1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предрасуди кон младите мајки

Дискусија во 'Бебе' започната од Julliet Jett, 25 март 2018.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Тоа е веќе друга тема и влече други дискусии. Многу убава дистинкција е направена погоре и за ова.
    Ама не е во ред секој упатен поглед „на криво“ да се тумачи како - еве, ме осудуваат поради тоа и тоа.
    Јас за тоа зборев, затоа што горните примери се од тој тип.
     
    На CameliaMiller, Hipster, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    28. Да можам да го вратам времето на 24 би родила.
     
    На Lolipop23, stevemila, Lavica2602 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.310
    Пол:
    Женски
    Е од кај знае некој на улица кога шеташ колку години имаш? На луѓето никогаш неможеш да им погодиш, ако родиш млада недозреана си била, а ако родиш покасно тогаш стара си. Има луѓе изгледаат многу помладо за годините ете мене докторката на син ми прв пат кога ме виде ми рече" браво мајка млада си родила колку имаш 19? " Јас тогаш имав 26.


    ( не дека сум стара ама ете) :)
     
    На cresa-jagoda, fina erika, supergirlmb и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.639
    Пол:
    Женски
    Еден коментар ке го памтам до крај на животот, не ме навреди ни во моментот, но што знам го двојам како еден од тие лоши коментари што се кажани од "поблиски" особи. Ми рече: Еј кај си се залетала, јас што се правев на твои години, ти сега бебе имаш (facepalm) Нејзин живот, мој живот, што сака нека прави во нејзиниот, што сакам јас ке правам во мојот. Мене убаво ми е вака. Друга замисла си имам јас за мојот живот, сакав да сум млада мајка, намерно си останав бремена и со двете дечиња :) Сега ми е супер, дај боже и понатака да биде се убаво. Факултетот уште не ми е завршен, но упишав дипломска овој семестар, така да и тој ке биде.. :) А кој како ме гледа не сум приметила, зар некој би ме анализирал колку години имам :?:
     
    На Teja26, Troi, CurlyBlossomGirl и 8 други им се допаѓа ова.
  5. lovestonedd

    lovestonedd Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Кога го прочитав насловот у глава ми дојдоа 17 18 годишни девојчиња ,деца со деца во раце, кои ги има прст и плева барем во местото кај што живеам. Ретко ова се случува по сопствена волја, туку како последица од недоволна информираност во врска со заштита за време на сексуалниот однос, беља што би рекле, и што е тука е, па после родителската улога се дели со бабите, дедовците сите од ред. Секако дека секој созрева во свое време ,некој на 18 некој на 30,некој пак никогаш, ама не може некоја на тие години да ми каже дека е спремна да биде мајка, im not buying it. Mислам дека мајчинството се зема здраво за готово, се потценува неговата важност и жртвите кои ги бара, иако лично сметам дека е најтешката улога во животот на една жена.
    Сепак, ова е само лично мислење, никој нема право да ви набива на нос нешто,да ве потценува,понижува и слично,бидејќи секој има право на свој животен пат и тоа се одлуки со кои вие ќе живеете ,не околината.
     
    На Mari*, cresa-jagoda, baby-star и 9 други им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш имав пишано дека ако сиромашна млада девојка остане бремена, тогаш е погрешно. Наместо да ужива во младоста и да се школува, таа бебе ќе гледа. Распуштена, заостаната, проста. Никој не ја цени.
    Ако богата млада девојка роди, тогаш е во ред. Ги прави среќни родителите, така треба на млади години да си родиш, секоја чест на одлуката, има време за школување, бебето е побитно. Модерно е да раѓаш млад.
    Дволичност колку сакаш.

    Затоа не слушајте непознати луѓе. Во секој случај луѓето ќе зборуваат...И на 20 и на 40 г. да родиш.

    Инаку од каде сте толку сигурни дека со осуда ве гледаат?
    Барем лично пред мене се нема случено некој да искоментира дека некоја е многу млада за мајка.

    Може не им е погоден денот на одредени луѓе и онака ве погледнале без да мислат нешто, а вие при срце си земате.
    Па и апла во лице да ви речат дека сте млади за бебе, само насмевнете се и одминете ги...Навистина не знам зошто се замарате за туѓи ставови, доколку вашиот живот е според вашите планови.
     
