1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2019)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 2 јануари 2019.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2019?

 1. 10

 2. 20

 3. 30

 4. 50

 5. 70

 6. 100

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.490
  Допаѓања:
  80.513
  Пол:
  Женски
  Дојде новата година, време е за годишниот читачки предизвик. :party:

  Потсетување за темата, преземено од минатогодишната:
  Темава ќе биде како таа за филмовите, одберете колку книги планирате да прочитате годинава, па надополнувајте го списокот, а може да оставите линк доколку сте ја рецензирале книгата во Последна прочитана книга.
  Отворам нова бидејќи другата е начелно отворена за предизвик од 35 книги, а овде е по слободен избор и секоја година ќе се отвора нова тема. :)

  Дополнување : Списокот се надополнува со книги кои веќе сте ги прочитале и треба да изгледа вака:
  1. Наслов - автор 3/5
  2. Наслов - автор 4/5
  И.т.н

  Copyright ©
  @RainBow

  Навалете и пријатно читање. :)
   
  На joy1, Ladu in pink, Stephen Amell и 5 други им се допаѓа ова.
 2. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.023
  Допаѓања:
  26.501
  1/20.Подарок за роденден-Сузан Елизабет Филипс 4/5
   
  На joy1, SeaMermaid, *Ench@nted* и 2 други им се допаѓа ова.
 3. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  1/30

  1. Скриена во најмрачниот агол - Елизабет Хејнс 5/5

  Лани не успеав да го исполнам предизвикот од 50 книги, затоа оваа година почнувам со 30. Книгата е одлична (y)


  Пријатно читање :f:
   
  На Val-Dim, GirlRose, SeaMermaid и 2 други им се допаѓа ова.
 4. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.538
  Допаѓања:
  63.357
  Пол:
  Женски
  Лани прочитав 40 книги иако предизвикот ми беше 50 книги. Годинава знам ќе немам многу време, па затоа одбрав 30 книги.
   
  На Val-Dim, GirlRose, SeaMermaid и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.490
  Допаѓања:
  80.513
  Пол:
  Женски
  Јас лани прочитав околу 50, ама имав одбрано само 10 за загревање. :lol:
  Годинава си одбрав 30 од старт, па да видиме дали ќе успеам да ја надминам таа бројка. :)

  30
  1. Heaven, Texas - Susan Elizabeth Phillips 3.5/5
  2. The Girl Before - J. P. Delaney - 2.5/5
   
  На joy1, Val-Dim, macka91 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Јас не можев 30 да прочитам лани (25 прочитав). Знаев дека преамбициозна ми е целта, со оглед на тоа што читам доста стручна литература ама секогаш по поглавје - две од повеќе книги и никако не се за да не сместиш како прочитана.
  Годинава ќе си одберам 20. Очекувам уште позафатени времиња, заради икс причини, па и 20 ќе ми бидат предизвик.
   
  На Val-Dim, macka91, SeaMermaid и 3 други им се допаѓа ова.
 7. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.885
  Допаѓања:
  49.904
  Пол:
  Женски
  Минатата година одбрав 30 и не успеав да го исполнам предизвикот. Прочитав 19 книги па затоа и оваа година ќе стартувам со 30 :muscle:
   
  На Val-Dim, macka91, SeaMermaid и 2 други им се допаѓа ова.
 8. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  25.201
  Пол:
  Женски
  Јас лани одбрав 30, а прочитав 40. Годинава одбрав 50 (немаше 40, на гудридс си ставив 40) па да видиме дали ќе стигнам до ланската бројка барем. (fingers)

  Ја дочитав Ленинградска Зима годинава, ама ја почнав лани и на тој список ја оставив за да ми биде убава, заокружена бројка. :D
   
  На joy1, Val-Dim, GirlRose и 3 други им се допаѓа ова.
 9. rolulika

  rolulika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Се мислев дали да ставам 30 или 50.
  Ама ќе се предизвикам јако оваа 2019, па 50 :D
  1/50. Душокршачот-Себастијан Фицек, 4/5.
   
  На macka91, Ava.84, SeaMermaid и 3 други им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.454
  Допаѓања:
  154.947
  Пол:
  Женски
  Гласав за 20, и лани толку мислам дека имав избрано, и изненадно исполнето.
  Сега почнав со првата книга од Господар на Прстените ама ќе апдејтирам со оценка ко ќе ја дочитам.
   
  На GoodGirl45 и macka91 им се допаѓа ова.
 11. Сherry.girl

  Сherry.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Секоја книга што ја читам си ја запишувам имам посебна тетратка за тоа како и убави мисли кои ми се допаѓаат од книгата. Имам запишано 83 книги дека сум прочитала претходната година и сум прилично задоволна. Оваа година ја почнав со:
  1. Желки до бесконечност (Џон Грин) - 8/10
  2. Марина (Каролос Руиз Зафон) - 10/10
  3. Пријатели до гроб (Неле Нојхаус) - 9/10

  Моментално ја читам Нешто во водата па ќе ви пишам каков впечаток ќе ми остави :D
   
  На *Ench@nted*, sweet-cherry, violetblue и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.912
  Допаѓања:
  75.419
  Пол:
  Женски
  2/50

  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
   
  На macka91 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 13. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.023
  Допаѓања:
  26.501
  2/20.Домот за необични деца на госпоѓица Перегрин- Ренсом Ригс 4/5
  Јас лани одбрав 30,а прочитав 28.Оваа година поскромно,многу обврски имам.Се надевам дека овие 20 ќе ги прочитам бидејќи само читањето ме релаксира максимално,а годинава нема да имам многу време за жал. :D
  Пријатно читање (heidy)
   
  На macka91 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 14. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  2/30

  2. Девојката од Багдад - Мишел Нури 3.5/5
   
  На *Ench@nted*, GirlRose и macka91 им се допаѓа ова.
 15. WarriorMind

  WarriorMind Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2018
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  6.767
  Пол:
  Женски
  Јануари

  1/30 Џејн Остин - Ема 3/5
   
  На macka91, *Ench@nted* и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 16. rolulika

  rolulika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  2/50. Терапија-Себастијан Фицек, 5/5.
   
  На macka91, *Ench@nted*, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 17. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  5.383
  Минатата година предизвикот ми беше 50 книги и го исполнив. Затоа оваа година одбрав 70 книги, па ќе видиме.

  1. The Stranger Diaries- Elly Griffiths 4/5
   
  На macka91, toogood, *Ench@nted* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.912
  Допаѓања:
  75.419
  Пол:
  Женски
  4/50

  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
   
  На macka91 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  1. Handmaid's Tale - Margaret Atwood 3/5

  Разочарана сум од книгата, очекував повеќе :tmi:
  Much ado about nothing :tmi:
   
  На violetblue, GoodGirl45 и macka91 им се допаѓа ова.
 20. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.538
  Допаѓања:
  63.357
  Пол:
  Женски
  1/30

  Крадци и проститутки - Рута Шепетис 5/5
   
  На GirlRose, violetblue, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.