во полулуѓе

  2167 – Нова религија.

  2170 – Голема суша.

  2183 – Колонијата на Марс ќе стане нуклеарна сила и ќе побара независност од Земјата (како на времето САД од Англија)

  2187 – Ќе се запре ерупцијата на 2 големи вулкани.

  2195 – Морските колонии целосно ќе снабдуваат и со енергија и со храна.

  2196 – Целосно мешање на азијатите и европејците.

  2201 – Термонуклеарниот процес на сонцето забавува. Ќе застуди.

  2221 – Во потрага по вонземјани, човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.

  2256 – Вселенски брод ќе донесе на земјата нова страшна болест.

  2262 – Постепено се менуваат орбитите на планетите. На Марс му се заканува комета.

  2271 – Повторно ќе бидат изменети физичките “константи”

  2273 – Мешање на жолтата, белата и црната раса. Нови раси.

  2279 – “Енергија од ништо” (веројатно од вакуум или од “црните дупки”)

  2288 – Патување во времето. Нови контакти со вонземјани.

  2291 – Сонцето се гаси. Ќе се преземат обиди за да се запали пак.

  2296 – Се изменува силата на тежата. Почнуваат да паѓаат старите вселенски бродови и станици.

  2299 – Во Франција – партизанско движење против исламот.

  2302 – Ќе бидат откриени нови важни закони и тајни на Вселената.

  2304 – Ќе биде откриена е тајната на месечината

  2341 – Нешто страшно се приближува кон од вселената кон Земјата.

  2354 – Хаварија од едно од вештачките Сонца доведува до суша.

  2370 – Голем глад

  2378 – Нова раса што брзо се развива.

  2480 – Ќе има 2 вештачки Сонца. Земјата е во самрак.

  3005 – Војна на Марс. Ќе се наруши траекторијата на планетите.

  3797 – Во ова време на земјата ќе загине се живо, но човештвото ќе најде сили за нов живот во друг ѕвезден систем.

  ...
  На пример, еве што предвидел за Хитлер:
  Во ридиштата на Австрија, крај Рајна
  ќе се роди од сиромашни родители,
  човек кој ќе ги освои Полска и Унгарија
  И чија намера ќе се оствари
  Водачот на големите Германи
  Кој ќе дојде како спасител, што е чиста лага.
  Ќе ги прошири границите на Германија
  И ќе ја подели Франција на два дела.
  Огнот и смртта скриени во куглите ќе јурнат,
  со ужас и стравитии.
  Преку ноќ пријателот ќе ги претвори градовите во прав.


  Дали верувате во овие работи? Јас искрено не верувам :)
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.298
  Пол:
  Женски
  Зошто истите работи ги има и во темата Предвидувањата на Баба Ванѓа. Не ми се верува дека и двајцата исто ја предвиделе иднината???? Во една од темите е згрешено, не сум до толку запознаена за да кажам на кој припаѓаат овие предвидувања.
  За Нострадамус: Неговите предвидувања се нарекуваат Центурии( претскажувања за судбината на светот до 3997година ). Пишувал со неразбирлив и симболичен јазик со цел да ја избегне инквизицијата бидејќи го навестувал пропаѓањето на Папската држава. Ја предвидел француската револуција, крајот на Луј 16 и Марија Антоанета. Го најавил владеењето на Наполеон, појавата на Хитлер и Втората Светска војна. Исто ја предвидел и сопствената смрт.
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  И уште нешто, ја предвидел и смртта на ’првиот црн владетел на најновооткриениот континент прогонет од непријателот’ во смисла на атентат во 2009 година..’Владетелот’ очигледно е Барак Обама, па сеуште е жив :D :D :D
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Нострадамус,баба Ванѓа,дека предвиделе до 3797,па ете да ги спомнам и Маите,искрено предвидувањата мислам дека се чиста коинциденција како и тоа дека неможе некој да предвиди толкав период,според моите размислувања,како и денес што има многу предвидувачи на иднината па и тие нешто погодуваат :?: не дека и пред Нострадамус немало пророштва,но толкава моќ на предвидување за сега овој период, како што имал Нострадамус,не би рекла дека е за верување,а предвидувањата напишани во воведот од темата едноставно ми се смешни и невистинити,ми делуваат како научна фантастика,ништо повеќе.
   
