1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предлог за брак

Дискусија во 'Свадба' започната од Dijana, 11 ноември 2009.

  1. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Браво за брзата реакција,а не ли ви беше страв дека не се познавате доволно,а се впуштате во нешто сериозно? Тешко му на човекот.Ја сеа ко ќе помислам кога планирам да ја барам ме фаќа страв ,се препорувам.:sweat:
     
    На Arthur, SuperGirl24, Neodlucna и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Јaс се мислев 3-4 месеци..денес утре и нa крaј се решив. Oтидoв купив прстен, у кoлa прaвo кaј неa дoмa. Нa кoленици ( dont wanna miss a thing прoбaв дa јa испеaм) , гaрaнт и се стужилo пa ми рече ДА. Пoчнa дa плaче oд рaдoст кaј неa вo сoбa. Нејзините мислеa сме се скaрaле....aмa нa крaј ги изрaдувaвме...
     
    На Dust, Harper, Luminary и 20 други им се допаѓа ова.
  3. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Теренски рaбoтеше и oд 24 чaсa вo денoт ние секoј сaaт се слушaвме и си рaскaжувaвме све зa нaс и кoгa ќе се видевме беше истo кaкo дa се знaеме сo гoдини :) истo рaзмислувaме , иaкo сме гoлемa рaзликa :) и oбврските пo дoмa си ги делиме :)
     
    На Arthur, Bebulleee, Umbrella22 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Петре на маж ми му требаа 8 години да ме запроси :D Да не беше свекор ми со прашањето, Како така живеете вонбрачно? ( како да сме швалери од по 40 години ) може уште немаше да се земеме.
    6 месеци го чувал прстенот во џеб, чекал прилика да отпатуваме некаде, а мене баш тој период никаде не ми се одеше, само избегавав патувања.
    Ме запроси во Виена во Скај Бар, ама и да ме запросеше во кујна додека мијам тањири за мене ќе беше најубавото запросување. Не мора да е нешто спешл, доволно е да знаеш што сака партнерката и ќе ти текнат идеи( ако прашуваш за себе, нели ;))
    Пола саат пред да ме запроси се скаравме, го утнавме метрото и нели не сме Македонци ако некој не е крив за грешката :D ама нема врска, не се предомисли:$
    Не беше јавно запросување, немаше живо пиле во ресторанот, само еден келнер следел па ни честиташе. И не клекна на колено, седеше до мене и нешто почна да филозофира околу љувов, дрн, дрн... се чудам што му е што нарачува шампањ, кој ќе го пие тоа, јас само сакав виски и ред бул8) а добив маж (zilmer)
    Шала на страна, он беше возбуден, можев да му го слушнам срцето како чука, а и он моето, почнав да се клештам како зелена не свесна дека не сум рекла ДА, мислев се подразбира :$:wasntme:
     
    На Harper, samovila.red., AnaKarenina и 30 други им се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Не е страшно, не боли, ич да не се секираш, бар од женска страна гледано. Ако имаш фобија од романтични говори, што според мене е и патетично можеш на поопуштен начин да ја побараш.
    Маж ми мене прво ме изнервира максимално па клекна пред мене. Цел ден ми збореше дека му фалат пари, ама не некоа ситна сум туку скоро пола плата. Бевме излезени и пак тоа, а бе парите ми ги нема, леле не знам кај ги стаив, леле планирав со нив ова да праам, она да праам. Ај вика те молам дојди помогни ми да ги најдам. И одиме кај него. Јас почнувам да барам, прередувам фиоки, шкафови, успеав да му средам се што му беше лом, знаеме како изгледаат машки шкафови, секоја чест на исклучоците. При крај некаде почна и нервоза да ме фаќа, па му викам како може да си толку не одговорен, па не се малце пари, па не се чуваат пари кај ке ти текне. А тој натаму - наваму демек и он бара. И на крај отвара демек у еден шкаф шо јас 2 пати го прередив и вика еее еве ги бе, тука се. И јас па кај ги најде, јас слепа ли сум... Ама парите вика прстен станале ;) И тогаш клекна човекот, си праша. Мене сета нервоза ми помина, се изнасмеав и реков ај бе важи, ке пробаме :D
    Инаку после 5 години врска беше тоа.
     
