1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предрасуди

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Superiska, 18 март 2010.

 1. Superiska

  Superiska Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  33
  Dali imate predrasudi vo zivotot?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Темава е многу широко поставена. Сепак ќе се потрудам да одговорам.
  Значи предрасуди немам... од никаков тип, се додека тоа директно не влијае на мене. Што подразбирам под тоа? Па еве на пример: хомосексуалците не ми пречат, не би ми пречело да имам пријател или пријателка кои се ориентирани кон истиот пол, но не би сакала кога ќе имам деца тие да се хомосексуалци. Ете така :)
   
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Лично јас немам предрасуди, а најмногу ми сметаат предрасудите за оние од село, демек ако се од село се селјаци, со вакви, онакви манири и сл...
   
  На butterfly.93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.349
  Пол:
  Женски
  Сите луѓе имаат предрасуди, глупаво би било да речам дека немам... меѓутоа, се трудам да не ми го дефинираат животот, и да не ги покажувам. Од мала ме учеле дека треба луѓето да ги прифатам онакви какви што се, и така и правев. Ама искуството ме научи дека многу често луѓето донесуваат заклучоци базирани на предрасудите. Се трудам да не сум таква... сите ние сме различни единки, и зошто некого би го отфрлила само затоа што е поразличен од мене, на пример, по боја на кожа, раса, вера, полова определеност или не знам што? И јас сум различна од другите, доста поразлична, и доста често сум среќавала луѓе со предрасуди поради кои имав и комплекси во пубертетот... ама на крајот заклучив дека ако на некои луѓе им пречи тоа што сум таква каква што сум, не морам да бидам со нив, ниту тие со мене - и среќна сум што тоа сум го открила на време... фала, пријатно!
   
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  за жал морам да си признаам ама ИМАМ предрасуди...колку и да се трудам да се ослободам од сите предрасуди некои едноставно ми се дел од карактерот....се обидувам колку можам да прифатам се што има околу мене, сите сме луѓе со позитивни и негативни особини и навики...ама едноставно преку некои работи неможам да поминам колку и да се трудам да бидам либерална :) :) :)
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.025
  Пол:
  Женски
  Па секој човек има предрасуди. Предрасуда е кога се има слика за некоја група на луѓе, стекната од само една поединка. Како на пример дека британците се ладни луѓе. Не сме ги сретнале сите британци па да знаеме.(ова беше најопшто земено) Јас не се замарам баш со вакви работи, бидејќи секоја индивидуа си е различна и најчесто била каква категоризација е погрешна.
   
 7. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Животот ме научил да немам предрасуди! Сум имала порано и тоа многу, имав предрасуди за се. Но, денес веќе не е така... И за тоа сум многу среќна, што живеам со ум без предрасуди ;)
   
 8. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Имам но се обидувам никогаш да не ги истакнувам и да не давам заклучок за одредена група на луѓе... И да би било добро да се надминат предрасудите...
   
 9. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  Исто и јас немам предрасуди а ми сметаат горенаведените, исто и ми сметаат предрасудите кога скопска шмизла (пример) која што живее во 24 квадратен стан, со цело семејство, дигната цура, секогаш на штикли, кога ќе види некој од село кој што има прекрасно уредена троспратна куќа, убаво облечен педантен го нарекува СЕЉАК??!!?
  А што таа дека живее во центар и мисли е некој и нешто?? Еххх тие најмногу ме нервираат :@

  И пак да наведам ова е само мое мислење и пример :)
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.600
  Допаѓања:
  31.684
  Пол:
  Женски
  Немам предрасуди и многу ми пречи кога некој има предрасуди за некого без да го запознае каков е.
   
 11. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  е ова е една од работите што ме иритира во овој наш свет.
  Зашто бе луѓе предрасуди да имаме, секој си има право како ќе си го живее животот и тоа не е наша работа.Или па што е криво некое дете што е ромче или незнам што, и што сеа треба да го одбегнуваме и мразиме само поради тоа.
  ах колку се злобни луѓево за жал :(
   
 12. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Немам кој што сака нека прави секој човек има свој живот што го прави среќен и го живее како што сака и што имам јас сега тука да се мешам? :D сите сме различни со различно мислење и различен начин на живот воспитување и.т.н и ако почнеме со предрасуди не знам што ќе биде :)
   
 13. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Предрасуди е широк поим и зависи за какви предрасуди треба да се зборува.
  Ако мислиш од типот дека ако некој е од различна националност , се дружам со сите , но никогаш не би имала дечко со некој од друга вера, нити па ќе дозволам мое дете да има.
  И други примери имам ама во друга прилика
   
 14. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Немам предрасуди, мразам предрасуди, зборувам за предрасуди. Сакам луѓето да ги немаат. Бидејќи секој си има право на свој живот и само тој си знае како ќе го проживее.!!
   
 15. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.420
  :y:
   
 16. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  повеќето од нас верувам искрено се изјаснија дека немаат предрасуди - баш никакви
  истото би го кажале и 9 од 10 лица што ќе ги сретнете на улица "не јас никого и ништо не осудувам !"
  тогаш зошто реалноста е поинкава посебно на балканов , зошто врските хомосексуалните и браковите склучени помеѓу лица од различна верска и етничка припадост се осудувани од општеството :?: ?!
  зошто живееме во заостанат свет , зошто цел Охрид зјапа во мене кога го сончам газето во танга ..?! :^)
  искрено и јас се прашувам
  тоа сум јас тука на форумов , пред моите и пред светот , таа истата .Оние кои ме познаваат ( а не и поддржуваат во моите ставови ) би ме опишале како личност без никакви предрасуди ете баш ниту една ..
  светот е слободен , оставете ги луѓето да го прават она што ги прави среќни , со ништо не ви штетат лично вас
  зарем не е време да направиме промена , почнете од себеси , јас одамна почнав , иако тоа е како да одиш во поход против светот
  free your mind 8)
   
  На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.480
  Искрено не верувам во тоа дека сите искрено се изјаснија по однос на оваа тема, а можеби некои и не се свесни дека имаат предрасуди кон нешто, некој или сл.

  Јас имам предрасуди за одредени нешта, меѓутоа се носам тоа и успевам да ги поттиснам односно да не ги манифестирам толку јавно што би ми правело пречка во животот.На крајот од краиштата ништо чудно
   
 18. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Нема човек на планетава кој нема баш никакви предрасуди. Но секако, предрасудата е нешто негативно и треба да се бориме против неа.

  "It is never too late to give up our prejudices." -- Henry David Thoreau
   
 19. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.932
  Допаѓања:
  23.126
  :y: http://www.youtube.com/watch?v=x9CSnlb- ... re=related
   
 20. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Имам предрасуди за хомосексуалците, секташите.......и др.!
  Кој што ќе рече дека нема предрасуди, ќе излаже! Кој е така екстремно либерален, ќе го частам!.....