1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

 1. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  епа вака сакав и јас да направам една тема која мислам дека е интересна па затоа барам мислења од вас сите на овој форум.
  ме интересира дали сте за да го преземете презимето на вашиот иден сопруг но и да го задржете вашето во средина или пак сакате само неговото да го преземете,и било каков да е одговорот од вас ме интерересира причина зошто би било да или не? :lol: :lol:
  многу пати сме разговарале со мојот дечко на оваа тема но еве за мене ке си пишам веднаш тој не сааааака ни да чуе да имам јас две презимиња а причината ќе биле нашите деца кои ако и они би ги преземале моето и неговото презиме би изгледало вака: ана-марија петкова ристевска и тоа би било мноооогу долго ]:) ]:) ]:)
  но јас мили мои сакам само јас да имам две презимиња а не ни мојот маж ни пак моите деца.
  ајде чекам од вас совети и ме интересира како е кај вас на оваа тема?????/
  :envy: :envy: :envy: ве чекам во голем број
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.538
  Допаѓања:
  31.544
  Пол:
  Женски
  Со дечко ми имаме разговарано на оваа тема и јас му имам кажано дека ќе го земам неговото презиме. Не сакам да имам 2 презимиња. Моето би го задржала ако имав некое странско презиме. Дечко ти нема право да се лути на тоа што си одлучила да го задржиш и твоето презиме, затоа што тоа е сепак твој избор. Нема никаква врска дека ако го задржиш твоето презиме и вашите деца ќе носат 2 презимиња.
   
  На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  божеее, ова и ја го имав ама у стилот '' што ти да не сакаш и твоето презиме да си го задржиш'' е ми пукна филм, па мајка ми има 2 презимиња ама јас го носам само на татко ми, значи кога го пријавуваш детето можеш да го пријавиш или со твое или со презиме на таткото, и ако му е тоа нему проблемот што не се согласува да си го задржиш презимето, тоа не му држи. Јас лично не сакам да го задржам моето од други причини, но сепак тоа е избор на секој граѓанин, и не може он да ти каже како да праиш.
   
 4. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  фала ви многу и на двете кои ми го коментиравте ова
  ама сепа јас мислам дека се работи за машка гордост а за ништо друг од стилот дека ќе бидат они погазена ако им го носиш и твоето и неговото презиме.
  јас и понатаму ќе продолжам со напорите ама тешко,иам ли некој идеја како и што да му речам на мојот дечко за да го натерам во тоа? |-)
   
 5. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  јас со мојот дечко уште многу одамна коментиравме на таа тема да го задржам моето презиме и да го земам неговото т.с да бидам со две,и барањето ми беше одобрено без никакви напори ама нешто во последно време некеко и не сакам да си го земем моето од причина што во фамилијата само јас ќе делам а децата и маж ми ќе бидат со исто презиме само јас како чир таму,ама пак незнам здравје да дојде до тоа па ќе размислувам по озбилно на таа тема.
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.538
  Допаѓања:
  31.544
  Пол:
  Женски
  Нема потреба да го тераш дечко ти да прифати да го задржиш твоето презиме, ниту да бараш дозвола од него. Одлуката е твоја. Тој нема право да се меша.
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Двете презимиња,што тоа што неговото кое ќе го земам ќе завршива на ски,а не на ска...значи во оригинална форма.Така сакам,така и ќе биде,моето презиме нема кој друг да го носи и продолжи освен јас.
   
  На detektivdaniela му/ѝ се допаѓа ова.
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  zdravje boze ako segasniot decko mi bide maz,nema da mi e problem da mi e samo negovoto prezime,zasto mu e mnogu ubavo.i isto i jas sakam da e vo originalna forma
   
 9. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  ама јас се презиван на ва а мојот дечко на иќ па затоа јас имам млку и машко име кое ако биде со неговото презиме само ќе испадне дека сум машко зошто српските презимиња не асоцираат на женско посебно заради моето име кое многу го мешаат и го кажуваат дека е машко :( :( :( :( :( :(
   
 10. sanji4444

  sanji4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски
  Јас немав никаков проблем со преземање на презимето зошто имавме скоро исто презиме. Само што моето завршуваше на -ва а неговото на -ски. Така да на моето презиме додадов само 3 букви. :lol:
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Ние никогаш не бевме разговарале за тоа. Апсолутно никогаш. Отидовме во матично да закажеме, и матичарката ме праша кое презиме ќе го носам. Го земав неговото затоа што така сакав. Никој не ме праша за тоа, ни моите, ни неговите, ни тој.

  Да ме прислили??? Ќе летаат глави.

  Инаку неговото ми е земено не со оригинална транскрипција шо го викаат, туку во женска варијанта. Не ми се допаѓа тоа во оригинал, сакам да биде во духот на традицијата.

