Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2019)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 2 јануари 2019.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2019?

 1. 10

 2. 20

 3. 30

 4. 50

 5. 70

 6. 100

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.779
  Пол:
  Женски
  Јас ја читав на српски, како Зла судба, видов дека на нашки е преведена како Залезот на судбината, а на англиски е By the pricking of my thumbs. :)
   
  На Ladu in pink и Annath им се допаѓа ова.
 2. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  31.610
  Пол:
  Женски
  30/32

  Тајните сестри - Џејн Ен Кренц 4/5
   
  На GoodGirl45, Ladu in pink и Annath им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.779
  Пол:
  Женски
  Јануари
  1. Билјана - Глигор Поповски 4,5/5
  2. Убиство во Месопотамија - Агата Кристи 5/5
  3. Црно семе - Ташко Георгиевски 4,5/5
  4. Атеистички музеј - Луан Старова 4,5/5
  5. Мистеријата на седумте бројчаници - Агата Кристи 4/5
  6. 3000 километри до саканата - Трајан Мијалчев 3/5
  7. Крадец на воздишки - Александар Алексов 4,5/5
  8. Куќата на злото - Агата Кристи 5/5
  9. Збирка мудрости - Влатко Стефанов 2,5/5
  Февруари
  10. Бед инглиш - Дарко Митревски 4/5
  11. Заблуда - Христијан Кристевски 4/5
  12. Вујко Вања - Антон Павлович Чехов 4/5
  13. Огледало - Кирил Пејчиновиќ 4/5
  14. Слово исказаное заради умирание - Јоаким Крчовски 4,5/5
  15. А потоа - Гијом Мисо 5/5
  16. Што би правел јас без тебе - Гијом Мисо 4/5
  17. Прозорецот - Јордан Коцевски 2,5/5
  18. Злосторство и вазна - ЃурѓицаКостадиновска 3/5
  19. Понекогаш доаѓа среќа - Винка Саздова 4/5
  20. Полиња со диви нарциси - Винка Саздова 5/5
  Март
  21. Луна - Винка Саздова 4/5
  22. Умрен човек - Игор Џамбазов 3/5
  23. Момчето во пижами на риги - Џон Бојн 5/5
  Април
  24. Играта на ангелот - Карлос Руиз Зафон 4/5
  25. Марина - Карлос Руиз Зафон 3/5
  26. Полноќна палата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  27. Лавиринт на духовите 1 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  Мај
  28. Лавиринт на духовите 2 - Карлос Руиз Зафон 5/5
  29. Возот на животот - Вера Благојевиќ 3/5
  30. Се гледаме на врвот - Коста Петров 4/5
  31. Никој не рече дека ќе биде лесно - Коста Петров 4/5
  32. Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум 5/5
  33. Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ 5/5
  34. Човекот кој стана Феникс - Александар Маркоски 3/5
  35. Принцот на маглата - Карлос Руиз Зафон 5/5
  36. Хари Потер и каменот на мудроста - Џ. К. Раулинг 5/5
  37. Братот - Димитар Башевски 4/5
  Јуни
  38. Заточеник на небото - Карлос Руиз Зафон 4,5/5
  39. Магијата на Атафу - Марија Спасова 2/5
  40. Руска зима - Дафне Калотеј 2,5/5
  Јули
  41. Одмазда - Ју Несбе 5/5
  42. Септемвриски светлини - Карлос Руиз Зафон 5/5
  43. Приказна за новото презиме - Елена Феранте 5/5
  Август
  44. Азбучните убиства - Агата Кристи 4,5/5
  45. Човек во кафено одело - Агата Кристи 4/5
  46. Уметноста на љубовта - Ерих Фром 5/5
  Септември
  47. Госпоѓа Макгинти е мртва - Агата Кристи 5/5
  48. Мистериозната афера во Стајлз - Агата Кристи 5/5
  49. Карипска мистерија - Агата Кристи 5/5
  Октомври
  50. Дупка - Агата Кристи 5/5
  51. Залезот на судбината - Агата Кристи 5/5
  52. Ќерките на ноќта - Едгар Волас 4/5
  53. Во еден момент - Гијом Мисо 4/5
  Ноември
  54. Авантурата на Божиќниот пудинг - Агата Кристи 4/5

