Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  1.928
  Допаѓања:
  61.007
  Пол:
  Машки
  ^Балканска работа.
   
  На Belgin1, cresa-jagoda, kristina.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  12.109
  Пол:
  Женски
  Јас би го додала неговото во женски род.
  А можеби и би го земала а да го тргнам моето..ќе мислам кога ќе дојде време.Далеку е тоа:)
   
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.554
  Допаѓања:
  106.008
  Ако толку инсистира да се земе неговото, инсистирај и тој да го земе твоето :D

  Еднаш одамна, со дм правевме муабет и ме праша зошто не би го земала (целосно или додадено) неговото. Го прашав - а дали ти би го сменил своето?
  Ми рече - во право си :)
   
  На Victorian, cresa-jagoda, kristina.k и 3 други им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Па ти одиш во негова фамилија. Како така да не го земеш неговото презиме? :rofl:

  Колку ли бракови не се склучиле заради тоа презиме. (facepalm)
   
 5. simona_baby

  simona_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Реално многу мажи се лутат за презимето дури не сакаат да помислат жената двете да ги има а камоли само нејзиното да остане.Ама тука мислам дека се криви родителите што од мали им ги полнат главите на машките деца ете ќе остане презимето ќе продолжи лозата.Мислиш една лоза едно презиме божем Путин и Трамп им се родители.
   
  На Victorian, Mr. Right, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Ако не го земеш нивното презиме тоа значи дека не ги почитуваш. (facepalm)
   
  На Rama, cresa-jagoda и simona_baby им се допаѓа ова.
 7. simona_baby

  simona_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Ако така гледаме значи и он моите не ги почитува ама нели кај женската страна тоа пу пу неважи.
   
  На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.554
  Допаѓања:
  106.008
  Ја нигде не одам :D
   
  На candy.cane, Victorian и SummerGirl им се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4.857
  Допаѓања:
  55.376
  Мене маж ми ми рече, твое име и презиме, како сакаш така прави, утре ти ќе го користиш. Не знам како може друг да ви каже за ваше име и презиме.
   
  На Bitter-Sweet, Downy, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.554
  Допаѓања:
  106.008
  Па и родителите на жената, во целото тоа воспитание најмал проблем е презимето.
   
  На Victorian, simona_baby, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Машка гордост. Ќе им ја повредиш суетата ако им одиш контра.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4.857
  Допаѓања:
  55.376
  Епа ако некоја сака суетен маж, кој за вакви работи прави проблем, како за се останато? Ден подалеку од вакви
   
  На candy.cane, CameliaMiller и SummerGirl им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Затоа имав пишано еден коментар во темава, ама ме мрзи да го барам.

  Ако мажот прави проблем за ова, што понатака? Ќе прави проблем и за други работи, од типот - децата да се викаат он како што сака, да ги викаш неговите мамо и тато, и др. Свашта (facepalm)
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.611
  Допаѓања:
  9.906
  Пол:
  Женски
  А аргументот да го земеш презимето на мажот зошто ќе ти прават проблем со децата на граница? |(
  Ок, тогаш јас ќе си го оставам моето, а децата нека ги имаат двете презимиња од двата родитела, така нема да има проблем на граница, ќе знаат дека е и мое дете ;)
   
  На Victorian, Mishela, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. irena.1

  irena.1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  3.843
  Допаѓања:
  19.279
  Пол:
  Женски
  So decata imam razlicno prezime, nikogas nikoj problem ne mi napravil.
  Inaku ne smeniv prezime, nitu dodadov. Si ostanav samo so moeto. Ednostavno ne sum jas bez nego. Za mene menuvanje na prezime e ramno na prekrstuvanje.
   
  На Avery и violetblue им се допаѓа ова.
 16. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.611
  Допаѓања:
  9.906
  Пол:
  Женски
  Секако дека нема да има проблем на граница, ама ова сум го слушнала неколку пати како начин да се убеди невестата да го земе само презимето на мажот. Кај некој и упали финтава, што е најтрагично.

  На темата, не сум сигурна дека би сменила презиме, дури и не верувам дека би го додала на сопругот. Некогаш не вели никогаш, ама сега за сега тоа ми е ставот :)
   
  На CameliaMiller и irena.1 им се допаѓа ова.
 17. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  21.616
  Пол:
  Женски
  Го зедов неговото.
  За мене не е понижувачки,нит сметам дека сум го изгубила идентитетот.
  Пак сум истата јас,било како да се презивам.
  Но ми беше важно сите дома да имаме едно презиме.
   
  На candy.cane, Martka, Summerlove@2016 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.748
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  А зошто да прават проблем на граница? Имам другарка со две презимиња и на граница не и направиле проблем до сега.

  Јас во некои документи сум со старото презиме, па сум немала проблем. Дури и различна адреса имаме со маж ми.

  Мажите само бараат изговор. (facepalm)
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 19. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.554
  Допаѓања:
  106.008
  За да нема проблем, сите со презиме на невестата :D
   
  На smooch и Nausicaa им се допаѓа ова.
 20. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  2.222
  Пол:
  Женски
  Тотално ми е небитно дал ќе останам со моето презиме или ќе го земам неговото. Припотресуење ми е за небитна ствар, барем за мене. Битно ми е да имам љубов, разбирачка со тој човек па дал ќе се презивам вака и онака, по мое или негово, ми е гајле.

  Планирам да го земам само неговото.
  П.С. исто се презиваме.:devil:
   
  На senza.parole, Victorian, Avery и 1 друга личност им се допаѓа ова.