    На Harper, IM.TMKQ, Arthur и 20 други им се допаѓа ова.
  6. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Битно биднала работата,и јас така нешто планирам.Само што ја прво ќе пијам виски,за да добијам жена. :D
     
    На Arthur, Bebulleee, Umbrella22 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    A за страшно,страшно е. А за маж ти алал да му е.Е тој да си го чуваш (y)
     
    На Arthur, zhap4e, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Јас па се чудев зошто додека бевме излезени постојано си пивкаше, он се опуштал да не му е страв :D
    Имал он еден куп идеи, подоцна шо ми ги кажа ама оваа ваљда ,,најбезболна,, му била.
     
    На Arthur, zhap4e, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Хaхaхaх јaс мoјoв гo реметев декa ќе oстaнел неженет , стaр ерген и му се клештев пoстoјaнo :rofl: кутриoт , a и не бев бaш леснa зa убедувaње дa се видиме :rofl: и виде не виде ме пoбaрa зa женa , a вечертa сoнувaв кaкo ме бaрa зa женa , штo е нaј интереснo истaтa клупa , истиoт прстен и истите збoрoви тoчнo кaкo штo седеше дo мене хaххaхa и нa крaј кoгa зaврши зaпрoсувaњетo му кaжaв декa знaев све , a сaбaјлетo сaмo oд oкoлу му спoмнaв :D тaкa дa не бев изненaденa ЗНАЕВ , сепaк убaвo беше :D свекрвaми кoгa дoзнa oд ден , нoќ и се стoри :rofl:

    Ти сепaк прoбaј пoинтереснo дa јa пoбaрaш ;) не секoјдневнo , иди вo слaткaрницa нaрaчaј слaдoлед и прстенoт некa и гo стaвaт вo тoпче слaдoлед и кoгa ќе види ќе се изненaди ;)

    (Сaмo пaзи дa не јa зaдaвиш хaхaхaх)
     
    На Arthur, Dust, Winter Lady и 5 други им се допаѓа ова.
  10. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Мене мм ме побара за жена после 4 и пол години врска.
    Беше пред стемнување, ми рече да се повоземе до едно излетничко место во близина на градот. Се чудев шо му текна, коа и онака додека стигневме ке се стемнеше скроз, секс во кола не идеше во предвид, ај си реков може сака свеж воздух, ке си поседеме со отворени прозорци. Одеме натаму, и демек тропна нешто, а јас не слушнав никакво тропање. Рече дека ке застане за да види што е со колата. Излегува, ѕирка, проверува... Јас мртва ладна си седам во кола и си чачкам на телефон, не ни претпоставував дека тој и прстен носи. Се туткаше, се врткаше (собираше храброст ;) ) На крај ме викна да му светнам со телефон, да видел подобро. Вклучувам јас светло на телефонот, тој клекна, извади прстен и праша дали сакам да му бидам жена.
     
    На Harper, IM.TMKQ, Arthur и 19 други им се допаѓа ова.
  11. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.206
    Пол:
    Женски
    Ќе го терам мојов сега за 7год од брак да клечи на колена...му нема спас.
    Врска долга, ама јас не сакам многу промени. Да сум се прашувала јас уште 5 ќе бевме дечко и девојка. Без прстен, со голема трема после работа почна во кола да ми држи говор и ме праша дали сакам да му бидам жена.
    Јас почнав да плачам и се согласив. Не кажав никому се дур следниот ден не си одбрав прстен, па со него се фалев за мажачкава :rofl:
     
    На Dust, Harper, IM.TMKQ и 16 други им се допаѓа ова.
  12. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Јас после три години, точно на годишницата. На истото место каде што прв пат се бацивме, со прстен, тоа е тоа. И прашањето не беше „ќе се омажиш ли за мене“ туку нешто промумљано како „ова не е обичен прстен и сакам да сме засекогаш заедно“ јас бев тотално изненадена дека врската не ни беше нешто до таму дојдена, мали плус, ама ете така требало.
    треба да си ја знаеш девојка ти будуча жена, што би ја усреќило, што би ја изненадило...
    јас знам луѓе што жената го запроси мажот пред негова фамилија, демек не му текнувало него и така се земаа, бјак
     
    На IM.TMKQ, Arthur, kala21 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Едно е трема, очекување иницијатива за многу нешта од маживе, сочувствувам со такви работи, ама сирот да го наречеш зашто треба да ја запроси таа што ја сака ми е малку смешно. Не ми замерувајте.

    Што има тука страшно? И најважно, зошто сакаш да ја запросиш?
    Ако е ради народ, нејзини, обзири, долга врска, веќе имало по дома идење, по одмори, нема смисла и томе слично, батали. Тој брак ти е исто како лотарија, ако ти се падне добитна комбинација, со текот на времето да се навикнеш, скрасиш и бидеш среќен, супер, ако не, повеќе среќа во наредно коло.

