1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пред да заспијам (Стивен Вотсон)

Дискусија во 'Книги' започната од chips.for.free, 28 декември 2013.

 1. chips.for.free

  chips.for.free Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2013
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  37
  [​IMG]

  Ги пребарав темите, и мислам дека никаде не ја видов оваа книга. Ако ја има - канта ;)
  Книгата ја купив по настојувањето на продавачката од Матица, кога беше тој попустот на почетокот на годината. Ја прочитав ВЕДНАШ, во еден здив. Излезе дека продавачката била во право.

  Главниот лик во книгата е Кристина. Таа секое утро се буди мислејќи дека се уште е 17 години. Но, читајќи го дневникот сфаќа дека сега е среќно омажена жена на 40-и-нешто годишна возраст. Дознава дека има ретка форма на амнезија, и секогаш кога ќе заспие, спомените и се бришат, а секој нов ден и започнува исто како и претходниот, не сеќавајќи се на ништо. И повторно го пронаоѓа дневникот и започнува да чита.

  Интересно е што дневникот започнува со зборовите „НЕ ВЕРУВАЈ МУ НА БЕН (нејзиниот сопруг)!“

  Книгата има интересен, возбудлив пресврт и завршува на начин кој нема шанси да го претпоставите.

  Сурфајќи по интернет, видов дека во 2014 година ќе излезе и филм според книгава, па се сетив дека во времето кога ја прочитав ме импресионира, па ја препорачував на сите :) Навистина, книгата вреди да се прочита, забавна е и уникатна.
  А јас едвај чекам да излезе и филмот, со Никол Кидман и Марк Стронг :)
   
 2. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Пред да заспијам/Before I go to sleep (Стивен Вотсон)

  Од оваа шо го кажа ме потсети на педесет и први состаноци филмот...Ако ја има во библиотеката може ќе ја купам...А кој месец испаѓа фимот?
   
 3. Marie.m

  Marie.m Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  727
  Пред да заспијам/Before I go to sleep (Стивен Вотсон)

  Книгава е феномалнална!
  Ја прочитав во 6/7 саата што со некои мали паузи, не ми се оставаше книгата како да после ќе ја немам во раце...
  Ваков добар трилер одамна немам прочитано и можам да кажам со многу непредвидлив крај дури и за тие што секогаш погодуваат каков ќе биде.
  Кој и да се реши да ја прочита воопшто нема да зажали дефинитивно.
   
 4. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  58.980
  Иако е „постара“ книга сега ми дојде до рака... Не ја испуштив додека не ја прочитав и последната страница!
  Прекрасна, возбудлива, со неочекуван расплет!!!
  ...
  „Додека спијам, мојот ум ќе избрише буквално сѐ што правев денес. Утре ќе се разбудам исто како што се разбудив и денес. Мислејќи дека сѐ уште сум дете. Мислејќи дека сѐ уште имам цел живот на избори пред себе...“
  Овака главната хероина на „Пред да заспијам“, Кристина ја започнува својата приказна... Остатокот е преполн со напнати сцени и гооолемо изненадување на крајот од книгата.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  16.312
  Пол:
  Женски
  Ја има некој книгава?
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.102
  Допаѓања:
  77.564
  Пол:
  Женски
  Мислам дека јас имам ПДФ-верзија на Англиски, ако сакаш да проверам. :)
   
 7. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  16.312
  Пол:
  Женски
  Провери , ке направиш добро дело :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.036
  Допаѓања:
  5.984
  Пол:
  Женски

  Прикачени фајлови:

  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  16.312
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам девојкоо :)
   
  На blackpanter му/ѝ се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.514
  Пол:
  Женски
  Зашто кај мене излезе неуспешно симнување!?
   
 11. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.036
  Допаѓања:
  5.984
  Пол:
  Женски
  не знам, ако сакаш може да ти ја пратам во лп.
   
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.514
  Пол:
  Женски
  Супер, праќај одма...танкешен мајне даме:*
   
  На blackpanter му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Stories

  Stories Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  Многу интересна книга,неизвесна до крај.Ја читав пред неколку години,на македонски.