1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за Фемина читачите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Theodora, 26 декември 2011.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    56.309
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам со City - Алесандро Барико. ^_^
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    Уште пред неколку дена во темата „Моментално читам“ ја пишав книгата Внимавај што посакуваш од Александра Потер но не успеав да ја почнам па затоа од денес ја почнувам! Ветувам! :)
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Мм предизвик,а бе боза е ова за мене :D се зафркавам, од толку обврски што веднаш ги имам и ќе ги имам нареднава година, и сама не можам да си ветам, ама дека ќе се обидам тоа сигурно :) Ми се допаѓа ова, и ве бодрам сите кои го поштовате убавиот пишан збор. Јас синоќа(покорисно си ја уживав репризата со топло лепче и црно вино) ја почнав „Полиња со диви нарциси“ од Винка Саздова, стигнав до половина, и искрено, помалце од очекувањата ми е :| Премногу опишување небитни ствари и тупење в место зошто вака, зошто онака, што би било кад би било. Али како за прва ќе помине, и ќе знам што да НЕ читам понатака :)
    Ајде феминки, се читаме со убави критики :)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Многу добра идеја.
    Се приклучувам и јас, иако не читам ради-реда, колку да ги избројам колку се, туку читам за себе и тоа што мене ми се допаѓа.

    И започнувам со Ангели и демони - Ден Браун.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Го прифаќам предизвикот, утре одам во библиотека и почнувам со читање.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Јас почнувам од денес.. :D

    Писма - Антон П. Чехов
     
  7. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    Јас почнувам со Трчај дома - Лори Лансенс
     
    На The.Crab му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Планирам денес да почнам со „Уличен адвокат“. Ако седнам сериозно да читам без зафрканции ќе ја завршам за 2-3 саати. Ќе бидите известени во секој случај. :)
     
  9. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    и јас сум за и јас го прифаќам предизвикот
     
  10. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.417
    Допаѓања:
    4.977
    Јас почнав вчера пред спиење, прочитав некаде околу 20 страни. Не сакам да брзам со читање, сакам да уживам, причина за тоа е и што читам на глас, се внесувам во улогите и ги креирам во умот самите ситуации.
    Сигма протокол-Роберт Ладлам
    Сигма протокол е приказна за таинствена организација зачната уште од времето на втората светска војна чија цел била да ја спречи превласта на комунизмот. Со текот на времето, меѓутоа, таа цел се менува: револуционерниот медицински третман кој овозможува долговечност, им дава можност на водачите на Сигма да почнат да подготвуваат планови за целосна превласт на светот.
    Пеколно напнат и непредвидлив, Сигма протокол претставува круна на врната умешност на Ладлам за создавање трилер кој ќе ви го одземе здивот.

    Книгава веќе некое време ми стоеше на полиците дома, непрочитана, па редно беше да ми падне во раце.
     
  11. LuDaChA22

    LuDaChA22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    29
    И јас го прифаќам предизвикот. Вчера почнав со Чекори за сеќавање од Николас Спаркс.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  12. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Конечно се просветлив! :D Сретнував по темите фемина предизвик - ова, фемина предизвик - она, и си викам што е финтава со овој предизвик? :^) Ја немав видено темава, ама ете конечно се' ми е јасно. :)

    Прекрасна идеа, ја поздравувам! :up: А, предизвикот - го прифаќам. :P Не сум сигурна колку време ќе имам за читање, ама ќе се обидам. 35 книги на годишно ниво не е нешто што не може да се постигне. Порано кога имав повеќе време за читање сигурно сум читала и повеќе од 35 книги годишно. Сега малку се имам оддалечено од книгите, што од повеќе обврски, што од губење навика за читање, ама предизиков се надевам дека ќе ме врати на правиот пат. :$

    Ќе почнам деновиве некоја нова книга, па ќе пишам извештај. ;)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Јас го одбрав Петре. М. Андреевски и неговата „Дениција“ за почеток. :sun:
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Прифаќам, ќе се обидам. :)
    Премногу ми се допаѓа идејата. За месецов имам 3 одбрано, ама поради тоа што сме на распуст можеби и повеќе од 3 ќе бидат. :)

    Почнувам со ,,Галебот Џонатан Ливингстон‘‘. Обавезно ќе пишам коментар, ама на крајот од месецот и за сите прочитани.

    П.С. Библијата ми ја прифаќате? :wasntme:
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Денеска спороведов една одлука која ми се врткаше одамна низ мислите- пак да се запишам во библиотеката.
    Чекав да ми донесат книги, ама некако не сакам да зависам од нечија добра волја :emo: па денес влегов внатре и наидов на вистинско богатство.
    Морав да го сликам да го видите изданието, на српско-хрватски од 1966та година, замислете :) , зјапав низ полиците додека го најдов, за потоа да видам дека поминале 40 минути откако сум влегла да ѕиркам низ книгите.

    Но прво да ја дочитам книгата што ја почнав денес а ја најдов на работа- Трактати за сонцељубивите од Гане Тодоровски, автор кој ме освојува со неговиот прекрасен стил, толку убави фрази, а толку блиски до обичниот читател. Не е роман, туку збирка есеи и записи за нашите најголеми македонски творци и нивните животи, истории и доживувања додека пробивале пат со нивните дела за македонскиот јазик и литература.

    Значи, да резимирам, го прифаќам предизвикот :!: :angel:
     
    На Theodora, LivingGlam и Magnolija им се допаѓа ова.
  16. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    И јас починам денеска со предизвикот,прва книга Крила-Даниела Стил.Планирам вечерва да ја почнам.
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LadyEvil

    LadyEvil Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Прифаќам :) Ја читам Алиби од .. некоја непозната авторка. Неодамна ја купив
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
  18. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Започнувам со Ана Каренина, па ќе пишам како ќе напредувам со неа! :)
     
    На Theodora и sesilija им се допаѓа ова.
  19. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Го прифаќам предизвикот. Не велам дека ќе го завршам, но ми треба мотив да почнам да читам. Да прочитам и половина од ова што треба, супер ќе биде. Имам толку обврски што неможам да помислам на книга во слободно време.

    Започнувам со нејзиното величество - "Светот на Софија" од Јустејн Гордер

    Има некаде околу 500 страници. Кога ќе ја прочитам ќе ве известам и накратко ќе и удрам една анализа.

    Ајде, на читање! :geek:
     
    На Theodora и LivingGlam им се допаѓа ова.
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Предизвикот е прифатен.

    Пред Новогодишните празници ја почнав Вештица - Венко Андоновски, ама прочитав само неколку страници, сега ја читам релаксирано, се надевам се важи. ;)
     
    На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.