Предрасуди кон луѓето што мразат деца

Дискусија во 'Психологија' започната од G_lgbt, 7 февруари 2021.

 1. G_lgbt

  G_lgbt Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Како нов член на форумот се најавив да поразговарам со вас за предрасудите и погрдните зборови што секојдневно ми се упатени како од моето семејство така и од околината.
  Според нив, јас сум ненормална девојка што не сака да остави потомство, сум имала дијагноза за на псхијатар, не било нормално да мразам деца и да поддржувам абортуси, лгбт, промена на пол, требало да се осеќам како жена, да не зборам само за погрдните имиња со кој што ми се обраќаат.
  Приметувате ли дека 90% од луѓето се опседнати со деца и потомство?
  Дали приметувате колку навредливи коментари има наоколу за сите што сакаат промена на пол, што имаат партнер од ист пол,што се свои, колку притисоци и колку секојдневни прашања имаме во околина-Ајде да родиш, ајде дете ајде ново, ајде свадба, ајде дете дете дете дете а штом им кажеш дека мразиш деца одма те плукаат, а доколку ти ги прашаш кога абортус или зошто роди одма сите ги штитат?
  Се живее ли без деца, искрено јас сум среќен човек, едноставно не се осеќам како жена, за мене е среќа празен стан,животни, патувања, работа и поддршка на сите што сакаат еднополов брак

  Ве молам само да ме разберете и да не ми судите
   
  Последна измена од модератор: 7 февруари 2021
  На sj *O*, Regina.Phalange, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.792
  Допаѓања:
  28.013
  Пол:
  Женски
  Зошто некој би прашал вакво нешто? :^) :drunk: (facepalm)
   
  На Independent Girl, oblace1, Billy Idol и 10 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.659
  Пол:
  Женски
  Затоа што да кажеш дека мразиш деца звучи лошо. Да кажеш дека не сакаш да имаш потомство звучи поинаку. Мразењето било што не е баш нормална работа. Да имаш соодветни причини да не сакаш свои деца е ок.
   
  На Independent Girl, JustBeautiful, НаталиЛили и 37 други им се допаѓа ова.
 4. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  1.645
  Допаѓања:
  3.573
  Пол:
  Женски
  Па има разлика помеѓу тоа да не сакаш деца и да ги мразиш, омразата секако нема да ти ја прифатат како да е во ред. И јас не сум по деца, но не ме критикуваат за тоа. Треба да повнимаваш како се изразуваш, можеби тогаш нема да наидуваш на негативни реакции, а и луѓето, не сите имаат доволен капацитет, за да разберат нешто треба да им објаснуваш подробно, инаку се превозбудуваат и едвај чекаат повод за расправија и докажување.
  Останатото што си го навела во постот се различни теми, не корелираат меѓусебно. Некој може едното да го поддржува, другото не, за третото да нема став, итн, разни комбинации се возможни.
  Во секој случај, ни да трпиш лични навреди не е во ред, не знам колку год имаш, но доколку си на возраст, осамостој се.
   
  Последна измена: 7 февруари 2021
  На FancyCinderellla, Tanjamm и IRBBB им се допаѓа ова.
 5. G_lgbt

  G_lgbt Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Возрасна сум ама ако кажам дека не сакам деца затоа што немам мајчинство се лутат, ако им кажам дека не сакам деца ќе ме згазело времето,проблемот е што во мојата околина има мајки што родија на 18-20 и мислат дека така треба..
   
 6. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  3.401
  Пол:
  Женски
  Види искрена да бидам, да ми каже блиска личност дека ‘мрази деца’, нема да ми е сеедно сигурно.
  Не знам дали ја разбираш точно тежината на зборовиве или дали ги кажуваш од одреден вид на фрустрација, но, не се ни малку пријатни за читање.

  Притисокот што го наметнува општеството постои и сите сме свесни за тоа, но на крајот од денот ние одлучуваме сами за себе.

  Од една страна ми е мило што си свесна дека не сакаш семејство, претпоставувам си и дел од лгбт заедницата, па одлуката да не раѓаш и ствараш семејство ти ја разбирам и те поддржувам.
  Крајно себично и небулозно е да истото го формираш потполно свесна за се’ ова што го изнапиша и после да доведуваш во прашање и туѓа среќа.

  Најди начин за да го искулираш секој муабет со ваква позадина и жити се’ пробај не употребувај ‘мразам деца’ при конверзација со кој и да е. Одвратно е.
   
  На Guns N` Roses, Besmrten, Billy Idol и 13 други им се допаѓа ова.
 7. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  1.645
  Допаѓања:
  3.573
  Пол:
  Женски
  Оддалечи се од луѓето што не ти одговараат. Можеби од х причини се уште мораш да ги толерираш твоите дома, но останатите не мораш. И примени малку “дипломатија“, не мора ни секој да знае се за тебе, ниту да го дискутира со тебе твојот живот.
   
  На Tanjamm и Mikha4 им се допаѓа ова.
 8. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  3.170
  Допаѓања:
  57.137
  Бидејќи зборот мрази има негативна конотација и дури и да не мислиш буквално, тоа се сфаќа така.

  И јас сум иста, не сакам да станам мајка и тоа си е мое решение уште од одамна. Се сеќавам дека ме убедуваа (,,ќе помине некоја година, ќе видиш дека ќе сакаш''... итн.) Времето помина и јас уште сум на истиот став.