 5. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Јас вервам во овие предвидувањата (скоро сите) ама пак се надевам дека не се точни :)
   
  На Independent.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Siksi

  Siksi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  305
  Не верувам во овие работи но кога ги читам ми се интересни!!!
   
  На Vaga03 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  4.202
  Пол:
  Женски
  Колку што мене ми е познато предвидувањата се пишувани на симболичен начин и до ден денес не не сосем точно протолкувани.
   
  На portokalcemace му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Во контекст со темава еве и еден клип
  Nostradamus and His Predictions

  Многу ми се чудни предвидувањава, искрено. Верувам до некаде, а од другата страна пак, ме бутка и фактот дека не сакам да ме нема за 2 години.
  Потоа ми текнува и на четворицата јавачи на апокалипсата. Не знам... до некаде сакам да не верувам, а до некаде пак, нешто ми вели дека е вистина... :|
   
 9. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Не знам дали е за верување,ама некој од нив беше предвидел дека Рим ке се срамни со земјата во 1995 год,па Рим сеуште постои. :^) Така да се трудам да не се оптеретувам со овие работи.
   
 10. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  2221 – Во потрага по вонземјани, човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.
  2288 – Патување во времето. Нови контакти со вонземјани.

  да се случи овоа би било БОООМ хахаха
  И да предвиди некој нешто за иднината никогаш нема да биде 100% точно, се е субјективно се мењава, и да се предвидат 3 работи во 1 година дали 1 нешто од тие ќе се случи, така да веруваам но не во крајности ..
   
 11. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  ехех ете ноември сме каде е војната? Незнам колку се вистинити и колку од нив ке се остварат а ова
  едноставно ме застрашува :puke: . Единствениот начин на кој не сакам да ми заврши животот, недај Боже ова да се деси!! - ке си умрам пред да ми ја откријат болеста ;(
   
 12. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  па тоа дека ќе има трета светска војна ќе има и тоа сигурно ќе се случи некоаш мора да биде сеа коа точно воопшто не е битно тоа.
  ајнштајн убаво рекол трета светска војна ќе се води со хемиско оружје а четврта си камења ...
   
  На Independent.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  не верувам многу во овие работи , ама како велат никогаш не вели никогаш!
   
 14. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.763
  Мора да ископирам што имам напишано во друга слична тема. Да нема недоразбирања :)

  Нострадамус нема оставено предвидувања. Ако успееш да ја најдеш книгата, или барем дел од неа ќе видиш дека никаде нема ниту години ниту пророштва. Во негово време бил осудуван за тоа што го правел и бил приморан, се сметало за богохулие и своите пророштва да ги пишува прикриено и пишувал во вид на поезија. Како песнички. Денес тие негови песни не се декодирани. Откако ќе се случи некој настан тогаш го поврзуваат со одредена песна и ептен има логика, ама предходно пред да се случи настанот до сега ништо не е откриено. Ништо нема декодирано, па така и за крајот на светот. Тие некои бројки што ги има по сајтовите, тоа се само некои демек научнници што пробуваат да декодираат и мислат дека откриле. Ама до сега ништо не се покажало како точно
  Песна на Нострадамус, во 1654, која денеска ја поврзуваат со нападот на кулуте близначки во NY. Пред да се се случи нападот, никој немаше претстава што му значи ова

  In the City of God there will be a great thunder,
  Two brothers torn apart by Chaos, while the fortress endures,
  the great leader will succumb,
  The third big war will begin when the big city is burning.

  The sky will burn at forty-five degrees latitude,
  Fire approaches the great new city
  Immediately a huge, scattered flame leaps up
  When they want to have verification from the Normans.

