1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас сум сигурна дека ќе го земам презимето на мојот иден сопруг. Сакам сите четворица или петмина исто да се презиваме ( јас , маж ми, и двете или трите деца што сакам ги имам ).
    Тоа е моја одлука, јас имам специфично презиме што само една фамилија во Македонија го има, сите со моето презиме ми се роднини , и искрено не си го сакам баш презимево.
     
  2. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Јас моето презиме многу го сакам,ептен ми е уникатно,едно е во градов кај нас и не ми се дава така лесно :(

    Размислувам дали да имам две презимиња или да си го прифатам од дечкото во женска верзија.Секако има време до мојата свадба ехееее :D
     
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Колку сакам да го земам неговото презиме во оригинална варијанта. Ама пуста јас имам грдо име и ако го земам неговото без женска варијанта ќе звучи премногу машки. И така веќе сум имала таков проблем името наместо женско да ми го сменат со О на крај ( Инаку се викам Сашка) :@ . Така да, го земам единствено неговото презиме во женска варијанта :@
     
  4. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Јас сакам да си го задржам и моето и на него да го додадам неговото во женска варијанта
     
  5. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Јас би сакала да си го задржам моето презиме но и да го додадам презимето на сопругот...незнам зашто ама некако ми е поинтересно со две презимиња :rofl: :lol:
     
  6. N.E.87

    N.E.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    12
    И ако имам убаво и многу ретко презиме би сакала да го земам презимето од сопругот,а некако во последно време ми се мота низ глава варијантата да земеме некое ново презиме па ќе си бидеме свои :) .Имам уште многу време да размислувам на оваа тема.
     
  7. noddy

    noddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    moeto dete se vika Vanja.... i ako e toa taka sto go kazuvate - mora da e zensko!!! -no sepak on e masko so tipicno masko ime. definitivno veke sve e ispomesano... na denesnive iminja krajot ne se naoga!
     
  8. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Јас би го земала презимето на мажот ми и тоа да завршува на И.Не би го задржала моето презиме затоа што кога ќе го додадам и другото презиме е многу големо а плус и името ми е големо ,па ќе ми треба цел лист да се потпишам :D :D :D
     
  9. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    да ти кажам дека името ти е многу убаво и да не изведуваш..... :muscle:
     
  10. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343
    se soglasuvam so tebe annnni imeto saska e mnogu ubavo i ne e masko...hahahah
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Се согласувам, здравје боже за едно 10тина години :)
     
  12. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Здравје боже кога ќе се мажам,ќе го земам само презимето од сопругот и ќе завршува на -ска.Тоа е потрадиционално и поубаво ми звучи и плус граматички е исправно ;) Ќе го отфрлам моето моминско презиме од причина што имам помал брат кој да сме живи и здрави,еден ден ќе се ожени,ќе има деца и тој ќе го продолжи презимето. :)
     
  13. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Јас ќе го задржам моето презиме, поради тоа што имам помала сестра и нема кој да го продолжи, плус ќе го додадам неговото презиме така што ќе завршува на ски, иако се заедно ќе биде предолго, сепак така ќе биде. :)
     
  14. defne

    defne Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Jas ke si go zadrzam moeto prezime i ke go dodadam prezimeto od mojot iden soprug ama nemam odluceno dali ke zavrsuva na -ska ili -ski ;) Imam uste vreme da odlucuvam :rofl: :rofl: :rofl:
     
  15. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    јас го земав презимето на маж ми во оригинална форма, т.е. ми завршува на -ски. матичарот малку мрчеше, од типот дека тоа не е традиционално за нашата средина, зошто така сум се одлучила, бла, бла...... на крајот напишав некаква изјава и се заврши работата, сега ми е многу интересно, и гледам дека многу девојки го прават истото.
    во секој случај секоја девојка треба да одлучи сама за своето презиме!!!!! :hai:
     
  16. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Кога ке се омажам (Здравје Боже) ке го земам презимето на маж ми .. затоа што брат ми некој ден ке се ожени па ке го продолжи презимето .. :)
     
  17. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Не сум размислувала баш на оваа тема многу, има време за мене :D :D , ама ептен си го сакам презимето .......... Бидејќи татко ми е од друг град (таму има повеќе со истово презиме), ама тука нема и само ние сме со ова презиме :D и баш си го обожавам бидејќи ме прави уникатна. Имам кажано и повеќе пати дека попрво би си го сменила името отколку презимето :rofl:
    Затоа мислам оти ќе си го задржам моето презиме (иако имам брат) и ќе го додадам презимето на маж ми, нормално во женска варијанта, а не во оригинал така ептен ми е глупо што знам :)
     
  18. buzzle

    buzzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    7
    Јас ке го задржам моето, тој нема никакви проблеми со тоа..дури во последно време разговараме тој да го земе моето презиме :D :D
     
  19. macciii

    macciii Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    21
    Мене баш ми е глупо тоа со две презимиња па така ќе го задржам презимето на маж ми во женска форма се разбира си ги сакам јазикот и културата.
    Меѓутоа немам брат, имам сестра па моето презиме ќе згасне но затоа тука имам прв братучед машко кој ќе продолжи да го носи а и презимето ми е ептен често :o , живеам во мало место а има уште едно семејство кое го познавам со исто презиме. а на фб колку имам сретнато :o можам да кажам дека во секое населено место во македонија е застапено :D :D :D
    инаку до тие со ретко презиме ајде ќе го превземете и вашети и на мажот за да не умре вашето презиме но некогаш вие ќе умрете (се извинувам но некогаш мора да се случи сите го знаеме тоа) и вашето презиме ќе умре заедно со вас. значи пак нема да остане ништо од тоа :D :D а верувајте вашите деца ќе го сакаат на мажот ви презимето. јас го обожавам на татко ми презимето и искрено би ми било многу глупо да го имам и на мајка ми презимето :x
     
  20. b.k

    b.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Jas i mm imame isto prezime taka da koga se omaziv ne morav da go menuvam prezimeto.No dokolku imavme razlicno prezime ke go zadrziev svoeto i ke go dodadev negovoto prezime