1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предлог за шијачка на фустан

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Viiiiip, 25 април 2010.

  1. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    штипјанки, кочанчанки ај ве молам и вие кажете некоја шивачка од овој крај :)
     
  2. Eli92

    Eli92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Можеби доцна ти кажувам, за шијач, јас би ти го препорачала Данчо од Нерези. Распрашај се ќе ти објаснат кој е он и каде се наоѓа. Он и го шиеше „Армани“ фустанчето на Каролина за Евросонг. :lol: Пријател е на моите родители и затоа знам дека супер шиe

    А колку чини од прилика шиењето кај него?? =))))
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Данчо oд Нерези и останатите шијачите кои ги следи добар глас се закажани до средината на јуни најмалку. Полуматури, матури, апсолвентски, свадби... дива лига е, има тепачки за шиење фустан. Поради преголемиот избор на фустани во градов (иронично нели) и поради тоа што во одредени продавници кај што има избор мислат дека ние сме западни европејци и џебовите ни се преполни па фустаните се над 10 илјади обичните, епа затоа слободна шијачка одвај се наоѓа.
    Така да ако некој е на свадба во септември треба да побрза :)
     
  4. Eli92

    Eli92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Годинава сум матуранта и искрено несакам да шијам фустан ама изгледа ќе морам затоа што неможам да најдам по продавниците нема избор а тие што ги има се ужасни според мене, а за цената и не е толку проблем ако е квалитетен ама сите добро знаеме колку се всушност квалитетни фустаните кај нас......
     
  5. JasminaDani

    JasminaDani Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Ке можеш ли да ми дадеш број ако имаш од нив, сакам да шијам фустанче и ми треба некој што си ја знае работата :) Гледам дека си мн. задоволна од нив и баш ке се израдувам ако сошијам фустанче како што си замислувам ......
     
  6. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    И јас си имав мака со шиењето фустани..или ќе ми го утнат, или нешто нивно ќе си додадат абе што да ви кажувам..катастрофи..кој од кој! Да не коментирам дека за матура отидов кај позната дизајнерка као демек за посигурно ми искочи едно чудо од фустан, од што беше таа во брзање внатре нит порабено нит собрано некако тоа со виси па шиј го прслукот за фустанот да не паѓа па мисли какви кондури пошто од замислата за фустан бел ми испадна благо црн..а да не зборам дека платив 250евра!! :@ :@

    Е после тоа за една свадба слушнав за една шивачка малтене маалска, не зима повеќе од 800 денари за фустан, и нацртав, и однесов, 2 пати на проба бев и имав готов фустан! И искрено сум презадоволна. Женичкава кај Нова школото работи и си ја знае работата! наравоучение не се летајте по имиња познати пошто кај маалска шивачка е поверојатно и побрзо да завршите работа и за многу помалце пари!
    Еве и две слики од фустанот што го сошив кај нејзе
     

    Прикачени фајлови:

    На Hiii, eli25, vanilla-sky и 5 други им се допаѓа ова.
  7. JasminaDani

    JasminaDani Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Аko можеш да ми го дадеш бројот баш супер, јас сум од железара и ќе ми одговара блиску ми е :)
     
  8. princesssss

    princesssss Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    eeeeeee pa ke moze li brojot da ni go pises??????plsss
    [mod-kirilica:1m2vcobw][/mod-kirilica:1m2vcobw]
     
  9. vasilija.vase

    vasilija.vase Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0


    може бројчето во лп :) однапред благодарам...позз
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Луѓе кога шиете нешто од кај купувате материјал?
     
  11. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас најчесто од женски пазар,најголем избор има,а исто така и во матекс има и во гтц
     
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Јас последен пат од чаршија земав, супер избор имаше и многу помодерни и поубави бои него од пазар.

    А Матекс кај е?
    И во гтц мислите на она најгоре така? Негде пред Елит.
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Па да , тој Маткес во ГТЦ , го знам и јас, ама нема баш избор. Има доста класични материјали, ако ти треба да шиеш некое деловно одело на пример, али така нешто младешки, шаренко, не се наоѓа баш.
     
  14. vanilla-sky

    vanilla-sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
     
  15. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    прекрасни матерјали имате кај BC-то у БитПазар..а за шиење,јас за матура си шиев кај една маалска тука во чаир,оти ми ај пофалија многу..и стварно си ја знае работата..ми се допадна многу начинот како шие..презадоволна сум..она се вика Фатка,и ако некој сака би и го пратил бројот нејзин по лп..
     
  16. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Од Скопје незнам многу ..
     
  17. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Девојки знам дека многу ме прашувавте за бројот на таа шивачката што ми го шиеше мене фустанот 2-3 страни поназад али отишо је у неповрат. Ај што сме го изгубиле туку и неможеме да го најдеме пак со мајка ми. Единствено што може да ви помогнам е дека живее и работи одма до гимназијата Нова 2-3 куќи подоле распрашајте се комшиите нејзини сигурно ќе знаат да ви посочат која е точно куќата.
     
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    јас сум шиела фустан за свадба и сум презадоволна баш ми го направи како што сакам една шијачка во Карпош 4 во Трговскиот Центар Антико, но незнам точно како се викаше ниту жената ниту дуќанот каде што шиешее. Ако сакаш си бираш од таму матријали , ако не можеш ти да и однесеш, ти зема мерка и кажуваш каков сакаш модел и на крај излегува Супер :) барем јас сум многу задоволна досега како ми ѓи има направено фустаните ... ;)
     
  19. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Таа што мене ми шие фустани, ми зема не повеќе од 1000 денари од фустан. Никогаш не ми згрешила со ништо, како ќе и покажам на слика - така. :)
     
  20. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Материјалите си ги купувам од чаршија има поквалитетни него на женски пазар ама и малце поскапи се и после ги носам кај шивачката Розе во Мавровка. Нема шанси да ти згреши ако и објасниш убаво што сакаш ;)