1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за Фемина читачите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 26 декември 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Искрено, идејава за темава ја презедов од друг форум, ама ми се допадна многу самата замисла.

  Значи целта е да го прифатите предизвикот да прочитате 35 книги во 2012 година, му доаѓа во просек 3 книги месечно, што ми изгледа како остварливо, земајќи ги во предвид обврските од најразличен тип кои ги имаат оние кои ќе го прифатат предизвикот.

  Низ темата би пишувале што читаме моментално, која ни е по ред таа книга и впечатоци за истата, па на крај на годината би се преброиле и виделе колку и дали сме го исполниле прифатениот предизвик.

  Дoзволен е секаков вид на литература, освен книги и скрипти наменети за студии и друга литература поврзана со образовната, работната или професионална дејност, бидејќи предизвикот ќе го опфаќа само она што го читаме исклучиво за забава и сатисфакција, лична надоградба и сл.

  Еве, јас сама си се пријавувам како прифаќач на предизвикот, :) .

  Официјалниот старт ќе е на 01.01.2012 година, односно и после наведениот датум (секако не мора на истиот ден да се стартува со читање од разбирливи причини), а официјалниот крај на предизвикот на 31.12.2012 година.

  Кој друг го прифаќа предизвикот :geek: :) ?
   
  На babaDara, TheStar, Tumblr и 49 други им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.128
  Допаѓања:
  56.417
  Пол:
  Женски
  Challenge accepted. :rock:

  Оваа година слабо ми одеше читањето, плус сум бавен читач, па предизвиков ќе ми биде мотивација да се вратам на правиот пат. :P

  Само предлагам евиденцијата да не се прави на крајот од годината затоа што многу работа ќе испадне, може некој постојано да води евиденција и да запишува прочитани книги во една табела во која ќе бидат сите учесници на предизвиков. Така постепено би било полесно, а може и од време на време да се објавува некоја статистика.

  Проблем би ми било да најдам толку квалитетни книги, искрено, но кога ќе размислам добро, имам 15тина добри што ме чекаат, а останатите ќе ги обезбедам во лето на еден штанд во Охрид каде секогаш има мали богатства (поздрав до сопствениците :hai: :wasntme: ).

  Да сумирам - прифаќам и ќе ми биде мотивација. Ако не успеам веројатно нема да има казни. :D
  Но во секој случај добро ќе ми влијае, и 20 добри да прочитам, пак е успех.
  Ја поздравувам идејава!
   
  На melisa1, Marilyn-Monroe, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Кревам две прстињаааа ^_^ ^_^
  Алал да ти е Теодора за идејата :bow: .
  Со задоволство ќе читам :mm: .
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 4. keti.kety

  keti.kety Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  52
  Идејата е супер и јас сум за :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  [​IMG]

  Го прифаќам предизвикот и идејата е одлична.
  Измината година бев лош читач за жал, трупав книги, започнав многу, а завршив малку. :(
  Се надевам 2012 ќе го промени тоа и бројката ќе надмине 35.
  :)
   
  На dolly.doll и Theodora им се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.823
  Допаѓања:
  151.898
  Предизвикот прифатен,иако не сум ажурна у однос на евиденција у поглед на се! :lol:
  Мене малце ме убива у поим тоа што не секоја книга е со иста тежина и големина,па 35 малку е нереална бројка особено за потешка и поквалитетна литература,поише мавам накај квалитет,ама што се тиче оваа младина,нека читаат ако треба и чик лит,само нека читаат! :D
  Претходнава година имам скромна бројка од 10тина книги,мож и 15тина,ама тоа би бил плафонот,повеќе сигурно не се.Обврски и не ко изговор.
   
  На toogood и Theodora им се допаѓа ова.
 7. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Па и јас се мислев околу тоа дека секоја книга не одзема баш исто време, ама затоа и е предизвикот поинтересен, ќе треба да балансираме помеѓу избраните дела, ќе треба да размислам дали да ги вметнам на почеток за загревање оние кои бараат многу повеќе време и концентрација или кога ќе сум поучитана демек :lol: .

  На мојата листа ќе се најдат и некои книги кои ќе ги препрочитувам после повеќе од 15 - тина години, нешто планирам да компензирам со другарчиња :) и се надевам дека со нешто и ќе ја подновам скромната домашна библиотека :) .

  Сакам да си ги тестирам и организациските способности и да ја увидам (не)умешноста да ги распоредам книгите по тежина соодветно во време и простор :D .
   
