Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2019)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 2 јануари 2019.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2019?

 1. 10

 2. 20

 3. 30

 4. 50

 5. 70

 6. 100

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  695
  Пол:
  Женски
  1. Чоκоладо- Џана Хаρис
  2. Споκој- Атила Баρтиш
  3. Κρатоκ κоρисен водич за гρаѓансκото обρазование
  4. Zvezda mora- Dzozef O' Konor
   
  На Annath, Ladu in pink и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 2. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  35.056
  Пол:
  Женски
  24/30

  Chasing fire - Nora Roberts 4/5
   
  На Annath, Alishan30, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.543
  Допаѓања:
  48.004
  Пол:
  Женски
  48/50

  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5

  48. Мистериозната афера во Стајлс - Агата Кристи 5/5
   
  На Annath, Ladu in pink, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.556
  Допаѓања:
  76.047
  Пол:
  Женски
  Од јануари досега8-|

  1.Таму каде што припаѓаме- Емили Гифин 3/5
  2.Затоа што те љубам- Гијом Мисо 5/5
  3. Исповедта на една акушерка- Дајен Чемберлен 5+/5
  4. А потоа- Гијом Мисо 5/5
  5. Калуѓерот што го продаде своето ферари- Робин Шарма 2/5
  6. Терапија- Себастијан Фицек 5/5
  7. Скапоцениот камен во мојата круна- Нора Робертс 5/5
  8. Сонот на една мајка- Марија Јованова 4/5
  9.Девојката со портокали- Јустиејн Гордер 5/5
  10. Крајот на една љубов- Греам Грин 4/5
  11. Казна за гревот ( ноќта кога дојдоа сватовите)- Јелена Б. Алимпиќ 5+/5
  12. Казна за гревот ( книга на спомените)- Јелена Б. Алимпиќ 5+/5
  13. Казна за гревот (молитва за прошка)- Јелена Б.Алимпиќ 5+/5
  14. Моќта на потсвеста- Џозеф Марфи 5/5
  15. Вкусот на гревот- Зорана Шулц 5/5
  16. Љубов на југ- Хелена Фрит Пауел 4/5
  17. Страници за нашата љубов- Николас Спаркс 5/5
  18. Бисерот што ја скрши школката- Надија Хашими 5++/5

  Уште 3 чекаат за читање, предизвикот ми е 30 за годинава:inlove:

  18/30
   
  На Val-Dim, Annath, violetblue и 3 други им се допаѓа ова.
 5. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.220
  Допаѓања:
  7.944
  Пол:
  Женски
  32.Потекло - Ден Браун 5/5
  33.Јас пред тебе - Џоџо Мојес 4,5/5
   
  На Annath, shz, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 6. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  68. Stolen Things - R.H. Herron
  69. The Suspect - Michael Robotham 4,5/5
   
  На Annath, Ladu in pink, shz и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  42.238
  Пол:
  Женски
  Нема да го завршам предизвикот кој сум го одбрала, но, да видиме до кај ќе стигнам. Доцна ми текна да се вклучам.

  1. Летот 800-Нелсон де Мил 9\10
  2. Ако ја познаваше сестра ми- Мишел Адамс 9\10
  3.Апартманот во Париз- Гијом Мисо 10\10
  4. Eat that Frog - Brian Tracy 7/10
   
  На Annath, Ladu in pink, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  70. Lost - Michael Robotham 2,5/5
   
  На Annath, Ladu in pink, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.220
  Допаѓања:
  7.944
  Пол:
  Женски
  34. Кога сакаш некого - Кристин Хана 3,5/5
   
  На Annath и Ladu in pink им се допаѓа ова.
 10. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.443
  Пол:
  Женски
  23.Шепнувачот-Донато Каризи 5/5
   
  На Annath и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 11. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  35.056
  Пол:
  Женски
  25/30

  Бајка во Њујорк - Миранда Дикинсон 3.5/5
   
  На Annath, Ladu in pink и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 12. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  71. All the Bad Apples - Moira Fowley-Doyle 5/5
   
  На Annath, Ladu in pink и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.543
  Допаѓања:
  48.004
  Пол:
  Женски
  49/50

