1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2018)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 1 јануари 2018.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2018?

 1. 10

  32 глас(а)
  27,1%
 2. 20

  19 глас(а)
  16,1%
 3. 30

  24 глас(а)
  20,3%
 4. 50

  20 глас(а)
  16,9%
 5. 70

  4 глас(а)
  3,4%
 6. 100

  19 глас(а)
  16,1%
 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Темава ќе биде како таа за филмовите, одберете колку книги планирате да прочитате годинава, па надополнувајте го списокот, а може да оставите линк доколку сте ја рецензирале книгата во Последна прочитана книга.
  Отворам нова бидејќи другата е начелно отворена за предизвик од 35 книги, а овде е по слободен избор и секоја година ќе се отвора нова тема. :)

  Дополнување : Списокот се надополнува со книги кои веќе сте ги прочитале и треба да изгледа вака:
  1. Наслов - автор 3/5
  2. Наслов - автор 4/5
  И.т.н
   
  На Bitter-Sweet, SV1911, Someonespecial и 11 други им се допаѓа ова.
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Eve me mene tuka.
  Moj predizvik 50 knigi. :inlove:
  Vo prosek procituvam 52 knigi so +-5-6 knigi, zavisi od drugite obvrski.

  Treba li da se nabrojuvaat naslovite?

  Ja povikuvam @Val-Dim da ni se pridruzi, predizvik mi e :worried:.
   
  На carangigia, Val-Dim и RainBow им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  И јас годинава се предизвикувам да прочитам 50. Минатата година потфрлив, немав енергија, но годинава се надевам дека ќе успеам.

  @toogood да, пишуваш наслов и автор.
  Пример,
  1. Наслов - автор
  2. Наслов - автор

  И потоа во следен пост се цитираш и продолжуваш со три. :)
   
  На cresa-jagoda и toogood им се допаѓа ова.
 4. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.248
  Допаѓања:
  37.848
  Пол:
  Женски
  Гласав за 20, за да се вратам во форма. :$
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  14.422
  Пол:
  Женски
  Гласав за 30,би читала повеќе ама времето не ми дозволува.Се надевам дека ќе го надминам предизвикот од 30.Порано се случуаше и повеќе од 100 книги годишно,ама сега немам толку време :D
   
  На Bitter-Sweet и RainBow им се допаѓа ова.
 6. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  60.930
  Колку книги сакате да прочитате во 1918 година? :?:
  Сакам мноооогу... но време за читање немам мноооогу :tmi:
  Се мислев која бројка да си ја ставам како предизвик...
  Па ... реално имам време за две книги месечно, зависи колкави се!
  300 или 600 страници, не е исто :)
  Затоа, предизвик нека ми биде 30 книги... Ако ја надминам бројкава ке бидам среќна ^_^

  Прекрасна тема @RainBow :clap:

  Послаба сум од тебе... Ти се надеваш на 50 книги, а јас на само 30 :^)
  Нооо, денес ја почнав првата книга...

  1. Никој не е невин - Роберта де Фалко
   
  На Диња, SV1911, toogood и 5 други им се допаѓа ова.
 7. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.773
  Допаѓања:
  5.387
  Оддамна сакав да си правам некој список на книги што ги имам прочитано, ама никако да почнам од некаде. Сега кога ја видов темата веднаш си помисли дека ќе ми биде супер дневник за почитани книги.
  Во оваа година ги продолжувам двете што ми останаа започнати а недовршени:
  1.Неисполнето ветување-Линвуд Баркли
  2.Second Life-S.J.Watson


  Морав да се редактирам сега ми падна во очи лапсусот на @Val-Dim :D секогаш ми се интересни грешките на почетокот на секоја нова година кога уште ја пишуваме старата ама се гледа дека на некој му недостигаат деведесетите :):hai:
   
  На Val-Dim и RainBow им се допаѓа ова.
 8. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.032
  Допаѓања:
  19.287
  Пол:
  Женски
  Еве ме и мене тука. 2017 малку помалку читав, се надевам годинава повеке. За почеток ставив 10 книги.
  Имам една книга оставена на пола, па ке ja почнам од почеток.
   
