1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    а името андреа?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски

    Баш убава комбинација на име и презиме девојко, и искрено кажано, Матеа и не е баш машко име... поправилно на македонски би било МАТЕЈА, а машката варијанта е Матеј. Така што, нема зошто луѓето да мислат дека се работи за машко. :)
     
  3. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    абе дечки не е матеа името тоа беше само пример како на пример андреа името
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    АНДРЕЈА е женско, а АНДРЕЈ е машко - ама знам кај нас има доста машки со име Андреја што и не е баш во духот на македонскиот јазик. Меѓутоа, јас лично мислам дека Андреја е женско име.
     
  5. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    мене андреа ми е женско име а не машко,и кога ќе го слушнам помислувам на женска особа не на машка.
     
  6. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Со текот на времето ќе те научат и ќе бидеш позната и успешна докторка. Јас би сакала да го земам презимето на мојот иден сопруг, али прво да го најдам :D А доколку сакаш да си го задржиш презимето, тоа е твое право. И како што прочитав во коментарите погоре во право се девојките, од имињата има и женска и машка варијанта, тоа воопшто не е страшно. ;) Пиши што ќе одлучиш ;)
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Со дечко ми имаме разговарано на оваа тема и јас имам решено да си го задржам своето презиме бидејќи е ретко и по тоа ме препознаваат. Без разлика за кого ќе се мажам (има време до тогаш) ќе имам две презимиња :)
     
  8. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    5.421
    Јас сакам да си го задржам само моето, значи да не додавам ничие презиме бидејќи ми е многу без врска да имам едно презиме 20 и неколку години и после друго како губење на идентитет го чуствувам.
     
    На teddi, CameliaMiller и Naki-.-K им се допаѓа ова.
  9. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Ми се допаѓа како размислуваш браво секоја чест :)
     
  10. rozita91

    rozita91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    28
    јас си го сакам моето презиме и сакам да си го задржам и не се замарам кој што сака тоа е јас што сакам и не треба да е проблем :devil: :devil: :devil: :devil:
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Се извинувам што јас вака помала се убацувам во тема ама си го сакам дечко ми за секогаш и се негово :rofl: Би си го земала неговото , ама овде прочитав дека може оригиналното , на ски да ми завршува , точно е ова? :) Многу јако би ми изгледало вака :) Моето е долго , па не би сакала и моето и неговото .. цел живот само името ќе си го пишувам :lol:
     
  12. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Jас на моето презиме би го додала неговото, ама оригинално-да завршува на "и", а не на "а"
    :inlove:
     
  13. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Фала срц на подршката :rofl: :* неможе тој да ме изнервира мене....треба многу да научи, многу поише од 3 реченици..... :D .. :*
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    имам зборено со дечко ми на оваа тема и ако во иднина се омажам за него ќе си го задржам моето презиме и ќе го додадам неговото,тој ме подржува за оваа одлука зошто знае колку ми значи моето презиме и мојата фамилија а + тоа сум една на мајка и татко што значи ако не го задржам ова презиме повеќе ке нема фамилија во Македонија со ова презиме
     
  15. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Мене ми е поубаво едно презиме само :) На дечко ми презимето му е преубаво и баш убаво ќе ми стои :)
     
  16. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Јас го земав презимето на мм, бидејки не се совпаѓаа моето и неговото презиме за комбинација, а иначе баш симпатично ми звучаат две презиминја наеднаш.
     
  17. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Сега е модерно жените да го додаваат презимето на мажот на своето презиме и тоа во машка форма пр. Е. Ристевска Михајловски ама луѓе тоа е граматичка грешка, македонскиот јазик во однос на презимињата ја разликува категотијата род значи имаме Михајловски /Михајловска.
    Тоа е една од највредните карактеристики на нашиот јазик во споредба пример со германски ако некој ти рече дека треба да побараш некој што се презива Бауер нема да знаеш дали бараш маж или жена, се води голема дебата во Германија дали треба нешто да се превземе околу тоа да се смени граматиката за да пезимињата ја разликуваат категоријата род.

    Имаме една тема за правопис и се фаќаме за точки, запирки, печатни грешки и други ситници а во личниот идентитет ( името и презимето) ја правиме најголемата грешка. Сфаќам дека е модерно и дека звучи амерички ама ќе помине модата а презимето со печатна грешка ќе си остане.
    Не сакам никого да навредам, сепак тоа е личен избор ама и граматичка грешка :)
     
    На irrelevant и TennisBabe им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Навистина што е работава со презимето да биде оригинално и да завршува на -и? Ова некаква мода е или?
    Се согласувам со Ирена дека е граматичка грешка. Сите гледаат да го решат овој проблем, а ние сами си го наметнуваме. А се буниме како некои именки немаат и женски род, а тоа што го имаме го отфрламе.
    Инаку за темава, па не сме разговарале баш, меѓутоа мислам дека ќе го задржам моето презиме, а ќе го додадам неговото.
     
  19. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.123
    Пол:
    Женски
    Би го зела неговото .Не ми е некаква фора да имам две презимиња,можеби како дете ми беше интересно кога ќе слушнев две презимиња сега некако ми доаѓа да превртувам очи.Исто му доаѓа и финтата да го земам неговото во оригинална верзија како машки род,а не би сакала да го задржам само моето.Далеку од тоа дека не си го сакам,баш фино празиме си имам,само ми е некако како да го прифаѓам партнерот само делумно,како со резерва да влегувам во брак.Демек ова ти го сакам она не баш.Ако сум решила дека го сакам и прифаќам таков каков што е,и Абдаловски нека се презива со гордост ќе го носам.ОК,можеби не со гордост :) ,но нема воопшто да ми смета.И плус,ако нешто би ми недостигало од мојот живот пред бракот,тоа сигурно не би било презимето.
     
  20. kiki-82

    kiki-82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    100% se soglasuvam so tebe
    I mene mi bese interesno da mi zavrsuva prezimeto vo maski rod, sakav da bide taka, ama bas poradi ovie pricini i nasiot dragocen Makedonski jazik mi bese pricina plus da go zemam negovoto prezime so -ska, zatoa sto sami ako ne si go pocituvame jazikot i tradicijata nikoj nema da ni gi pocituva. Ke go nosam samo negovoto prezime vo zenski rod, a iskreno mislam deka za nekoja godina ke mora da si gi menuvame preziminjata i site ke bidat vo maski rod.