  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5

  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5
   
  На Annath, Ladu in pink, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.443
  Пол:
  Женски
  24. 9 Ноември-Колин Хувер 4/5
   
  На Annath и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 15. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  72. Shatter - Michael Robotham 4/5
   
  На Annath, GoodGirl45 и Ladu in pink им се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  35.056
  Пол:
  Женски
  26/30

  Ова завршува со нас - Колин Хувер 5/5
   
  На Annath, violetblue, Ladu in pink и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  73. All the Lovely Pieces - J. M. Winchester 4/5
  74. And So It Begins - Rachel Abbott 3/5
  75. Take It Back - Kia Abdullah 5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  42/50 досега. Ме фати читачки блок, имам проблем. Не можам да читам никако. Се надевам дека наскоро ќе го надминам тоа.

  1.The midwife's confession - Diane Chamberlain 4/5
  2. Nights in Rodanthe - Nicholas Sparks 3/5
  3. Safe Haven - Nicholas Sparks 3/5
  4. Inferno - Dan Brown 4/5
  5. Origin - Dan Brown 4/5
  6. I heart Paris - Lindsey Kelk 2/5
  7. The secret of the villa Mimosa - Elizabeth Adler 3/5
  8. Madame Tussaud - Michelle Moran 3/5
  9. Sailing to Capri - Elizabeth Adler 2/5
  10. There's something about St. Tropez - Elizabeth Adler 2/5
  11. From Barcelona, with love - Elizabeth Adler 2/5
  12. The last time I saw Paris - Elizabeth Adler 2/5
  13. The house in Amalfi - Elizabeth Adler 2/5
  14. One of those Malibu nights - Elizabeth Adler 2/5
  15. The last secret of the temple - Paul Sussman 4/5
  16. The mystery of the Blue train - Agatha Christie 4/5
  17. The Caribbean Mystery - Agatha Christie 3/5
  18. Death on the Nile - Agatha Christie 4/5
  19. Chasing tomorrow - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 3/5
  20. The ship of brides - Jojo Moyes 4/5
  21. Mistress of the game - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 4/5
  22. Nothing lasts forever - Sidney Sheldon 3/5
  23. Always - Sarah Jio 3/5
  24. Windmills of the Gods - Sidney Sheldon 4/5
  25. Angel of the dark - Sidney Sheldon, Tilly Bagshawe 3/5
  26. The devil wears Prada - Lauren Weisberger 3/5
  27. Garden of lies - Eileen Goudge 3/5
  28. Chasing Harry Winston - Lauren Weisberger 3/5
  29. The lightning thief - Rick Riordan 4/5
  30. The sea of monsters - Rick Riordan 4/5
  31. The titan's curse - Rick Riordan 4/5
  32. The Battle of the Labyrinth - Rick Riordan 4/5
  33. The last Olympian - Rick Riordan 4/5
  34.Флерт, уцени и високи потпетици - Маја Божиновска 2/5
  35. Ќерката на дрвосечачот - Наде Стојиљковиќ 3/5
  36. Мојот маж - Румена Бужаровска 4/5
  37. Првиот универзитетски ден на мојата ќерка - Игор Станојоски
  38. The stars shine down - Sidney Sheldon 3/5
  39. Не одам никаде - Румена Бужаровска 4/5
  40. After the darkness - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 2/5
  41. They came to Baghdad - Agatha Christie
  42. Совршената дадилка - Лејла Слимани 3/5
   
  На Val-Dim, violetblue, Ladu in pink и 2 други им се допаѓа ова.
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.467
  Допаѓања:
  29.774
  Пол:
  Женски

  22. Парфем од Патрик Зискинд 5/5
  23. Гулабот од Патрик Зискинд 4/5
  24. Нов живот од Орхан Памук 5/5
  25. Приказни од животот од Сју Милер 3/5
   
  На violetblue, Ladu in pink, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.102
  76. The Nanny - Gilly Macmillan 3,5/5
   
  На Annath, GoodGirl45, Ladu in pink и 1 друга личност им се допаѓа ова.