1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предрасуди кон луѓето што не сакаат деца

Дискусија во 'Психологија' започната од G_lgbt, 7 февруари 2021.

  1. G_lgbt

    G_lgbt Нов член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Како нов член на форумот се најавив да поразговарам со вас за предрасудите и погрдните зборови што секојдневно ми се упатени како од моето семејство така и од околината.
    Според нив, јас сум ненормална девојка што не сака да остави потомство, сум имала дијагноза за на псхијатар, не било нормално да мразам деца и да поддржувам абортуси, лгбт, промена на пол, требало да се осеќам како жена, да не зборам само за погрдните имиња со кој што ми се обраќаат.
    Приметувате ли дека 90% од луѓето се опседнати со деца и потомство?
    Дали приметувате колку навредливи коментари има наоколу за сите што сакаат промена на пол, што имаат партнер од ист пол,што се свои, колку притисоци и колку секојдневни прашања имаме во околина-Ајде да родиш, ајде дете ајде ново, ајде свадба, ајде дете дете дете дете а штом им кажеш дека мразиш деца одма те плукаат, а доколку ти ги прашаш кога абортус или зошто роди одма сите ги штитат?
    Се живее ли без деца, искрено јас сум среќен човек, едноставно не се осеќам како жена, за мене е среќа празен стан,животни, патувања, работа и поддршка на сите што сакаат еднополов брак

    Ве молам само да ме разберете и да не ми судите
     
    Последна измена од модератор: 7 февруари 2021
    На sj *O*, Regina.Phalange, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Зошто некој би прашал вакво нешто? :^) :drunk: (facepalm)
     
    На FreedomOrDie, Independent Girl, oblace1 и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.119
    Допаѓања:
    76.403
    Пол:
    Женски
    Затоа што да кажеш дека мразиш деца звучи лошо. Да кажеш дека не сакаш да имаш потомство звучи поинаку. Мразењето било што не е баш нормална работа. Да имаш соодветни причини да не сакаш свои деца е ок.
     
    На Cold.E, staycalm, edna_malecka и 39 други им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Па има разлика помеѓу тоа да не сакаш деца и да ги мразиш, омразата секако нема да ти ја прифатат како да е во ред. И јас не сум по деца, но не ме критикуваат за тоа. Треба да повнимаваш како се изразуваш, можеби тогаш нема да наидуваш на негативни реакции, а и луѓето, не сите имаат доволен капацитет, за да разберат нешто треба да им објаснуваш подробно, инаку се превозбудуваат и едвај чекаат повод за расправија и докажување.
    Останатото што си го навела во постот се различни теми, не корелираат меѓусебно. Некој може едното да го поддржува, другото не, за третото да нема став, итн, разни комбинации се возможни.
    Во секој случај, ни да трпиш лични навреди не е во ред, не знам колку год имаш, но доколку си на возраст, осамостој се.
     
    Последна измена: 7 февруари 2021
    На edna_malecka, FancyCinderellla, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. G_lgbt

    G_lgbt Нов член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Возрасна сум ама ако кажам дека не сакам деца затоа што немам мајчинство се лутат, ако им кажам дека не сакам деца ќе ме згазело времето,проблемот е што во мојата околина има мајки што родија на 18-20 и мислат дека така треба..
     
  6. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Види искрена да бидам, да ми каже блиска личност дека ‘мрази деца’, нема да ми е сеедно сигурно.
    Не знам дали ја разбираш точно тежината на зборовиве или дали ги кажуваш од одреден вид на фрустрација, но, не се ни малку пријатни за читање.

    Притисокот што го наметнува општеството постои и сите сме свесни за тоа, но на крајот од денот ние одлучуваме сами за себе.

    Од една страна ми е мило што си свесна дека не сакаш семејство, претпоставувам си и дел од лгбт заедницата, па одлуката да не раѓаш и ствараш семејство ти ја разбирам и те поддржувам.
    Крајно себично и небулозно е да истото го формираш потполно свесна за се’ ова што го изнапиша и после да доведуваш во прашање и туѓа среќа.

    Најди начин за да го искулираш секој муабет со ваква позадина и жити се’ пробај не употребувај ‘мразам деца’ при конверзација со кој и да е. Одвратно е.
     
    На edna_malecka, Guns N` Roses, Besmrten и 14 други им се допаѓа ова.
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Оддалечи се од луѓето што не ти одговараат. Можеби од х причини се уште мораш да ги толерираш твоите дома, но останатите не мораш. И примени малку “дипломатија“, не мора ни секој да знае се за тебе, ниту да го дискутира со тебе твојот живот.
     
    На edna_malecka, Tanjamm и Mikha4 им се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Бидејќи зборот мрази има негативна конотација и дури и да не мислиш буквално, тоа се сфаќа така.

    И јас сум иста, не сакам да станам мајка и тоа си е мое решение уште од одамна. Се сеќавам дека ме убедуваа (,,ќе помине некоја година, ќе видиш дека ќе сакаш''... итн.) Времето помина и јас уште сум на истиот став.