  Обично, ако некој ме праша, кажувам дека не сакам деца и дека не се гледам како родител, ниту сега ниту во иднина.

  Оваа тема не ме интересира и онака ја избегнувам... Како и да е, како што кажа @Аргентина * понекогаш треба да сме ,,дипломати'' во комуникација со другите, за жал луѓето сфаќаат многу нешта буквално.

  Предрасуди секогаш ќе има. Влегување во дискусија за разубедување и докажување не влијае кај овие луѓе, единствено решение ти е да се оддалечиш од нив и да поминуваш време со некој што те сака и прифаќа таква каква што си.
   
  На CameliaMiller, poenta, LovelyGirl3 и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.736
  Допаѓања:
  21.822
  Се надевам не им велиш МРАЗАМ, зашто според твоја логика ако ти мразиш деца, тие имаат право да мразат лгбт- особи. Нефер, нели?
  А ако едноставно не сакаш, никој жив не може да те натера да родиш. Ако твојата околина не те сфаќа и поддржува, најди си друга, попријатна околина. Не си должна да ги слушаш цел живот.
  Како што ни они не се должни да слушаат за твојата омраза. Не сте многу различни во тоа мразењето.
   
  На CameliaMiller, Billy Idol, Annath и 22 други им се допаѓа ова.
 10. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.877
  Допаѓања:
  10.178
  Пол:
  Женски
  А ти ги мразиш децата во вистинска смисла на зборот или само не сакаш да имаш свои?
   
 11. 6th sense

  6th sense Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Женски
  Ајде ве молам сменете го насловот на темата, не е нормално да мразиш деца. Друго си е да не сакаш да имаш деца, и тоа што луѓе имаат предрасуда спрема некој што не сака да има деца е нивни проблем на неразбирање на различности. Не сме сите луѓе исти, и секоја единка за себе си одлучува како му е најдобро да си го креира животот.
   
  На mode-kristina, NewMama, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  499
  Допаѓања:
  2.036
  Пол:
  Женски
  Каква врска има ова ти што подржуваш ЛГБТ со мразење деца? Ако 90% од луѓето сакаат да имаат деца тогаш тоа е нивни проблем. Јас неможам да те разберам само зошто ги мешаш, има ЛГБТ припадници што сакаат да имаат деца, има хетеросексуални парови што неќат деца.
   
  На BejbiBlu, PaLaVa, Bezimenka90 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  3.939
  Допаѓања:
  62.378
  Што е со темава?
  Прво, страшно многу ми се чини дека е реприза од некоја претходна неславна тема :?:
  Второ- како можеш да мразиш деца? Може да не сакаш, ама да мразиш?
  Трето, веќе кажала Злоба погоре - ЛГБТ не значи дека не сакаат, или божесачувај мразат деца(facepalm)
   
  На Bezimenka90, Kate Rina 93, Frosty! и 4 други им се допаѓа ова.
 14. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам дека свесно/несвесно им го потенцираш тоа дека мразиш деца и поради тоа те доживуваа како лоша личност.
  Инаку, во ред е да не сакаш потомство, тоа е твое право на избор за кој верувам дека луѓето не би те мразеле и би те осудувале.
   
  На Bezimenka90, S.W.A.G, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  30.954
  Пол:
  Женски
  Не гледам зошто би ме вознемирило зборот ‘мразам’ кога секој нешто мрази па и тука спаѓаат и деца.
  Не секој сака да има деца и тоа е во ред и така и треба да биде, да се постапува според лични убедувања, а не оние наметнати од опшеството дека мора маж, брак, деца и се тоа редоследно, епа не мора и не секој сака нешто што е општо прифатено и секој го прави
   
  На Independent Girl, poenta, Hellobeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  4.654
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е јасно зошто за ова си отворила нова тема која што не е конкретна, насловот е еден, а потоа во постот имаш измешано и лгбт, еднополов брак, мразење деца, предрасуди и се.

  Прво за насловот, нормално дека ќе те осудуваат, еве и од моја страна ќе наидеш на осуда само поради тоа што викаш дека мразиш деца, како може некој човек да мрази мало невино суштество?
  Додека доколку не сакаш да имаш свои деца и да основаш свое семејство е сосема друго, и не звучи воопшто лошо. Да се изразиш како што треба нема да наидуваш на осуди.
   
  На PaLaVa, Осе, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.256
  Допаѓања:
  119.411
  Пол:
  Женски
  Види ако ти си добра со мене и јас со тебе мене не би ме занимало ако ти не сакаш деца. Доколку јас имам дете, и ти го почитуваш мојот избор не гледам зошто не би функционирале во едно општество.

  Се додека има взаемна почит ништо не би требало да претставува проблем.
   
  На Осе, cresa-jagoda, 6th sense и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.283
  Допаѓања:
  50.003
  Пол:
  Женски
  Има тема за деца - дали ги сакате или ве нервираат, но оваа е повеќе за тоа како другите гледаат на оние кои не сакаат деца.
  Е сега, зборот мразам е пресилен, ама останува членката да се изјасни во кој онтекст е кажан и дали навистина така мисли и се чувствува.
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  499
  Допаѓања:
  2.036
  Пол:
  Женски
  Она нека се изрази како мисли, но причините што ги наведува се тотално нерелевнатни со нејзиниот став.
   
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  6.144
  Допаѓања:
  38.411
  Пол:
  Женски
  Ти имаш размислено оти така ти се обраќаат? Пошто како што читам повеќемина се што така ти се обраќаат.