  55. Животот те сака - Лујза Хеј и Роберт Холден 3/5
   
  На Val-Dim, ane.bella, GoodGirl45 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.440
  Пол:
  Женски
  27.Приказни од мјаумакедонија - Игор Џамбазов 4/5
  28.Песната на речните птици - Лиса Вингејт 5/5
  29.Приказна на една мајка - Аманда Провс 5/5
   
  На Val-Dim, GoodGirl45, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  2.766
  85. Close Your Eyes - Michael Robotham 4/5
   
  На Ladu in pink и Annath им се допаѓа ова.
 6. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  35. Инферно - Ден Бдаун 4.5/5
  36. Перфектна хемија - Симон Елкелс 3.5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim и Annath им се допаѓа ова.
 7. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  31.610
  Пол:
  Женски
  30/33

  Charming the prince - Teresa Medeiros 3.5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  2.766
  86. My Name is Anna - Lizzy Barber 3/5
  87.Single - K.L.Slater 2/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, shz и 3 други им се допаѓа ова.
 9. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  37. Прирачник за анти антиалкохоличари - Игор Џамбазов 4.5/5
  38. Ти си тој што го сакам - Џована Флечер 3.5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, shz и 2 други им се допаѓа ова.
 10. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  31.610
  Пол:
  Женски
  30/34

  Ленинградска зима - Кристин Хана 5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 11. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  927
  Допаѓања:
  9.055
  Пол:
  Женски
  30/30

  1. Будалеста, слатка љубов - Џил Шелвис 3.5/5
  2. Нешто во водата - Кетрин Стедман 3.5 /5
  3. Совршената мајка - Ејми Молој 3.5/5
  4. Единаесет минути - Пауло Коелјо 4/5
  5. Темјанушки во март - Сара Џио 5/5
  6. Кралство од соништата - Џудит МекНот 3/5
  7. Точно на пладне - Нора Робертс 5/5
  8. Goodnight June - Sarah Jio 4.5/5
  9. Душокршачот - Себастијан Фицек 4/5
  10. Пакетот - Себастијан Фицек 5/5
  11. Верити - Колин Хувер 4/5
  12. Немата пациентка - Алекс Мајклидис 4/5
  13. Флерт, уцени и високи потпетици - Маја Божиновска 2.5/5
  14. Сите твои совршености - Колин Хувер 4.5/5
  15. Планот за среќен крај - Линдзи Келк 2/5
  16. Совршената замена - Грир Хендрикс и Сара Пеканен 4.5/5
  17. На раб на лудило - Б.А. Парис 5/5
  18. Понекогаш лажам - Алиса Фини 5/5
  19. Светлината што ја изгубивме - Џил Сантополо 4/5
  20. Тајната колиба на плажата - Сара Џио 4.5/5
  21. Другата жена - Сенди Џонс 4.5/5
  22. Апартман во Париз - Гијом Мисо 3.5/5
  23. Сурова љубов - Колин Хувер 5/5
  24. Најмрачното изгрејсонце - Али Мартинез 5/5
  25. Најсветлото зајдисонце - Али Мартинез 4.5/5
  26. Тајни на летната ноќ - Лиса Клејпас 3.5/5
  27. Се случи една есен - Лиса Клејпас 3.5/5
  28. Шепкачот - Алекс Норт 4.5/5
  29. Ќерката на дрвосечачот - Наде Стојилковиќ 4/5
  30. Крадци и проститутки - Рута Шепетис 4.5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 12. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  2.766
  88.Thirteen - Steve Cavanagh 3/5
  89.Bombproof - Michael Robotham 3/5
  90. The Last Wife - Nicola Marsh 1/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 13. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  31.610
  Пол:
  Женски
  30/35