    На CameliaMiller, zuto, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.598
    Пол:
    Женски
    Предрасуди има и кон младите мајки и кон оние кои родиле на постара возраст. И не сме ние тие што треба да го осудат тоа. Мислам дека младите мајки се баш храбри што се одлучиле на таков чекор на такви години, јас никако не би можела да се замислам со дете в раце пред 25 години. Имам другарка која забремени на 16 и роди на 17. Сите не зачуди таквиот нејзин потег, но ете така си одлучила и тоа е тоа. Некој сака да се оствари како личност прво, кариера да изгради па потоа да раѓа, и тоа е во ред. :) А луѓето секогаш ќе зборуваат за што и да се одлучиме.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Julliet Jett

    Julliet Jett Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Не другарката, туку другите од околината.

    Убаво е да се прочитаат различни мислења. Не ја отворив темата за да се жалам, чисто сакав да видам што мислат другите мајки на оваа тема. Да ги слушав јас сите што зборуваат немаше никаде да стигнам.
     
    Последна измена од модератор: 26 март 2018
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Se omaziv na 20.Sakav bebe vednas.Ne sekogas odi po plan.Imam 30 i imam bebe od 6meseci.Ne deka sega mi fali nesto,no kamo da sum uspeala da si rodam togas koga se omaziv.I ne,godinite ne se bitni za svoe cedo.Dali mlada ili so poveke godini.
    @mariz da zemam da pisuvam kakvi se komentari dobivav dur traese mojata 10godisna borba za detence,ke treba do utre da pisuvam.:worried:(na tvoi god uste ljubov vodat) eden primer samo:!:
     
    На Kaja991, Troi, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мајка на 20 години и помалце мене баш мие без врска ама нели секој си го реализира животот.
    На 20 години ми беа битни искачањата журките и незаборавните одмори со другарките.
    Барем до 25 години може да си дадеме простор за уживање и шетање и завршување на факултет.
    Јас сум така воспитана дури и на 25 години кога му соопштив на татко ми дека сум бремена мислам ќе ме потепаше а да му кажев на 20:(
    Јас имам слушнато и од малди мајки еј јас имам 25 години 3 деца имам то уште незнаеш манџа да направиш.
    Се гордее што родила на 18 и ниедно кафе нема испиено со другарка.
    @fana Не ме бедирај на 28 години стара мајка ли си?
     
    На fina erika, *Лорена*, ❤️Sneze❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Какво бедирање мила:) не,не мислам дека сум стара. Сакав да кажам дека би сакала и помлада да имав деца.
     
    На Mari*, ❤️Sneze❤️, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  12. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    На луѓето никогаш не може да им се угоди, тоа е факт. Во нашето ни општество за сите жени има предрасуди. И за тие кои не се мајки и за тие кои се мајки.

    Сега ќе кажам конкретно за мајките. За сите мајки има предрасуди, без оглед на тоа на која возраст родиле. Ако роди помлада - недозреана, недорасната, неспособна, ако роди на наметнатата „идеална“ возраст од општеството - последниот воз го фатила, а ако роди на повозрасни години - таа досега баба требаше да биде, себична, бесна, доцна и’ текнало и што ли уште не.

    Пишав и во темата „Идеална возраст да се стане мајка“ за тоа дека возраста не е мерило за тоа дали некоја ќе биде добра мајка или не. Исто така и годините не се некое којзнае какво мерило за зрелост. На пример, некоја што родила на помлади години може да многу подобра од некоја што родила повозрасна. Но, за волја на вистината, тука се и повозрасните мајки што можат да бидат многу подобри мајки од некои што родиле на „идеалната“ возраст.

    Затоа не се замарајте co тоа како луѓето ве гледаат, нивните погледи, што ќе ви кажат зашто никогаш ништо не можете да им угодите.
     
