1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за Фемина читачите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 26 декември 2011.

  1. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Предизвиков е супер. Го прифаќам !
    Со оглед на тоа дека имам на 3-4 страни запишано книги кои ме чекаат :)

    Едит : Сакав да прашам дали ќе се брои книгата која сум ја почлнала сега да ја читам, а сум ја завршила на пример на 2-3 јануари ?
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.417
    Допаѓања:
    4.977
    Го прочитав предлогот и си реков, 35 книги се многу, а јас треба да почнам дипломска да спремам (проект), НО и јас го прифаќам предизвикот.

    Палче нагоре за идеава, навистина ми се допаѓа.

    Таман планирав и да се откажам од сериите, а ова многу ќе ми помогне.
    Немам зборови, алал да ви е. :clap: :clap: :bow:
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Challenge accepted.
    Оваа година прочиав 50 и нешто. Ќе можам и 35 за наредната година :)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Симнувам капа за идејата, Теодора. :bow:

    [​IMG]

    Едвај чекам.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Теодора на каков предизвик ме ставаш..
    Ако прифатам, страв ми е да не го прекршам, сепак оваа година сум матурантка, не знам што попрво.
    Но, сепак прифаќам. Не ветувам, но ќе се обидам.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Да, да и да!
    [​IMG]
    Браво за идеата и за темава! И онака во план ми беше од јануари да почнам со читање а до тогаш да се снабдам со книги.

    Браво! :clap:
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Немојте вака, треба да работам, дете имам за гледање...Јас ќе си зацртам 12-една месечно, и тоа помали :!: За 12 you got a deal :handshake:
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.659
    Допаѓања:
    149.676
    :D
    Ах жени! Набавете купохоличарки и идемо!
     
  9. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Е богами не е лоша идеава. Како што читам слабо, ова ми е како добредојде.
    Ајде џенцки, ќе читаме :D
    :up: :handshake:
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Многу ме радува што има голем интерес за предизвикот :) .

    Инаку целта е да се оствари предизвикот, ама и да не се оствари нема да има никакви казни :) .

    Шкорпионке, 35 фајнл офр :D . Ти прифати го предизвикот, па прочитај колку мислиш т.е. можеш, па на крај година ќе ти пресметаме процент на реализација. Може и јас ќе немам 100% де.

    Инаку и електронски книги се во игра, Вајт Ејнџл. И јас ако не успевам да дојдам поинаку до бројката ќе ,,крпарам,, со електронски како крајна опција веројатно.

    Џуси, не се брои било што прочитано пред 01.01.2012 година. За да биде предизвикот во рамките на една календарска година.

    Плус, јас имам намера по истекот на секој месец да пишам што сум прочитала во конкретниот изминат месец. Така во февруари ќе пишам за прочитаните книги во јануари. Ако некој сака може да го прифати овој начин, ако сака за секоја книга поединечно нека пишува или па на крај да ни соопшти што се‘ прочитал.
     
    На Buttterfly, MSkorpionka, Trendafilka и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Да, Старбакс пожелно е да има барем кус коментар за секоја прочитана книга, :) .
     
    На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
  12. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    добра идеја :up:
    и да, го прифаќам предизвикот :)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.727
    Допаѓања:
    130.555
    И јас ќе го напишев истово :D
    Особено што стручна литература ми го окупира целото слободно време, а гледам така не се важи :D

    Мислам, можам ја и 35, теоретски... ако се рачунаат тие на децата што им ги читам. А тука се и лектирите на ќерка ми - Зоки Поки, Касни порасни... :D

    Инаку предизвикот е супер, браво за идејата!
     
  14. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Да, така ќе биде подобро. Да напишеме наше сопствено мислење, критика, осврт, дали ни се допаѓа или не, дали би ја препорачале.

    Да прашам школските книги се важат или не?
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Сепак околу тоа дали ќе е поопширна критика или кус осврт да оставиме малку поголема слобода, нека секој одбере.