  Duke of Midnight - Elizabeth Hoyt 3.5/5
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  1.235
  17/30

  11. We were liars - E. Lockhart 5/5
  12. True Colors - Kristin Hannah 5/5
  13. The mister - E.L. James 3/5
  14. Спаси ме - Гијом Мисо 3.5/5 (поради преводот. Неможев да ја доловам приказната поради катастрофалниот превод и граматички грешки.)
  15. Eyes wide open - Raine Miller 4/5
  16. Ако не постои утре - Гијом Мисо 4/5
  17. The doctor - E.L. Todd 4/5

  Годинава сум ептен слаба со читање. Нема да го исполнам предизвикот.
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 15. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  39/40
  Шепкачот - Алекс Норт (не ја сфатив немам оценка)
   
  На Ladu in pink, Annath и Val-Dim им се допаѓа ова.
 16. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  51.254
  Ем каснев со предизвикот годинава, ем сум заборавила да ги отценам прочитаните книги (facepalm)

  Затоа, нова листа за „предизвикот 2019“ + дополнување до денес :)

  1. Предавање - Нора Робертс 3/5
  2. Девојката со тетоважа на змеј - Стиг Ларсон 5/5
  3. Девојката што си играше со оган - Стиг Ларсон 5/5
  4. Девојката што го урна осилото - Стиг Ларсон 5/5
  5. Десетиот случај - Џозеф Телер 3/5
  6. Душокршачот - Себастијан Фицек 5/5
  7. Сите твои совршености - Колин Хувер 5/5
  8. Приказни од животот - Сју Милер 3/5
  9. Ова завршува со нас. - Колин Хувер 5/5
  10. Парада на марионетките - Евгениј Хоуп 2/5
  11. Убави девојки - Карин Слотер 5/5
  12.Тајните сестри - Џејн Ен Кренц 5/5
  13. Врвна инвестиција - Мајкл Ридпат 4/5
  14.Тајниот свет на една купохоличарка - Софи Кинсела 5/5
  15. Принцеза Султана - Џин Сасон 5/5
  16. Јади, моли се, уживај - Елизабет Гилберт 3/5
  17. Песната на речните птици - Лиса Вингејт 5/5
  18. Украдено наследство - Џејн Ен Кренц 4/5
  19.Теодора - Стела Дафи 5/5
  20. Месечината над Фиренца - Адриен Макдонел 5/5
  21. Небото може да чека - Кали Тејлор 5/5
  22. Преплетување - Зорана Шулц 4/5
  23.Тајна отсонувана во Истанбул - Нермин Јилдирим 5/5
  24. Изгубени души - Соња Смилеска 5/5
  25. Последниот пат кога го видов Париз - Елизабет Адлер 5/5
  26. Девојката што ја остави зад себе - Џоџо Мојес 5/5
  27. Портите на Еванџелина - Хестер Јанг 4/5
  28. Седумте сестри (Приказната на Маја)- Лусинда Рајли 5/5
  29. Невеста на морето - Елизабет Гилберт 3/5
  30. Само една приказна - Џулијан Барнс 3/5

  :party: Предизвикот е остварен 30/30


  31.Тугинка - Дајана Габалдон 5/5
  32. Ништо не трае вечно - Морин Ли 4/5
  33. Нов ден - Антони де Мело 3/5
  34. Дупка во мозокот - Димко Тасевски 3/5
  35. Крововите на Техеран - Махбод Сераџи 5/5
   
  На Ladu in pink, GoodGirl45, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Ginger^