    На Someonespecial, *Лорена*, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Мое мислење е дека дете не е е способно да чува и одгледа дете. (Со исклучоци секако)
    Да се биде родител сметам дека е навистина голема одговорност. Родителството би требало да се случи во почетокот на зрелите години а не во детскиот период. Ретки се тие кои свесно забременуваат во тинејџерските години и сметам дека баш поради таа несвесност не би требало да бидат родители.
     
    На Dream-Girl, YoungandBeautiful, Lady*Bug и 11 други им се допаѓа ова.
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Malku tvojot post ne mi se dopaga ama aj ok.Tvoe razmisluvanje sekako.7Godisna vrska,izgostirano se.I setanje,i odmori,kafici.Se i svasta.Sekako koga se zemavme deka ke sakam da si stvoram semejstvo.Za sto da gubam godini,za bezdelnicenje?Sekako ako sum go sakala toa nemalo da se omazam.Na 20god koga mu soopstiv na tatko mi deka ke bide dedo ,placese od Sreka.Nemozese da me gusne Zasto bese daleku.Zavrsi loso bremenosta i bese mnogu tazen.
    Ja pocituvam sekoja odluka,dali ke ima dete na 18 ili na 50 koj kako si odlucil,za mene ne postojat predrasudi.Poznavam so rodile na 18,20 pa se sovrseni majki i soprugi.Patem ne znaev da gotvam ni jas,ama Sega gotvam prsti da izlizes.Ama poznam po 60 god zeni a nemaat poima od gotvenje.Taka da god ne mi se merilo za nisto.Se nadevam nema da se razbereme loso:)
     
    На Kaja991, Teja26, pandelka и 13 други им се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Живееме во средина полна со предрасуди. Ако родила рано, била многу млада, дете. Ако родила касно, била стара, баба.
    Јас можам да отворам тема стара мајка :D да знаете вие што се се имам наслушано за овие години, грди грди коментари од типот. Во школо ке мислат дека си му баба, што сега за малку ли ке се мажиш и деца ке рагаш, нема да дочекаш да го ожениш и слично. :puke:
    Така да народот ни е простичок, со проблеми еден куп од егзистенцијална природа, па со коментирање на туги животи си се теши и занимава.
     
    На YoungandBeautiful, Carissa, 24.07 и 27 други им се допаѓа ова.
  16. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со членката над мене дека живееме во средина полна со предрасуди. Се имам изнаслушано муабети досега во стилот „тек на 40+ ќе раѓа? трудна на 20 години?“.
    Мада сметам дека стварно девојка од 20 години е премногу млада за дете, затоа што тек тогаш вистинскиот животот ѝ почнал, да не зборам па за помлади. Ама тука постојат разни причини поради кои таа останала трудна и тоа никој не треба да го занима. Може била силувана, а може и едноставно сакала дете.

    За постарите жени кои се одлучуваат да имаат дете (зборам за жени над 40), немам ништо против меѓутоа после 30-тата година постојат шанси бременоста да биде ризична, затоа можеби е најдобро да се фати онаа златна средина од кај 25-тата до 30. Секако тоа е само мој критериум и размислување, на крајот секој си раѓа тогаш кога ќе посака.

    Имам чувство дека повеќе се критикуваат младите мајки, затоа што по дифолт се сметани за не толку способни, без животно искуство. И да точно, можеби немаат животно искуство, но не значи дека се неспособни. Токму бременоста ќе ѝ даде плус искуство и мотивација. Мајка ми мене ме роди на 21 година, за жал не успеа да заврши факултет поради секојдневните обврски особено после раѓањето на брат ми, ама тоа не ја направи ниту поглупа, ниту понеспособна. Напротив ја направи посилна и секогаш ќе ја поддржувам и ќе ѝ се восхитувам за тој чекор. За факултет никогаш не е доцна. Во животот има многу поважни работи. А факт е дека не секоја се одлучува да стане мајка на млади години и да се сноси со одговорностите и последиците.

    Овие луѓе кои постојано ги критикуваат младите мајки не се свесни како тоа може да се одрази на една личност. Можеби таа е премногу ранлива и ја погодуваат таквите предрасуди, па за на крај да се одлучи за абортус или ред други работи. Не мора да значи дека така ќе биде, но и не го исклучувам тоа од низата на можности.
    Точно и дека не можеш да знаеш дали стварно те осудуваат, ама со оглед на тоа какви луѓе ја градат Македонијава, има многу што нема да избројат до 10 пред да ти го спуштат тоа што го мислат.
     