  Сега, после повеќе од 6 години, чудно ми паѓа кога ќе си го прочитам старото презиме :)
   
  На NEA и vrapcence им се допаѓа ова.
 12. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Па обично тоа го прават жени веќе афирмирани во својата област, кариера, тие што се занимаваат со шоу бизнисот, преведувачи или познати на јавноста...си го задржуваат презимето и,или го додаваат тоа на сопругот. Се друго е...од чист бес хехе. Според мене секако ;)
   
  На irrelevant и Skyfall им се допаѓа ова.
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Мене не ми се остава моето сегашно презиме. Штознам, си го сакам неговото, традиција е, и плус од татко ми презимето ќе го носи мојата снаа, да даде Господ, нека е здрав и жив брат ми, па нивните деца и тн. Мое мислење.
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Би го зела само неговото презиме, но не во оригинал, туку женската варијанта.
   
  На Ina Ina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Јас пред три недели во матично се изјаснив :worried: :lol: , само неговото, но во оригинална форма, значи завршува на -и, презимето многу ми се допаѓа, и баш интересно му стои на моево именце... :rofl:
  а за зачувување на девојачкото, мене лично ич не ми се допаѓа, мислам дека е поттикнато од тоа што порано само некои од многу ,,успешните,, жени го носеле, па сега ајде ко некое посебно достигнување, и јас сум од тие :@ ...ако неможе со друго со две презимиња ќе боде очи...мене лично многу ме нервира и ми нема никаква цел, затоа што децата се само со на мажот презимето...и толку...само мислам дека е во ред, и повеќе од во ред, кај оние кои немаат брат да го продолжи презимето...ова е мое мислење но кој како сака нормално, и кој како го сфаќа значењето на тоа...
  инаку до матично на дечко ми му викав дека ќе си го задржам моето :rofl: мада никогаш не ни планирав, ама ми беше интересно, и сега на закажувањето термин, кога не прашаа беше прилично интересно кога реков само неговото :lol:
   
 16. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Jas bi go zela prezimeto na soprugot iden :lol: i toa vo orginalna forma.Inaku sum razmisluvala za zadrzuvanje na moeto prezime posto nemam brat,no ne mi izgleda ubavo so dve preziminja kako sto mi e dolgo moevo 11 bukvi uste drugo da dodadam nema sansi.A i kraj na kraeva pa prezimeto e najmal problem,bitno e brakot dobar da ti bide ;)
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Па ме прашуваа за ова уште кога се веривме, како ќе ми биде презимето, дали ќе го задржам моето, дали ќе го земам неговото, дали тој ќе го земе моето презиме. Јас им кажав дека ќе се изјаснам кога ќе ме праша матичарот, а дотогаш нека си траат :lol: мојот свршеник кажа дека ќе му биде чест ако го носам неговото презиме, но нема да ме присилува да го направам тоа. А сите мои другарки навиваа да си го задржам моето презиме, плус неговото ама во оригинална форма. Сепак јас сум потрадиционална, и минатата недела кога закажавме кај матичарот кажав дека сакам да го носам неговото презиме, сепак имам брат кој ќе ја продолжи лозата на презимето на татко ми. Освен тоа, мојот свршеник има многу ретко презиме, па зошто да не го носам неговото? А која случајност, имењачки сме со идната ми свекрва :D значи исти иницијали ќе имаме. А исти ни биле иницијалите и со моминското презиме - која случајност?!
   
 18. purple.butterfly

  purple.butterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  23
  Луѓе, па немојте со ова во оригинална форма!!! Сакате да биде во духот на традицијата, а македонскиот јазик каде е тука? ПРЕЗИМИЊАТА ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СЕ МЕНЛИВИ ПО КАТЕГОРИЈАТА РОД! Значи тоа што некоја, на пример, Маја ќе се презива Петров, е крајно погрешно. Можеби звучи интересно, ама Македонци сме! Јас сум јазичар по професија и многу ми бодат очи и уво таквите неправилности.
  Изборот е ваш, но не заборавајте на јазикот!
  Јас би го земала презимето на сопругот, бидејќи забележувам дека ретко кој им се обраќа со двете презимиња на жените што имаат две. Мислам дека сето тоа е помодарство.

  In my humble opinion:)
   
  На Ajla11, irrelevant, RedWine и 6 други им се допаѓа ова.
 19. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  значи девојки не се замарајте ајде ве чекам во голем бој неа=знам вие што би направиле на мое место,јас стварно ќе бидам еден ден и следете го примерот како би ми се обраќале :доаѓа д-р Матеа Сретеновиќ???????(не се знае дали иде женско или машко)
  заради ваквиот пример кој нема никакви сличности со моето име и презиме а и неговото ве прашувам,така би изгледало би сакала ваше мислење и подршка?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  jas iskreno od sekogas matea sum go smetala za zensko ime,taka e tuka,e sea dali deka imam drugarka matea nzm,ama kako i da e nikogas za ova ime ne sum pomislila deka e masko ;)