  Ginger^ Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.396
  Допаѓања:
  38.629
  Пол:
  Женски
  5. Milk & Honey- Rupi Kaur 8\10
  6.Темниот Ангел- Сидни Шелдон 8\10
  7.Девојката од возот- Пола Хокинс 9\10
  8. Потрага по Одри-Софи Кинсела 910
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.917
  Допаѓања:
  118.395
  Пол:
  Женски
  1.The midwife's confession - Diane Chamberlain 4/5
  2. Nights in Rodanthe - Nicholas Sparks 3/5
  3. Safe Haven - Nicholas Sparks 3/5
  4. Inferno - Dan Brown 4/5
  5. Origin - Dan Brown 4/5
  6. I heart Paris - Lindsey Kelk 2/5
  7. The secret of the villa Mimosa - Elizabeth Adler 3/5
  8. Madame Tussaud - Michelle Moran 3/5
  9. Sailing to Capri - Elizabeth Adler 2/5
  10. There's something about St. Tropez - Elizabeth Adler 2/5
  11. From Barcelona, with love - Elizabeth Adler 2/5
  12. The last time I saw Paris - Elizabeth Adler 2/5
  13. The house in Amalfi - Elizabeth Adler 2/5
  14. One of those Malibu nights - Elizabeth Adler 2/5
  15. The last secret of the temple - Paul Sussman 4/5
  16. The mystery of the Blue train - Agatha Christie 4/5
  17. The Caribbean Mystery - Agatha Christie 3/5
  18. Death on the Nile - Agatha Christie 4/5
  19. Chasing tomorrow - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 3/5
  20. The ship of brides - Jojo Moyes 4/5
  21. Mistress of the game - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 4/5
  22. Nothing lasts forever - Sidney Sheldon 3/5
  23. Always - Sarah Jio 3/5
  24. Windmills of the Gods - Sidney Sheldon 4/5
  25. Angel of the dark - Sidney Sheldon, Tilly Bagshawe 3/5
  26. The devil wears Prada - Lauren Weisberger 3/5
  27. Garden of lies - Eileen Goudge 3/5
  28. Chasing Harry Winston - Lauren Weisberger 3/5
  29. The lightning thief - Rick Riordan 4/5
  30. The sea of monsters - Rick Riordan 4/5
  31. The titan's curse - Rick Riordan 4/5
  32. The Battle of the Labyrinth - Rick Riordan 4/5
  33. The last Olympian - Rick Riordan 4/5
  34.Флерт, уцени и високи потпетици - Маја Божиновска 2/5
  35. Ќерката на дрвосечачот - Наде Стојиљковиќ 3/5
  36. Мојот маж - Румена Бужаровска 4/5
  37. Првиот универзитетски ден на мојата ќерка - Игор Станојоски 4/5
  38. The stars shine down - Sidney Sheldon 3/5
  39. Не одам никаде - Румена Бужаровска 4/5
  40. After the darkness - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 2/5
  41. They came to Baghdad - Agatha Christie
  42. Совршената дадилка - Лејла Слимани 3/5
  43. Вишнова хроника - Фросина Пармаковска 4/5
  44. Confess - Colleen Hoover 2/5
  45. Мирисот на листовите чај - Дајна Џефрис 3/5
  46. Соларис - Станислав Лем 4/5
  47. Keeper of the light - Diane Chamberlain 3/5
  48. Kiss river - Diane Chamberlain 3/5
  49. Her mother's shadow - Diane Chamberlain 3/5
  50. Гаргара - Игор Станојоски 5/5
  51. Диссомнии - Игор Станојоски 5/5

  Предизвикот успешно завршен. Мислам дека барем 52 ќе имам прочитано до крајот на годинава.
   
  На Ladu in pink, Val-Dim, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  Душокршачот - Себастијан Фицек 5/5
   
  На Ladu in pink и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
 20. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.136
  Пол:
  Женски
  41.Немата пациентка - Алекс Мајклидис 5/5


  Предизвикот е исполнет 8-| :party: 8)

  Оваа книга ми е плус, во план ми е уште една или евентуално две, но ќе видам :).
   
  На Annath, Ladu in pink и Val-Dim им се допаѓа ова.