    Може лектири дури и тие кои ги спомена Ариел - Зоки Поки & ко :D , само да нема книги од типот - Граѓанско право или Финансиски менаџмент :D ...
     
  16. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Таман се мислев дал да прифатам ама ме уби во поим :lol:
    Стручната литература ем е поспоро се чита, ем е пообемна, земајте го во предвид тоа. :P

    А да прашам имам книги во оригинална верзија на англиски. Дали книга на англиски ќе се смета ко 2 книги? :D

    Ајде го превземам предизвикот. Пред се ради мене, зашто затупев годинава ни 10 книги немам прочитано, ама затоа тата мата за стручна литература сум годинава, подобра од берзански прирачници сум :D
    Се надевам помалку замарања со магистерскава теза ќе имам и ќе се потрудам што поголем број книги да се, дај боже 35. :)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Па сите што читаме книги пак ќе читаме, бројката е малку поголема земајќи ги во предвид и останатите обврски во животот, студии, работа, семејни обврски, не може да се постигне се, предизвикот од 35 книги (не од типот на пајажината на клементина, ма да се радував едно време на неа) е некако преголем зашто треба да се чита со задоволство а не со мисла дека човек е во трка на квантитет а не на квалитет. И да не се пишуваат само наслови на книгата, јас читам ова јас читам она,и секој месец си пишува само по два наслови и толку, туку по секоја прочитана книга да се направи еден логичен осврт на делото од кое би се видело дека некој навистина ја прочитал книгата. Предизвиков не го гледам како нешто задолжително и да се оптоваруваме дека мора и мора да го достигнеме максимумот, плодот од предизвикот е зголемување на желбата за читање истовремено навлегувајќи во идејата. Конечниот број би можел да се намали барем на 25, тргнувам од себе и од тоа дека не наоѓам доволно време за се а и книгите ги читам со големо внимание и со навраќање. Сега значи треба да чекам до сабота да почнам со една од неколкуте книги што ги купив сега брзо. Баш пред некој ден дојде дистрибутерот јас се обидов да му удрам корпа викам леле човек последните 3 книги што ти ги купив уште ги немам пипнато и пак му купив уште една, од жал за Деспина :lol:
    И така во сабота какви кафани, кафичи, прасиња и руска, правец кревет под кебе со книга во рака, стартува Femina Rеading Race 2012
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На rossonerka, WhiteAngel и blond им се допаѓа ова.
  19. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    [​IMG]
    Ја обожавам идејава!!!

    Ем си водиш некој вид на евиденција, ем те поттикнува повеќе да читаш. На крај може и награда за онаа што прочитала најмногу книги, да и посадиме сите по едно дрво во двор/пред зграда да одмори очи од толку читање :D
     
    На eliesaab, Buttterfly, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  20. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Браво првенствено за идејата, а и за темата!
    Книгите ми се предизвик. Ама, не дека сум нон-стоп со книга в раце, туку, читам во слободно време.

    И баш ми се допаѓа овој предизвик. Башка, дава мотивација.
    Јас и во темата Моментално читам ќе пишувам, а и во некој тефтер, во случај да не заборавам тука.

    И да, не би било тоа-тоа ако се лаже. На пример, ти си немаш појма од Ана Каренина од Толстој, не си ја
    прочитал нит мислиш да ја читаш, а отвараш википедија, пребираш некои податоци и ајдее, ја прочитав.

    Мислам, прав предизвик би било доколку се тестираме колку навистина можеме да прочитаме. Сепак, оние кои ќе прочитат да кажеме 15 не значи дека не ги бидува и бла, бла. Туку, едноставно можеби се случува од немање време, окупираност со други работи (како што некои спомнаа - матура, диплома).

    Инаку, јас до сега не сум водела евиденција за прочитаните книги, ама сега - би почнала. Темава ме измотивира.
     
    На eliesaab и Theodora им се допаѓа ова.