Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предвидувања

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од The.Pink.Angel, 9 април 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Девојки верувате ли во предвидување ? Некогаш ви се случило ли уште од сабјле да знаете каков да ви биде денот или нешто дека ке ти се случи ? мене секогаш :^)
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298

  Затоа што однапред си го знаеш распоредот на часови и знаеш што те чека на училиште а дека нешто ќе ти се случи најверојатно имаш јака интуиција која не те лаже.

  На предвидувања од разни врачари или дека по утрото се познава денот?!?!
   
 3. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.481
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  На предвидувања од разни врачари или дека по утрото се познава денот?!?

  Намам никогаш одено кај врачари
   
 4. Lahaliva

  Lahaliva Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  317
  :nod: .Еве јас можам да предвидам како ќе изгледа новата платфотма на Фемина :nod:
   
 5. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.735
  Пол:
  Женски
  Па верувам јас во вакви работи,ми се има случено некогаш да знам што ќе се случи во следниот миг,или на пр. што ќе има другарка ми на тестот,значи најчесто за секојдневни работи. :nod: :)
   
 6. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  Верувам :)
  Предвидев дека ке се разболам страшно и на раката ке имам бронила, ете тоа и се случува :)
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Не верувам баш во предвидувања.Што знам можеби се возможни незнам, немам конкретен одговор дали верувам или не.Се сомневам дека некој би можел да предвиди што ќе се случува за неколку години, пример ете нели како најпопуларни се бабето Ванѓа и Нострадамус, а еве и Маите, бидејки и онака се актуелни уште :D иако ги нема, нали.Во врска со пророштвото на Маите, некако им има логика, бидејки она што предвиделе е само дека нешто ќе се случи на тој ден, како преминување од еден циклус во друг, плус менување на свеста и др. Кога веќе сум кај предвидувањата, исто во книгата Целестинско пророштво го збори она коа всушност го зборат Маите, од тој аспект, можно е зошто и да не, бидејки е сосем природно и логично.Но пророштва како на Нострадамус, баба Ванѓа и слични на нив, не верувам некако.Ако е така лесно, да сите би си го предвиделе сопствениот живот, тогапш веројатно ќе знаеле однапред што точно да направат во одредена ситуација, за која ќе знаат дека би можеле да згрешат. Можеби нивните пророштва, се само коинциденција, ништо друго.Па таман работа ако сите би знаеле се предвреме, па би го направиле животот токму онаков каков што тие би сакале или би бил идеален за нив.Тогаш не би имало место за грешки, не би имало од што луѓето да научат и сл.Оние пророштва кои и се препишуваат на баба Ванѓа, како демек ќе имало ново сонце, нова болест од која луѓето за кратко ќе старееле и сл., тие колку што се сеќавам и не се на баба Ванѓа, може и да сум грешка, ако сум, слободно нека ме поправи некој.Карактеристично е што се она кое го предвиделе Нострадамус и баба Ванѓа, се е така црно, црнеали, од лошо полошо, никако нешто убаво, некои личности кои би правеле добро, ништо од тоа.Впрочем и лесно е да се предвиди нешто кое го имало порано, дека ќе го има и ден денес.Што е сменето во глобала, за да она кое го предвиделе, сега би било ново, па за истото да се рече „ еј стварно во право биле Нострадамус и баба Ванѓа“? Зарем една војна е нешто премногу ново за да се предвиди од нивна страна и да се рече дека биле во право? Која е логиката? Зарем пред баба Ванѓа и чичко Нострадамус немало војни, глад, сиромаштија, болести? И сега како одеднаш стварно биле во право, а пред нив бил рајот, после нив пеколот |( Толку се прославени двајцата, да и незнам зошто и воопшто тоа е така.Туку, пак ќе речам, тие се само оправдување на се она кое луѓето го прават денес, “ ама предвиделе“, ах да, некои незнаат што ќе јадат утре, а не па за неколку години подоцна.Може и да не сум во право, незнам, ама зошто некој за свои грешки, би кривел друг? Многу сум скептик околу оваа тема.
   
  На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. komitka

  komitka Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  15
  Mislam deka sum vidovita. Sve pogoduvam! :lol:
   
 9. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  Моментално имам предвидено 2 работи и во блиска иднина ќе дознаам дали сум била во право :)
   
 10. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  18.393
  Пол:
  Женски
  Лелел, дечко ми се предвидува. Абе нема нешто што тој ќе го каже, а да не биде така или да не се исполне. :D
   
 11. Ondula

  Ondula Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  1.042
  Пол:
  Женски
  Абе другарка ми ме вика баба Ванѓа :D
  Се и кажувам, како пред некој ден кога се враќавме од физичко и велам: Сега ќе ја видиме_____. И еве ја од зад аголот искача таа, потоа се кладивме дали еден другар ќе дојде на училиште, сите велат дека нема само јас бев убеденена дека не би го пропуштил училиштето за ништо и почнува први час, јас изгубив кладбата и еве го на трети час доваѓа, се успал. :D И некогаш знам наставничката што ќе каже и во исто време со неа збориме. :geek: Сепак не верувам многу во предвидувања мислам дека повеќето се случајност. Најново предвидување ми е дека за екстерно сум македонски и географија, душата ми вели дека сум тоа :D (а богами и мозокот сака да е така). Па ќе видам дали ќе се исполне. :lol:
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  16.962
  Пол:
  Женски
  Ај прашај го дали ќе го добијам станот сега во јуни или во последното извлекување на награднава игра со фискални. Да знам дали да собирам фискални за јуни или на крај таму.
  Претходниов месец не испратив, ќе ги чувам за јуни, па ако може да го прашаш дечко ти да предвиди и за мене.
   
  На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cupcakeb

  cupcakeb Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  Верувам.Секогаш нешто кога ќе предвидам тоа и се остварува :)
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Верувам. Многупати се исполнило она што ќе го кажам. Имам силна интуиција и ако добро се сконцентрирам можам многу да предвидам. На почетокот на годинава на една другарка и кажав 4 нешта кои ќе и се случат годинава и сите се исполнија.
   
  На mamika, strawberry06 и Doris123 им се допаѓа ова.
 15. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.486
  Пол:
  Женски
  Не верувам во предвидивања!
   
 16. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Јас имам многу силна интуиција. Често ми се случува да чувствувам нешто што ќе се случи во иднина. Речиси секогаш сум во право.
   
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.281
  Допаѓања:
  22.241
  Пол:
  Женски
  Не би рекла дека е предвидување , повеќе одговара силна интуиција . Понекогаш имам немирен сон , се чувствувам вознемирено и најчесто утредента се случува нешто добро или пак лошо . Еднаш во средно не можев да спијам до 2 часот иако бев прва смена на училиште и бев на нога од 05:50 наутро . Утрото од 04:30 бев на нога веќе , а нешто вечерта почина дедо ми . Во предвидувања , не верувам баш . Посебно не на баба Ванѓа , Нострадамус и сличните на нив . Се е коинциденција .