  Значи он има оставено предвидувања. Ама нема кој да ги дешифрира. Така да, секое предвидување што ќе го сретнете "од Нострадамус" имајте на ум дека тоа е само толкување на некој друг
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  и јас сум со оваа девиза :lol: :lol:
   
 16. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  1.639
  Не верувам многу многу,ама интересно ми е :D
   
 17. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672

  Најверојатно мислел на претходниот црнец кој бил претседател или кандидат за претседател John Hanson се викаше кој наводно умира во атентат, со оглед на тоа дека во предвидувањата на Нострадамус нема години или се мисли на тој или на Обама ама не во 2009 година,годината најверојатно е погрешно протолкувана.

  http://www.freerepublic.com/focus/f-bloggers/1771850/posts
   
 18. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  2088 – Нова болест – стареење за неколку секунди!!!
  :o Барем вика дека ќе се откриел лек,ама сепак ваква болсет. :tmi:
  И тоа со Европа е страшно,се надевам нема да се исполнат,но јас искрено верувам.
   
 19. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.486
  Пол:
  Женски
  Jaс ја имам читано книгата на Нострадамус со глуп српски превод и навистина човекот пишувал во тајности. Некои тврдат дека Нострадамус всушност и не бил предскажувач туку бил еден од последните луѓе кои знаеле како да ги употребат древните начини на предвидување. А навистина досега има многу раоти погодено ама тие се дешифрираат откако нешто ке се случи. Ме нервира како тоа Америка секогаш ги вмешува тие работи во своите случувања дури кажуваат дека тој ден на 11 Септември најчесто пишуван збор на Гугл бил Нострадамус (мижи асан да ти баам)

  Од една страна не верувам. Значи тој предвидил напад а нема наведено ни една дата. Па многу јасно дека за некој си период од 100 години ке се случи напад некој кој ке одговара на неговиот опис.

  :!: :!: Во книгата на Нострадамус пишува дека на почетокот на новиот милениум Македонија повторно ке ја нападне Персија. Ова предвидување е донекаде точно ако се земе предвид колку мала држава сме ние а колку војници испративме во Ирак и Авганистан (леле почнав и да го дешифрирам веке забегав скроз) :worried: :worried:
   
  На maca78 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 20. oktavija

  oktavija Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  100
  Кога читам за Нострадамус ми е интересно, ама не верувам во овие работи. Постои една теорија дека Нострадамус како и неговиот ментор докторот и свештеник Јулиус Сесарус за кого многу малку се зборува биле всушност измамници кои изработувале вакви дела - лажни предвидувања за иднината како и лажни истории по нарачка, а европската историографија се темели делумно на делата на Сесарус. И зошто па нешто кога ќе се случи одма ни ја полнат главата Нострадамус ова го предвиде, а никако не го споменуваат пред истото да се случи, а и она што кажаа досега дека ќе се случи ништо не се оствари. Лесно е денеска тие да ни кажуваат како тој знаел за Хитлер, за Втората светска војна и т.н е добро тоа веќе сите го знаеме, како можеме да бидеме сигурни дека тој вистина го предвидел тоа а овие не си додаваат со помош на веќе добро познатите факти ? Плус во неговите дела не е напишано онака како што стои во првиот пост, туку тоа денешните експерти си го толкуваат онака како што си го сфаќаат или пак поинаку кажано како ќе им текне. Една друга теорија пак говори дека Нострадамус бил обичен поет кој под дејство на опојни средства создавал морничави дела кои само наликуваат на предвидувања. Мое мислење е дека овој свештеник, поет, мистик, измамник или пак само син на еден археолог кој откопал старо-египетска плоча со претскажувања па овој само ја превел, што и да е, според мене, тој заедно со неговото дело е искористен во денешната игра за перење мозоци, и не само неговото, туку и многу други дела. Америте и онака знаат што ќе се случи, знаат зашто тие се си планираат а толкувањето за предвидувањата на Нострадамус ќе се менува во согласност со нивните игрици а јас па викам шта буде нека буде не ќе седиме ние овде да се плашиме сега