 8. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  8.627
  Пол:
  Женски
  Добра идеја инаку и јас го прифаќам предизвикот :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.557
  Супер идеја,а и 35 книги годишно не се многу :) Оваа година можам да се пофалам си со повеќе ;)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 10. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Хмм..па тешко да се оствари предизвикот ако се чита како што треба под тоа подразбирам да ја разбереш смислата и пораката на книгата, да ти остане во главата. Вака ако читаш една за една без „одмор“ се ке се испомеша ке ги заборавиш ликовите и содржината. А ако се земат предвид и училишните обврски... :x
  Јас оваа година прочитав околу 25 и морам да кажам дека на некои не се ни сеќавам се ми е испомеашно. на некои дури и на насловите не им се секавам камоли на ликовите и содржината.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.649
  Теодора :hug:

  Јас така летово си поставив цел да прочитам 20 книги. Прво напишав на список неколку книги кои сакам да ги прочитам. Списокот се надополнуваше...
  Единствена што не успеав да ја прочитам (пошо ја немаше во библиотеката) е Лолита од Набоков. :(
  Успеав да читам од Џејн Остин, Ерика Јонг, Штајнбек, Емили Бронте, Буковски, Мураками, Д.Х. Лоренс, Гоце Смилевски, Зафон, Петре М. Андреевски, Силвија Плат, Ендру Дејвидсон, Хесе... и ја довршив во јуни Ана Каренина на Толстој.
  Збрка е малце :D ама нема врска.

  Во тетратката каде се наоѓа списокот пишував и цитати извадени од книгите.

  Епа девојки, едвај чекам да започне предизвикот :)
   
  На AnaKarenina, LivingGlam, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 12. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Прифатено и од мене. Се надевам дека ќе го завршам предизвикот, со оглед на тоа дека имаме и учење за матура. Ама ќе успеам, ќе читам повеќе во лето :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Го прифаќам предизвикот, Теодора.
  Веројатно ќе го надминам и овој број од 35 книги, годинава прочитав книги од секаков жанр, и судејќи по неколкуте картончиња испишани во библиотека можеби достигнав цифра и до 70тина книги сигурно.
  Па и тие лектирите што беа за во средно, алал нека ми е.

  Иако книгите не ги гледам како „још једна у низу“, за да некогаш се пофалам со цифра колку книги сум прочитала, но ќе ми биде мило да водам евиденција за секоја книга прочитана во 2012.
  Се надевам дека ќе биде и повеќе од 35, искрено би сакала.
  Но дали ќе биде во склад со обврските, не знам. :?:


  Одличен предизвик, браво! :*
   
  На drugarka и Theodora им се допаѓа ова.
 14. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Баш супер предизвик штета што имам премногу обврски и не ќе можам да ги исполнам :) :(
   
 15. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  ии јас го прифаќам предизвикот :D одвај чекам :D
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 16. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Challenge accepted :D ... дефинитивно ова ќе ми треба .... иако месечно зау школо читам по 5 дела и онака ќе може несто да сепрочита ...браво за идеата :* :*
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.671
  [​IMG]

  Баш деновиве си размислував околу тоа што би сакала да постигнам во наредната година (исто како и секоја претходно) и ова беше еден од предизвиците. Можеби не и бројката од 35 книги (малку преамбициозно е за мене со оглед на обврските), но со помалку време поминато пред компјутер верувам ќе биде успешно.

  Туку еве како потсетување (за оние кои можеби не се запознаени) книжарницата Матица како и секоја година има голем попуст од 20 Јануари до 20 Февруари и голем избор на книги по смешни цени, па убаво време е да се подобнови домашната колекција со некое дело плус.
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 18. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  Го прифаќам предизвикот ако се бројат и делата што ми останаа за училиште годинава +летото што ќе читам од разонода ии си мислам дека ќе успеам. :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 19. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Предизвикот прифатен! :)
  Само, за поголема прегледност, би било подобро доколку се придржуваме за она што го напиша Теодора во воведот т.е. секој читател да си води своја евиденција и некоја цифра која ја смета за побитна, пишува во темава дека таа му е пр. 15та книга по ред...
  Инаку, супер предизвик. Се надевам ќе се важат и прочитаните е-книги... :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  Ууухууу :rock: Предизвикот е прифатен. Едвај чекам. Ќе започнам уште веднаш со оние книги кои ги имам земено, а не сум почнала да ги читам заради обврските. А тоа се три прекрасни дела, кои знам дека нема да ме разочараат. :)
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.