  На Val-Dim и RainBow им се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Би требало да ставите книга тука откако ќе ја завршите. :)
  И заборавив да напоменам во воведот, ќе дополнам сега покрај наслов и автор треба да стои и оценка, од еден до пет за да имаме претстава како ви се допаднала книгата. :)
   
  На Bitter-Sweet и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. MissChievous

  MissChievous Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  3.720
  Допаѓања:
  20.970
  Во мај 2015 си ставив предизвик 100 книги (општо, без рок). Стигната сум до 52. |( Во минатава година многу слабо читав, но планирам да си го засилам темпото оваа година. Така да, започеток нека бидат 30. 8-|
   
  На Bitter-Sweet и RainBow им се допаѓа ова.
 11. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.279
  Пол:
  Женски
  И јас ќе земам предизвик 10 книги. Таман школскиве шо се и неколку да прочитам ван школо, толку ми е слободното време, се трошам на серии и филмови. У случај да прочитам 10, па ќе зголемам на 20. :$
   
  На Bitter-Sweet, SeaMermaid и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Изгласав 20 книги. Немам време инаку би прочитала и сто, но плус имам за учење и многу ќе и биде
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.887
  Допаѓања:
  49.930
  Пол:
  Женски
  Одлична тема :clap:

  Гласав за 30 се надевам дека толку ќе прочитам.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 14. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски
  Гласав за 20. Ќе бидам среќна ако надминам 20.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  1. Малото моливче - Јасна Андреевска 3/5
   
  На Val-Dim и toogood им се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.759
  Допаѓања:
  46.276
  Јaс стaвив 10, мене пa нaјгoлем прoблем ми е тoa штo не знaм штo дa читaм, дoдекa се oдлучaм, пoминувa времетo. Нo, се нaдевaм декa тукa ќе имa интересни предлoзи и пoнaтaму ќе јa пoместaм грaницaтa нa пoвеќе.
   
  На SV1911 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 17. ToksycznaReakcja

  ToksycznaReakcja Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2016
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.806
  Гласав за 70, се надевам најмалце на 50-60.
  1. Дух - Даниела Стил
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Novecento

  Novecento Популарен член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Машки
  Ставив 10ка за да ја надминам бројката неколкукратно. :sun:
  Што знам... бројката никогаш не ми била некој репер за начитаност, предизвициве повеќе ми се како место за водење евиденција што и кога сум читал. И секако дали ми се допаднало.
   
  На glosipgirl, SV1911 и Someonespecial им се допаѓа ова.
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Napisi si lista so triesetina naslovi od razlicni zanrovi i koga ke ja zavrsis (odnosno den pred da ja zavrsis prethodnata kniga) izberi si nova.
  Jas licno neznam sto ke citam sledno zosto neznam na kakvo raspolozenie ke bidam, mozebi ke me drzi euforija od prethodnata kniga pa ke izberam nesto slicno, mozebi ke izleze nesto interesno (fiction) pa ke citam nesto za pari, za kariera, za motivacija, mozebi ke posakam nesto lesno/carsisko (chick lit),... Zatoa sekogas imam nekoja lista so 50 naslovi pri raka, se razbira i sto e slobodno vo biblioteka neli nikoj mene ne me ceka.
   
  На piglet1, theowndemon, SV1911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. TheGirl23

  TheGirl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  2.904
  Пол:
  Женски
  Гласав за 50, ама сега се мислам што не стиснав 70. :?:
  Обично на месец читам по 4 книги, тоа ќе дојде годишно 48, а оваа година баш би сакала да ја подигнам оваа бројка.
  Инаку ако книгата ми се допаѓа многу и 1000 страници да е, можам и за два дена да ја прочитам. Ех што сакам вакви книги око не ми се оддвојува од нив. А има некоја и 200 страни да е ако не ми се допаѓа, две недели ќе се влечкам да ја дочитам.
   
  На jelena.rozga, theowndemon, SeaMermaid и 1 друга личност им се допаѓа ова.