1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    и јас слушнав за ова, и тоа дека ќе се спроведе за година-две....и ми беше пресудно да се одлучам да го задржам во оригинална форма неговото...најпрво така сакав и ми е поинтересно и поубаво, но можеби немаше да се решам да не ми го кажаа ова.....
     
  2. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Ние сме меѓу малкуте нации кои ете вака ги зимаме прзимињата. Неколку пати ми се има случувано да ме прашуваат дали е направена грешка во моето и презимето на брат ми. Мене лично не ми се допаѓа доколку личноста е со две презимиња од кое едното е во женски а другото во машки род. Долго бев со мисла дека ќе си го задржам само сопственото но сега некако ми се допаѓа и комбинација од двете но и двете во машки род. Секако имам многу време за размислување на оваа тема!
     
  3. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Мене не ми се свига моето презиме и со задоволство би го прифатила на сопругот. Но,има еден така наречен момент :) . Ќе имам специфична професија каде што презимето ќе биде услов колегите да ме распознаат. Знам дека мислите не е така,дека со време ке научат..но јас не размислувам така. Сума сумарум би го зела презимето на маж ми но би го употербувала и истакнувала моето,неговото да биде само на хартија.
    тоа е тоа јас што го мислам и сакам...сега форумџики редот е на вас :rock:
     
    На sonce10 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски

    А зошто да мора да си ги менуваме?! :o За ова првпат слушам... зошто да биде во машки род, т.е во оригинал, кога може и во женски род?! Не сфаќам, зошто сите толку си го понижуваме јазикот?!
     
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.177
    Моето го задржувам, зошто ми е специфично, а и нема машки наследник што ќе го пренесе, притоа секако би го зела и неговото, со тоа што, горенаведениве модификации исто така не ги прифаќам. Ако треба да сум Петрова, ќе бидам Петрова, а не Петров.
    Смешно ми е, демек е кул, а врска нема. Длабоко во таа психологија на осакатување на презимето лежи и константата дека МАЖОТ ја поседува жената, па ќе и го тутне и машкиот род во презимето!
    Свашта.

    Значи, моето - неговото, и ајде чао.
    Сите среќни весели.
     
    На Stam и LGBT им се допаѓа ова.
  6. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Jas bi go zemala negovoto i bi go dodala moeto :D bidejki nemam brat, a i prezimeto mi e specificno i edinstveno vo makedonija i sive ovie godini site me znaat i vikaat po prezimeto :)
     
  7. Mina79

    Mina79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Jas mislam deka potrebno e samo sloga i ljubov pomegu dvajcata partneri a prezimeto ne e golem problem. Ima mnogu slucai shto doshlo i do raskinuvanje pred vencavka radi prezimeto. Mene ne mi smeta da go zemam prezieto na soprugot odlucena sum, sakav da go zadrzam i moeto meguto toj ne sakashe i kje go zemam negovoto.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто мажите се бунат ако жената одлучи да го задржи и своето презиме. Сепак тоа е нејзино право. Мажите немаат право да се бунат. Иако одлучив да го земам презимето на дечко ми, го прашав како ќе реагира ако одлучам да го задржам и моето презиме или пак ако одлучам да не го земам неговото презиме. Тој ми рече дека тоа нема да му претставува проблем.
     
  9. Mina79

    Mina79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Да ти казам многу имам сретнато како тебе "silni" ама на крај многу лишо си поминуваат
     
  10. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    јас ке си ги земам двете :P бидејки моето презиме е доста ретко и во денешно време нема скоро никој :D а и па поинтересно ке ми дојде јака комбинација ми е :P
     
  11. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Јас не би го мењала моето име :D
    ова презиме
     
  12. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Мислам дека затоа што ми е специфично презимето би си го задржала, но би го додала презимето од мажот ми. Имам уште една причина зашто би го задржала своето презиме. Некако ми е глупо кога жените не си го задржуваат презимето, затоа што ако сакам да најдам некоја девојка која долго време не сум ја видела или чула а ете таа се омажила како би можела да ја пронајдам? Добро ова може звучи малку претереано, ама сепак мислам дека е губење на дел од идентитетот. Затоа според мене најубаво е жената да си го задржи своето презиме, а и да го земе презимето од мажот.
     
  13. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    ISKRENO NIKOGAS NEMA DA DOZVOLAM DA GGASNE MOETO PREZIME NORMALNO I DEKA KE GO PREVZEMAM PREZIMETO MA MAZOT NO KE SI GO ZADRZM I MOETO ZITAROVSKA :D SEPAK MI ZNACI MOETO PREZIME SUM SI GO NOSELA CEL ZIVOT I SEGA OD EDNAS DA SE IZRISE E TOA NE MOZAM DA GO DOZVOLAM SEPAK MOETO PREZIME IE MOJA GORDOS GO PRODOLZUVAM SAMO KOLENOTO NA IDNITE GENERACIII SE SLOZUVATE SO MENE ? :$ POZDRAVCE
     
  14. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    jas se slozuvam iako napraviv glupost ne si go zadrzav moeto prezime tuku samo negovoto.ne deka mi branese nekoj tuku ete mala bev ne razmisluvav mnogu.a plus sum edinka i fakticki moeto prezime se gubi
     
  15. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Јас ќе си го задржам и покрај тоа што имам брат кој и понатаму ќе го пренесува презимето, па на моето ќе го додадам неговото, во женска форма. Досега не сме разговарале со дечко ми на оваа тема, ама денес баш ќе го прашам, па ќе видиме што ќе каже ;)
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    јас би го земала презимето од маш ми. па голема работа дали две дали едно или било кое. на крај важна ми е среќата а не презимето, а најмногу за задржување на две презимиња ги оправдувам оние кој немаат машки наследник па да живее презимето сум да го задрши. ех има инаку во некој фамилии незнам од кој дел на мк. потекнуваат после 3 поколенија си го менуваат презимето и го прават од името на дедото на пр. се викал дедото митре и презимето е право митровски, а се случува така таткото и мајката да се ристовски а баш од горенаведените причини децата да им се митревски. мислам доста несватливо ми е мене и ова али кога првпат слушнав ми беше многу чудно :wasntme:
     
  17. NineAre

    NineAre Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Imase momenti koga sakav da si go zadrzam mominskoto prezime ama na kraj odluciv deka ke go zemam samo od soprugot prezimeto i taka bidna :D
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Ако некоја девојка не го задржи своето презиме, тоа не значи дека ќе го изгуби идентитетот. Зарем таа ќе смени ако не го задржи своето презиме? Презимето воопшто не е важно. Поважни се други работи. Претходно пишав дека нема да го задржам моето презиме, од причина што не сакам да имам 2 презимиња. Да бидам искрена, воопшто не си го сакам презимево. Едвај чекам да го сменам.
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    мене дечко ми ми вика ќе си го задржиш и твоето презиме и со две презимиња ќе бидиш ама јас лично не сакам некако не ми е у мој стил шо знам глупо ми е маж ми и децата со едно презиме а јас со две.. некако не ми личи.... ама ќе видиме има време... :)
     
  20. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Па јас би го задржала и моето а би го земала од мажот ми,но не би го менувала во женски род..туку да си остане така оригиналнооо во машки род..