Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2019)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 2 јануари 2019.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2019?

 1. 10

 2. 20

 3. 30

 4. 50

 5. 70

 6. 100

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  48.047
  Пол:
  Женски
  50/50

  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5
  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5

  Октомври
  50. Дупка - Агата Кристи 5/5

  Предизвикот исполнет. 8-| Лани, откако стигнав до предвидената бројка, престанав да ги пишувам насловите во темата, но овојпат ќе продолжам, да видиме колку ќе ги има. 8-|
   
  На Val-Dim, Annath, poenta и 5 други им се допаѓа ова.
 2. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.105
  Пол:
  Женски
  27/30

  Куќата на Ривертон - Кејт Мортон 2/5
   
  На Annath, Ladu in pink, macka91 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  3.106
  77. Someone We Know- Shari Lapena 4,5/5
  78. Bleed for me - Michael Robotham 4/5
   
  На Annath, Ladu in pink, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  48.047
  Пол:
  Женски
  50/50

  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5
  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5
  Октомври
  50. Дупка - Агата Кристи 5/5

  51. Залезот на судбината - Агата Кристи 5/5
   
  На Val-Dim, Annath, Mese4ka92 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.105
  Пол:
  Женски
  28/30

  Сонувај малку - Сузан Е Филипс 4/5
   
  На Annath, Ladu in pink, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  36. Хирург-Тес Геритсен 5/5
  37. Surprise baby - Lex Martin 1/5 - во моја одбрана ја почнав на пмс, тука јајниците бираа по погрешни параметри
  38. Battle royale - Takami Koushun 2/5 - Hunger games со 40 и кусур 15 годишни јапонци
  39. Мојот (не баш) совршен живот - Софи Кинсела 5/5
  40. Maybe someday - Colleen Hoover 5/5
  41. Maybe not - Colleen Hoover 5/5
  42. Never, never part 1 - Colleen Hoover, Tarryn Fisher 5/5
  Never, never part 2 - Colleen Hoover, Tarryn Fisher 4/5
  Never, never part 3 - Colleen Hoover, Tarryn Fisher 3/5 - нека си пишува Колин сама
  43. Го имам твојот број - Софи Кинсела 2,5/5
  44. Понекогаш лажам - Алиса Фини 5/5
  45. Шепкачот - Алекс Норт 4,5/5
   
  На Val-Dim, Annath, Ladu in pink и 3 други им се допаѓа ова.
 7. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  9.069
  Пол:
  Женски
  28/30

  1. Будалеста, слатка љубов - Џил Шелвис 3.5/5
  2. Нешто во водата - Кетрин Стедман 3.5 /5
  3. Совршената мајка - Ејми Молој 3.5/5
  4. Единаесет минути - Пауло Коелјо 4/5
  5. Темјанушки во март - Сара Џио 5/5
  6. Кралство од соништата - Џудит МекНот 3/5
  7. Точно на пладне - Нора Робертс 5/5
  8. Goodnight June - Sarah Jio 4.5/5
  9. Душокршачот - Себастијан Фицек 4/5
  10. Пакетот - Себастијан Фицек 5/5
  11. Верити - Колин Хувер 4/5
  12. Немата пациентка - Алекс Мајклидис 4/5
  13. Флерт, уцени и високи потпетици - Маја Божиновска 2.5/5
  14. Сите твои совршености - Колин Хувер 4.5/5
  15. Планот за среќен крај - Линдзи Келк 2/5
  16. Совршената замена - Грир Хендрикс и Сара Пеканен 4.5/5
  17. На раб на лудило - Б.А. Парис 5/5
  18. Понекогаш лажам - Алиса Фини 5/5
  19. Светлината што ја изгубивме - Џил Сантополо 4/5
  20. Тајната колиба на плажата - Сара Џио 4.5/5
  21. Другата жена - Сенди Џонс 4.5/5
  22. Апартман во Париз - Гијом Мисо 3.5/5
  23. Сурова љубов - Колин Хувер 5/5
  24. Најмрачното изгрејсонце - Али Мартинез 5/5
  25. Најсветлото зајдисонце - Али Мартинез 4.5/5
  26. Тајни на летната ноќ - Лиса Клејпас 3.5/5
  27. Се случи една есен - Лиса Клејпас 3.5/5
  28. Шепкачот - Алекс Норт 4.5/5
   
  На Val-Dim, Annath, Ladu in pink и 2 други им се допаѓа ова.
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  3.106
  79. The Night Ferry - Michael Robotham 5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, shz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  48.047
  Пол:
  Женски
  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5

  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5

  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5

  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5

  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5

  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5

  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5

  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5

  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5
  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5

  Октомври
  50. Дупка - Агата Кристи 5/5
  51. Залезот на судбината - Агата Кристи 5/5

  52. Ќерките на ноќта - Едгар Волас 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 10. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  3.106
  80. Say You're Sorry - Michael Robotham 4/5
  81.Watching You - Michael Robotham 3/5
  82. When She Returned - Lucinda Berry 3/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 11. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.105
  Пол:
  Женски
  29/30

  Мажи - Адел Паркс 3.5 /5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  48.047
  Пол:
  Женски
  53. Во еден момент - Гијом Мисо 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.105
  Пол:
  Женски
  30/30

  Предизвикот завршен :party:

  Најмрачното изгрејсонце -Али Мартинез 4/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.443
  Пол:
  Женски
  25. Улица диши длабоко - Игор Џамбазов 5/5
   
  На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.544
  Допаѓања:
  48.047
  Пол:
  Женски
  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5
  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5
  Октомври
  50. Дупка - Агата Кристи 5/5
  51. Залезот на судбината - Агата Кристи 5/5
  52. Ќерките на ноќта - Едгар Волас 4/5
  53. Во еден момент - Гијом Мисо 4/5

  Ноември
  54. Авантурата на Божиќниот пудинг - Агата Кристи 4/5
   
  На Ladu in pink, sanja.burgundy и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.470
  Допаѓања:
  29.806
  Пол:
  Женски
  26. Девојката пред тебе од Џ.П.Дилејни 4/5
  27. Дете 44 од Том Роб Смит 5/5
  28. Уметноста на љубовта од Ерих Фром 5/5
  29. Гаргара од Игор Станојоски 4/5
   
  На Val-Dim, Ladu in pink, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.105
  Пол:
  Женски
  30/31

  Најсветлото зајдисонце - Али Мартинез 3.5/5
   
  На Ladu in pink, GoodGirl45 и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
 18. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.443
  Пол:
  Женски
  26. Прирачник за анти антиалкохоличари - Игор Џамбазов 5/5
   
  На GoodGirl45 и shz им се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.611
  Допаѓања:
  132.959
  Пол:
  Женски
  Оф топик, како е оригиналниот наслов на англиски?
   
  На Ladu in pink и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 20. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  3.106
  83. You Have To Believe Me - Sunday Tomassetti 2/5
  84. The Stranger Inside- Lisa Unger 3,5/5
   
  На Ladu in pink му/ѝ се допаѓа ова.