Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.080
  Допаѓања:
  143.734
  Ти како моја другарка и вереникот нејзин... замисли во матично колку е без везе прашањето :D
   
  На happygirl, candy.cane, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.512
  Пол:
  Женски
  Братучетка на моја другарка има исто моминско презиме со сегашното. Нејзиното е со В, а неговото без В. И го смени во матично. Јас не би менувала само за една буква.

  Јас го носам презимето од маж ми (голема грешка), ама секој пат ми го грешат. Долго е, па тешко им е за помнење. Само во (одредени) документи ми стои. :D
   
  На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.906
  Допаѓања:
  32.566
  Пол:
  Женски
  Ниту е понижувачко, ниту значи дека си нечија сопственост ако го земиш презимето на сопругот. Ниту пак е менување на идентитет. :|
  Ќе го земам неговото, од субјективно значење, и нормално со -ска. :)

  Немам проблем ако сака тој да го земи моето, ако сака да се вика и презива исто со брат ми. ^_^
   
  На Meckicja, Bitter-Sweet, Kate Rina 93 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  234
  Јас го зедов презимето од сопругот. Веднаш после потпишувањето се покајав, нормално причина свекрва и свекор. Поминаа неколку месеци свекорот и мене и сопругот не навреди и тоа многу. Утредента јас во МВР да си го вратам моминското презиме. И сега е вака: моето име, моето презиме - презимето од сопругот. Тражили сте гледајте. :!:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  4.730
  Си го задржав моето зошто ми е незамисливо да сменам презиме и идентитет само за покажам припадност кон некого.
   
  На SummerGirl, bibiiii, moonlight-girl.55 и 7 други им се допаѓа ова.
 6. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Сите три примери ти се лица од машки род.

  Инаку моето презиме се разбира.
   
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.480
  Допаѓања:
  65.220
  Вања Лазарова
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Знаеш дека во поголемиот дел до светот Вања е машко име, така? Вујко Вања, ти е пример. Андреа е машко име во повеќето земји каде и име е присутно (не зборувам за тие деца родени во Македонија во последните 5 години со модерни имиња). Бажа се исто однесува на машки личности во земјите како Србија и Хрватска.
  Тоа со жените што го земаат презимето во машки род е тотално неедуцирано и помодарско. Разбирам причината да беше нешто од типот на бунтување кон хетеронормативноста на нашите презимиња, но не е така. Нашите презимиња имаат значење, т.е симболизираат од каде си или чија си, а јазикот имат род. Презиме во машки род на жена е исто како некој да рече тој девојка.
   
  На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.324
  Допаѓања:
  17.106
  Пол:
  Женски
  Маж ми имал дедо Добрица :D
  Инаку , јас не го задржав моминското презиме . Ако го задржев, кај ќе ми беше крајот :D . Бети Канчевска немаше да ми е рамна :rofl: .
  Име = осум букви
  Моминско презиме = единаесет букви
  Презимето на маж ми = осум букви
  Додека се потпишам / претставам отиде пола ден :rofl:
  Затоа само од маж ми си го земав :D не заради припадност :D
   
  На SummerGirl, Meckicja, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
 10. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Моето презиме нема некое значење, дедо ми си го сменил неговото пред да ја запознае баба ми.
  Јас би сменила само затоа што сакам и јас и децата и мажот да имаме исто презиме (ако сака он да го земе моето ок, ништо не ми менува) а две презимиња не сакам да носам затоа што моето и онака е долго.
   
 11. haruki

  haruki Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2018
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  236
  Пол:
  Женски
  Go zemav negovoto i gorda sum na taa odluka:) za mene toa nee menuvanje na identitet a najmalce pa sum necija sopstvenost
   
  На senza.parole, Martka и Pea им се допаѓа ова.
 12. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Па на времето презимињата не биле по дедовците или прадедовците?
  Инаку јас моето го задржав бидејќи на димпломата ми го пишуваше и веќе ме знаеа по него на професионален план. Ќе ми беше многу комплицирано да го менувам, а немам ништо против земање на неговото, дури сметам дека тој има поубаво презиме.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 13. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.994
  Допаѓања:
  18.527
  Пол:
  Женски
  Би го земала неговото.
  Ептен е специфично, само неговото семејство го има и одговара со моето име.
  Не сум нешто посебно врзана со моето презиме, од Х причини дури и ми смета. Всушност, секако би го земала неговото, како и да е. :rofl:
  Едвај чекам. :D:inlove:
   
  На happygirl, Kate Rina 93, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Се искарал дедо ми со неговите и си земал рандом презиме.. хахах
   
  На bibiiii и FVP им се допаѓа ова.
 15. Трепетлика

  Трепетлика Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Колку време беше потребно за да го вратиш моминското?

  Јас го зедов и од сопругот го задржав и своето, но предолго ми е некако сега и би го оставила само неговото, ако не е пренапорна целата процедура :)
   
 16. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  234
  Неколку дена. Процедурата е кратка.
   
  На Трепетлика му/ѝ се допаѓа ова.
 17. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.640
  Допаѓања:
  24.020
  Сериозно заради закачка со свекор ти си го додаде и твоето презиме?!? Ме зачуди причината! :wasntme:

  Јас го зедов презимето на ММ и навикнав на тоа сосем брзо.
  Реално и небитно ми беше дали ќе биде неговото или моето. Дури и да се разведам мислам дека на неговото би останала за да одбегнам да менувам документи, е до толку ми е небитно! :rofl:
   
  На lovely91, Martka и nadelinka им се допаѓа ова.
 18. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  234
  1. Прво во градот во кој јас живеам моето име и презиме значат нешто.
  2. Од секогаш, значи од најмала возраст кажував дека ќе го задржам моминското презиме.
  3. Во рана младост останав сираче, без татко кој што ми го даде презимето по раѓањето.
  4. Е, сега ајде атер свекорот за да нема замерки јас на денот на венчавката погазив се погоре напишано.
  5. Свекорот( алкохоличар) мене и на маж ми удри по бракот. Е, тука чашата се прелеа.
   
  На cresa-jagoda и Alita им се допаѓа ова.
 19. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Јас од секогаш сум знаела и сакала кога ќе се омажам да си го зачувам и своето презиме.

  Мм е од таква фамилија (типичен балкански менталитет) каде што жената немало зошто да си го задржи нејзиното презиме. Јас за да не си создавам плус главоболки со нив, со мм се договорив дека на денот на свадбата ќе го земам неговото презиме, за да не го направат дека е ,,помал маж''. После тоа ќе си го вратам и моето.

  Сите среќни и задоволни :)
   
  На SummerGirl, Vip83, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  Јас го прифатив на мм презимето а моето презиме не го задржав едноставно не сакам две презимиња