    Да ти кажам по мое. Ако по запросувањето, си спремен да и пружиш среќен брак, на запросувањето и да направиш будала од себе, или да не биде интересно за јавност, таа ќе го памти секој детал од тој чин. Колку помпезни и креативни запросувања завршиле со развод, ееее. Најважно е се да е искрено и непосредно во врска со тој момент. Така секој детал е симпатичен.

    За доволно познавање, голем дел од нас ни самите нас не се запознале, ама тераат по социјално прифатлива шема, па после се чудат кога драстични промени им се случуваат. Долга врска мислам дека треба да е добра основа за да тврдиш дека познаваш некого, а само едно нешто е сигурно во животов. Со среќа и кога ќе ја побараш момата да се пофалиш.
     
    На Arthur, Victorian, Pcelka94 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    По не толку долга врска го добив предлогот за брак.Тоа беше да кажам јавно запросување ,не беше договор ниту само меѓу нас двајца.Туку тој ме изненади ,ме однесе во Виена и на 57ми спрат, ,во преубав ресторан на врвот, ме запроси.Тука беа присутни и негови братучедки и братучеди како и некои другари од таму,но и непознати околу нас во ресторанот сликаа и му ракоплескаа кога клекна да ме запроси ,како и келнерите,а само јас бев изненадена ,расплакана и како изгубена.:D Но во секој случај преубаво изненадување ,преубаво чувство и датум кој ќе го памтиме секогаш. :inlove: Мислам дека овој датум и чувство повеќе ќе се памти и збори отколку веридбата што ни следува и свадбата после тоа. Не сум некој љубител на големи свадби и веридби и многу гужва и трошоци ,но и обичаите мора да се испочитуваат како и постарите и нивните желби . :)
     
    На Dust, IM.TMKQ, Arthur и 17 други им се допаѓа ова.
  15. Hoj

    Hoj Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Моментот кога ми понуди брак беше уникатен..бевме во кола, тој возеше и воопшто не зборувавме, јас седев на совозачкото седиште, и одеднаш тој закочи, јас со главата во шофершајбна..и ми вели: дали сакаш да се омажиш со мене? Јас со чудната глава прифатив
    Ден денес се зезаме..му велам ако не си ја чукнев главата можеби немаше да прифатам
     
    На Dust, Harper, IM.TMKQ и 9 други им се допаѓа ова.
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мислам дека повеќе немам некои посебни фантазии по оваа тема. Само без јавни настапи, филмови и чуда. Би ја превзела и ја иницијативата ако треба, не е проблем нека не се срами :D
     
    На Dust, Arthur, Captain-Omni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. bebuf17

    bebuf17 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Нашето беше некако на лош ден хахах, 25 декември 2015. Се каравме денот пред тоа мноогу, бев премногу лута решена да раскинеме. Се каравме на вибер, излегов демек очи во очи хахаха ме врати дома никому ништо, јас уште полута бев. Го нема цел ден да ми пише, кога ми пишува ми закаснува по пола саат, саат и ми дојде преку глава се облеков и му викам ела земи ме ќе разговараме јас неможам повеќе. Тој ни еден збор дојде ме зеде и следува шокот. Јас од дома си имав спремено говор и почнав. Види неможе повеќе, се уморив несакам повеќе.. и вади розево кутивче од џеб и оп прстен.. ми вели сакав да те прашам дали ќе се омажиш за мене? Срцето ми застана тогаш, во тој момент му простив дури и заборавив зошто бев лута. Се заљубив во него уште еднаш.. од тој ден нема посреќна од мене
     
    На IM.TMKQ, Arthur, kala21 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. EmilC91

    EmilC91 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Здраво, планирам одамна да ја побарам девојка ми за жена прстенот е кај мене. Но проблемот ми е да ми дадете предлог како да ја запросам, планирам вечер дома бидејќи ќе сме сами, планирам со вечера да и напраам но она ќе знае, дајте ми некој предлог како да ја изненадам, ви благодарам. :)
     
    На Arthur, orevka и elimkd им се допаѓа ова.
  19. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Emil pisi ni,ripna vo tavce ili da pisuvame idei.. :)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Шо убаво си го подучила :D
    ја сега читам :D
     
    На cresa-jagoda и Sesil им се допаѓа ова.