    Последна измена: 27 март 2018
    На didisi, Mari*, Vitaly и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Јас на мои 20г уживам во мајчинството и воопшто не се каам ;)
    Ќе го дознаеш тоа кога ќе бидеш мајка дека годините не се пречка :*
    ПС што се однесува до манџи, знам повеќе од некоја друга која на 28 незнае да испржи едно јајце.

    Не е стварта само да шеташ, ако сакам и сега ќе шетам
     
    Последна измена од модератор: 27 март 2018
    На Teja26, 24.07, didisi и 10 други им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.639
    Пол:
    Женски
    Се мислам од вчера да те цитирам, но не сакам да ми се наљутиш. Некои луѓе се созреани порано со причина, сите различен живот живееме. Ете ти си од тие со предрасуди, зашто не сфаќате дека некој зрее порано? Јас помајка од сега бев од мои 16 години, да не отварам тема што се правев, но ете животот направил да созреам порано и да сум спремна порано за тој чекор.
    И за факултетот :D морам да се насмеам дека еве гледам сите околу мене што го завршија факултетот во нашава жална држава, работат тоа што завршиле :D
    Јас сум тој тип на луѓе и не сакам да судам, како ти е убаво така прави си. Што сакаш, тоа прави си, битно да си среќен :) Не е убаво човек да е депресивен, сам, неподдржан, тажен, затворен, без разлика колку години имаш треба да уживаш, а кој знае да ужива ке ужива и со деца во било кое време :) Незнам зашто тие коментари уживајте до 25 години, после со деца не се ужива? Познавам и луѓе кои ете не се мажени и немаат деца, па позатворени од мене се.
     
    Последна измена: 27 март 2018
    На pandelka, m.i.g, stevemila и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.971
    Пол:
    Женски
    Ако роди на 20 не е нормална, брза за да се фати за маж, наместо да учи и шета таа пелени ќе менува. Ако на 30 нема родено, ќе стане старка, никој нема да ја сака, нема ни да може да роди. Ако роди едно дете е будала, не треба да се остава само со едно, Ако роди повеќе, се знае кој има многу деца, нема потреба од толку. Ако му пружи на детето повеќе од доволно, ќе стане разгалено и ќе почне да се дрогира. Ако нема доволно да му пружи таа не е добар родител и го мачи само детето.
    Балканска муцка мора да јаде трици, не е лесно да се затне. Ми се гади и косата ми се крева кога од сите страни летаат непотребни совети. Не се погледнале себеси а очите им се во другиот. Чудно како од волку ,,паметен народ'' ние во се сме на последно место.
     
    На Teja26, YoungandBeautiful, Dadusicka и 11 други им се допаѓа ова.
  20. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Многу сакав да бидам млада мајка и таа желба ми се оствари.
    Се омажив на 20, останав бремена на 21, родив на 22 години.
    И ми е најубаво на свет, се чуствувам исполнето и среќно. Се би дала за тоа мало душиче.
    И на мајчинството не гледам како најтешка работа во животот туку како најсреќна работа што ми се случила до сега.
    А сум сама со бебево од раѓање и се постигнувам сама. И со бебе шетаме не ми е никаква пречка туку напротив посреќни сме. Не ми е проблем дека се спремам плус еден час или дека носам куфер или торба плус. Се што правам за него го правам со огромна љубов.

    Факултет имав запишано одев ама не ми одеше учењето, не можев да учам и неможев да поминам некои предмети. Заминавме за странство и го оставив факултетот и не ни мислам да го завршам. Самостојни сме со мм јас од 20 г тој од 24.

    А за готвење ќе кажам само дека јас тоа што знам да го зготвам ни мајка ми ни свекрва ми незнаат. ;)

    И со предрасуди не сум се соочила до сега а и некој да ми рече нешто не ми е гајле бидејќи ние бевме спремни за бебе :)
     
    На Troi, ladyySi, 24.07 и 18 други им се допаѓа ова.