    Обично, ако некој ме праша, кажувам дека не сакам деца и дека не се гледам како родител, ниту сега ниту во иднина.

    Оваа тема не ме интересира и онака ја избегнувам... Како и да е, како што кажа @Аргентина * понекогаш треба да сме ,,дипломати'' во комуникација со другите, за жал луѓето сфаќаат многу нешта буквално.

    Предрасуди секогаш ќе има. Влегување во дискусија за разубедување и докажување не влијае кај овие луѓе, единствено решение ти е да се оддалечиш од нив и да поминуваш време со некој што те сака и прифаќа таква каква што си.
     
    На edna_malecka, CameliaMiller, poenta и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    35.810
    Се надевам не им велиш МРАЗАМ, зашто според твоја логика ако ти мразиш деца, тие имаат право да мразат лгбт- особи. Нефер, нели?
    А ако едноставно не сакаш, никој жив не може да те натера да родиш. Ако твојата околина не те сфаќа и поддржува, најди си друга, попријатна околина. Не си должна да ги слушаш цел живот.
    Како што ни они не се должни да слушаат за твојата омраза. Не сте многу различни во тоа мразењето.
     
    На edna_malecka, CameliaMiller, Billy Idol и 23 други им се допаѓа ова.
  10. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    А ти ги мразиш децата во вистинска смисла на зборот или само не сакаш да имаш свои?
     
  11. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Ајде ве молам сменете го насловот на темата, не е нормално да мразиш деца. Друго си е да не сакаш да имаш деца, и тоа што луѓе имаат предрасуда спрема некој што не сака да има деца е нивни проблем на неразбирање на различности. Не сме сите луѓе исти, и секоја единка за себе си одлучува како му е најдобро да си го креира животот.
     
    На edna_malecka, mode-kristina, NewMama и 2 други им се допаѓа ова.
  12. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.316
    Пол:
    Женски
    Каква врска има ова ти што подржуваш ЛГБТ со мразење деца? Ако 90% од луѓето сакаат да имаат деца тогаш тоа е нивни проблем. Јас неможам да те разберам само зошто ги мешаш, има ЛГБТ припадници што сакаат да имаат деца, има хетеросексуални парови што неќат деца.
     
    На BejbiBlu, PaLaVa, Bezimenka90 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.211
    Допаѓања:
    165.715
    Што е со темава?
    Прво, страшно многу ми се чини дека е реприза од некоја претходна неславна тема :?:
    Второ- како можеш да мразиш деца? Може да не сакаш, ама да мразиш?
    Трето, веќе кажала Злоба погоре - ЛГБТ не значи дека не сакаат, или божесачувај мразат деца(facepalm)
     
    На edna_malecka, Bezimenka90, Kate Rina 93 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека свесно/несвесно им го потенцираш тоа дека мразиш деца и поради тоа те доживуваа како лоша личност.
    Инаку, во ред е да не сакаш потомство, тоа е твое право на избор за кој верувам дека луѓето не би те мразеле и би те осудувале.
     
    На edna_malecka, Bezimenka90, S.W.A.G и 2 други им се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.946
    Пол:
    Женски
    Не гледам зошто би ме вознемирило зборот ‘мразам’ кога секој нешто мрази па и тука спаѓаат и деца.
    Не секој сака да има деца и тоа е во ред и така и треба да биде, да се постапува според лични убедувања, а не оние наметнати од опшеството дека мора маж, брак, деца и се тоа редоследно, епа не мора и не секој сака нешто што е општо прифатено и секој го прави
     
    На edna_malecka, Independent Girl, poenta и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно зошто за ова си отворила нова тема која што не е конкретна, насловот е еден, а потоа во постот имаш измешано и лгбт, еднополов брак, мразење деца, предрасуди и се.

    Прво за насловот, нормално дека ќе те осудуваат, еве и од моја страна ќе наидеш на осуда само поради тоа што викаш дека мразиш деца, како може некој човек да мрази мало невино суштество?
    Додека доколку не сакаш да имаш свои деца и да основаш свое семејство е сосема друго, и не звучи воопшто лошо. Да се изразиш како што треба нема да наидуваш на осуди.
     
    На edna_malecka, PaLaVa, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Види ако ти си добра со мене и јас со тебе мене не би ме занимало ако ти не сакаш деца. Доколку јас имам дете, и ти го почитуваш мојот избор не гледам зошто не би функционирале во едно општество.

    Се додека има взаемна почит ништо не би требало да претставува проблем.
     
    На edna_malecka, Осе, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Има тема за деца - дали ги сакате или ве нервираат, но оваа е повеќе за тоа како другите гледаат на оние кои не сакаат деца.
    Е сега, зборот мразам е пресилен, ама останува членката да се изјасни во кој онтекст е кажан и дали навистина така мисли и се чувствува.
     
    На edna_malecka, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.316
    Пол:
    Женски
    Она нека се изрази како мисли, но причините што ги наведува се тотално нерелевнатни со нејзиниот став.
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Ти имаш размислено оти така ти се обраќаат? Пошто како што читам повеќемина се што така ти се обраќаат.