1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за Фемина читачите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 26 декември 2011.

  1. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Јас гледам сум пишувала што сум читала, ама се изгубив и не се ни сеќавам кои книги сум ги читала, а и не сум ни задоволна. Бидејќи почнав да читам на wattpad, а не знам дали тие книги се легитимни и треба да ги бројам како книги, бидејќи не се верификувани автори (освен некои, секако, тие ги сметам како книги, или шо знам... :?:) Дај некој нека ми каже, се сметаат ли овие книги што ги читам на wattpad или не? :D
    Како и да е, јас не сум задоволна од минатава година, мислам, во просек читав две книги на месец, што и не ми баш и некој успех. Ај ќе почнам оваа година одново, белки ќе прочитам повеќе.
    Мојата цел е - повеќе класици. Ќе се концентрирам на класиците. Во текот на следната година ќе започнам да одам во средно така што ќе ме примат конечно во возрасниот оддел во библиотеката па ќе можам да земам што ми душа сака, не да се карам со библиотекарките. :D
    Се расприкажав јас, ајде... Дојдов да речам дека ни јас не знаев дека треабало кратки рецензии, јас немам ништо против, навистина е убаво на тој начин. :)
     
    На Olitomboy12 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Предизвикот си стои, отворен за сите. Не знам, не сум мастер на темава, само коментирав дека би било подобро да си се држиме до правилата што беа поставени на почетокот. Почетното мислење е прилично јасно, а последните страници од темата врска немаат со нејзината првична намена.
     
    На eliesaab, Lella и macka91 им се допаѓа ова.
  3. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Challenge accepted! :emo:
    Деновиве ја дочитувам Да хангр гејмс, сум ја заоставила, уште 50тина страни имам..
    1. Перфектна хемија - Симон Елкелс
    Се засили Пинки со предизвициве :muscle:
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Јас предизвикот од лани го исполнив, па дури и надминав. Не се сеќавам дали и овде виртуелно ја пишував листата(не знам ни дали ја започнав, но мислам дека негде пишував нешто на тема слична на оваа, па ако не и во истата), ама оваа година ќе се потрудам и овде. Годинава што следи, се предизвикувам на 100 прочитани книги. Инаку знам дека членката од првиот пост напишала 35 како бројка. Се надевам нема да е проблем.
    Листа:
    1. Предвидувачи на апокалипсата- Роберт Ладлам
    2. Сложувалката на Парсифал- Роберт Ладлам
    3. Загубениот симбол- Ден Браун

    Само сега ќе треба да пишуваме кратка рецензија за книгите?

    И мене ова ме интресира. Бидејќи ако овие книги се вбројуваат, јас досега од овде имам прочитано над 200 книги. Но сепак сметам дека не е во ред да се сметаат и тие затоа што сепак не сите се достојни да се сметаат за "книги". :)
     
    На Lella и toogood им се допаѓа ова.
  5. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Нема зијан од рецензии.Нормално, во спојлер.
    Кога веќе и читаме нешто, сигурно нема да не‘ чини ништо да напишеме уште некој ред повеќе.

    Разлистив од почеток, убава била темата.Ако така се продолжи, супер ќе биде.

    Убаво што има заинтересирани :)
    Не знам колку книги ќе прочитам до крајот на годината (не ветувам ништо), но ете, ќе се потрудам.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    2. Игрите на гладните
     
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Дечки, ептен сакам да заживее темава и јас би пишувала овде, ама не би било ферски кога јас би го започнала предизвиков зашто секако преку факултет имам доста литература за читање. Едно предавање ми се фаќа и по две дела да имам. И сега јануари е полн за читање. Имам еден куп интересни автори, ама не е тоа тоа.

    Предизвиков планирам да го започнам летово (немојте да мислите дека нема да ве стасам :P брз читач сум) и тоа со The Rory Gilmore Riding Challenge кој го предложи Лилит. Бев толку ентузијастична кога го спомена што списокот веќе утрешниот ден го испечатив.

    Се надевам ќе ме дружите :sun:
     
    На eliesaab и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Фер е и со литературата за факултет, книга си е книга. Барем јас би сакала да видам кратки рецензии и листи, ќе ја збогатиш темава. :)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Уф колку би сакала да го прифатам предизвиков ама знам дека не можам да го остварам заради тоа што факултетов ми одзема премногу време и читам стручни книги. Кога во предизвиков би се рачунале и таквите книги не би било проблем, но дека ќе прочитам 35 книги покрај овие од кои учам, тешко... Ајде уште една година имам на факултет па после ќе можам да читам се и сешто што ќе посакам. :)
     
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    2016 god se pokaza mnogu stresna.
    Ne go ispolniv predizvikot za mnogu malku.
    Stresot na rabotno mesto mi gi poremeti i mnogu drugi planovi zatoa resiv da secam vo koren za slednava god. da si gi ispolni ocekuvanjata na poveke polinja.
    Zgora na se mnogu od izbranite knigi ne gi ispolnija mojte ocekuvanja pa na zalost morav po veke procitani 100 st. da gi zatvoram i zaboravam na niv.
    Sto stana so moeto pisuvanje?
    Bas isto taka kako i citanjeto.

    Ajde da vidime sto ke se sluci vo 2017god.
    Ke bidam skromna i ke recam dobro bi bilo ako uspeam da procitam barem 40 knigi.
     
  11. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Дали тоа најдов некој што чита на wattpad?? Мене животот на тоа чудо ми поминува,и книгички мои си пишувамм:inlove: А да не бидам офф топик,годинава што измина иам прочитано околу 60-70 книги,не знам,броев до 42 памтам,тоа беше у Јули,а од тогаш наваму,претпоставка.. СИ ДАВАМ ПРЕДИЗВИК НА СЕБЕ СИ ЗА 2017 ГОД,ДА ПРОЧИТАМ 100 КНИГИ,па ќе видиме..:lol:
     
    На КикиМаус и Lella им се допаѓа ова.
  12. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Повели на темава, напиши кои книги си ги читала, кои ти се допаднале, некои препораки...
    Баш ми е мило, некако малку сме тие што читаме таму од Македонија. На форумов само неколку знам. :D
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Јас само да кажам дека за нареднава година го прифаќам предизвиков. :)
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Challenge accepted за 2017:
    1.Ања - Оливера Ширговска
    2.Збогум најмила - Кристин Хана
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Bravo za mene.Predizvikot za 2017 god mi bil 40 knigi.
    Jas procitav 55 knigi i napisav mnogu slobodni textovi.

    Mojot predizvik za 2018god bi bil 52 knigi.
    Realen e. Iskustvoto mi pokazalo deka nekade okolu ovaa brojka se dvizam, gore dole 5-6 knigi.
    Naj katasrofalen mesec vo godinata mi e Dekemvri, iako ne rabotime 10 dena.
    Verojatno poradi praznicite i obvrskite niz doma.
     
    На ancii, Val-Dim и do-re-mi им се допаѓа ова.
  16. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Да ја оживееме темава, го прифаќам предизвикот. А се важат и книги симнати на телефон?
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.