1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предсемена течност (pre-ejaculation fluid)

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 20 февруари 2010.

  1. Aleksandarreal

    Aleksandarreal Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Машки
    се лачи секогаш кога пенисот е во ерекција (кај некои повеќе, кај други помалку)кај мене лично вулкан па не ми треба лубрикант секат е влажно.....
     
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ама оваа течност од секогаш ме плашела :lol: колку и да се мали можностите,можно е да проделува подмолно :lol:
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    И треба да те плаши. Иако шансите за забременување се мали, сепак, постојат.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  4. smok123

    smok123 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Pocituvani, pred 2-3 dena pri mastrubiranje nemozam da ejakuliram(nemozam da ja isfrlam spermata nadvor neznam dali se vraka nazad) a poradi toa sto me faka panika nemozam ni da postignam maksimalna erekcija. Seto toa pocna edna vecer mastrubirav mn vreme dodeka da ja isfrlam spermata i od togas da pati po red ne isfrlam sperma. da ne doslo do nekoe preopteretuvanje, ili se doaga od gornata glava, neznam dali e nesto seriozno ve molam za sovet
     
  5. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    сакам да прашам... ако не си скината не моеш да затрудниш,
    без разлика дали си допрена со сперма, предсемена течност? така?
     
  6. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    За жал можеш. Иако шансите се минимални, можност постои. Подобро размислувај си да си користиш заштита.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804

    Во случај за останеш бремена, а да си невина, очекувај да те има на сите телевизии ширум светот. :D
    Би била првата девојка која останала бремена, без секс!

    Ах лелеее, ај овие што прашуваат, по не знам кој пат, без да разлистаат по темите, кога веќе не сакаат да користат стручна литература, некако и да ги разберам, веројатно ги мрзи. Ама пак оние кои тврдат дека се останува бремена од петинг? :x
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Девојче, сепак сум поискусна од тебе. Малку прочепкај на интернет ќе видиш дека невиноста нема врска со бременоста. Значи предсемената и семената течност може да дојдат во допир до матката и да навлезат во неа, а со тоа да настане оплодување. хименот не е бариера која неможе да ја помине течноста. За жал од многу неинформирани како тебе дошло до несакана бременост.
     
    На Safira26 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    ^Не се потпирам јас на интернетот како извор на информации, сепак се служам со стручна литература.

    Еве, да кажеме дека не сум доволно искусна, ама ти како поискусна, кажи ми која невина девојка, што ја знаеш, или Пишува на интернет за неа, во светски размери, останала бремена, а е невина?
     
  10. stojmenovska

    stojmenovska Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    2
    Дали постои можност да се остане бремена од предсемена течност и дали таа. Течност се појавува секогаш, инаку тој влезе само 2пати во мене тоа беше 3секунди и толку по 3минути сврши надвор не во мене..дали има простор за паника???
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас сум мајка на 3 годишна ќерка и АПСОЛУТНО не верувам во забременување од предсемена течност!!!
     
    На Vekap и Lovely93 им се допаѓа ова.
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Јас си се држам до тој став дека оние кои забременуваат непланирно, всушност е од нецелосно навремено реагирање на машкото или пак од остатоци од сперма во предсемената течност, но од самата предсемена течност не. Всушност, да беше така сите што не користиме заштита ќе беше секое летенце детенце. :D
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Значи луѓе, физиолошки во предсемената течност не може да има сперматозоиди. Таа се лачи од жлездите, а сперматозоидите се создаваат во тестисите. Оваа течност е само за чистење и подмачкување на каналот за после тоа сперматозоидите полесно да поминат, исто како што кај жените го има тоа „влажнење“. Единствен начин да се забремени од предсемена течност е ако во каналот претходно имало заостанати сперматозоиди па да се излијат со течноста, тоа може да се случи при повторени односи, ако партнерот во меѓувреме не мочал. И крај на дискусијата.
     
    На kim.k, Daydream, Forever18 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. j...s

    j...s Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Можит е смешно прашањево...ама јас да си прашам.
    Со дечко ми имавме петинг ама голи. Јас сум невина и ме плашит пресеменава течност :( . Дали е можно да сум бремена?
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Во никој случај. И да не си невина не е можно вака да останеш бремена. :)
     
  16. richgirl

    richgirl Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    devojki... odnapred se izvinuvam sto i ovde prasuvam za istiot problem ...baram vase mislenje..So decko mi imavme odnos odnosno mi go stavi 2 3 pati dodeka da me skine a potoa go izvadi i svrsi posle 10 tina minuti nadvor od mene..potoa imavme povtorno odnos no koristevme kondom i go izvadi pred da svrsi odnosno svrsi vo kondomot..Togas koga imavme odnosi mi pocnuvale plodnite denovi :/ pa se plasam od predsemenata tecnost.Dali ima sansi da sum ostanala bremena od nea i pokraj toa sto mi go stavi samo 3 pati dodeka da me skine? i da napomenam od togas me boli pocesto stomakot vo dolniot del :/
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    ^Биди си мирна, нема причина за страв, апсолутно нема шанси да си бремена :)
     
  18. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    здраво
    со дечко ми имавме односи двапати со пауза некаде од 30 мин без заштита и сега ми доцни 4 дена
    се плашам да не сум бремена од таа течност затоа што не свршуваше во мене
    а башка тоа беа и плодните денови
     
  19. Cancer1993

    Cancer1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Предсемена течност

    Би сакала да знам колкави се шансите за забременување од оваа предсемена течност?
    Мене во Неделата ми дојде и во Средата-Четвртокот ми заврши циклусот а во Петокот имав незаштитен сексуален однос каде што тој не сврши во мене туку надвор, но тој има предсемена течност, па колкави се шансите за останување бремена со оглед на периодот кога ми завршил циклусот или ? Би сакала да знам што мислите за мојов проблем и општо на оваа тема ваши мислења и искуства :)
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба да се грижиш. Само еден ден од завршувањето на циклусот сте имале однос, обично треба бар недела дена да поминат за да се ослободи нова јајце клетка па да биде оплодена. Но сепак кај секој е различно |(