1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    А зошто прифаќате во матично за после пак да си го вратите старото презиме или да сте со двете? Кога од старт не сакате да го направите тоа. Кој фактор се родителите на партнерот за вие да си го промените идентитетот?

    Не се однесува на последната членка која пишала, туку на сите кои размислуваат и го прават тоа.
     
    На bibiiii, ..Queen..1998, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
  2. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Живи глупости, јас си го задржав моето, и додека траеше церемонијата ме прашува матичарот и викам си го задржувам своето и во позадина почна да се слушаат гласови одма реакции од присутните :D
    Сметам дека земањето презиме треба да се искорени, за мене тоа е менување идентитет без потреба, презимето не го држи бракот
     
    На SummerGirl, ..Queen..1998, Luminary и 8 други им се допаѓа ова.
  3. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали некоја сега брзо менувала документи заради промена на презиме да каже како оди постапката? Дали бараат извод на родени нов и колку време треба да се добие личната карта?
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
     
  5. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    ова сега брзо или ? Имам слушнато дека треба само извод на венчаница.
     
  6. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Пред 2 месеци,и мене така ми рекоа па после се враќав...
     
  7. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали во Беко или МТВ? И каде се поднесува молба за промена на презиме?
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    На шалтер кај што издаваат изводи. Молбата, уплатница и изводот од венчани. Плус документот од матично за склучен брак. Кога ќе го добиеш изводот закажуваш за лична карта и пасош. Во рок од 30 дена од склучен брак мора да закажеш. Јас бев во МТВ. Сега мислам дека се поделени по општини.
     
    На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Јас менував. Од еден во друг град се пријавував, прво се одјавив и ми требаше извод на родени. Чекав за решение неколку дена за да ме пријават во тој град. Лична карта кога ќе закажеш тогаш одиш да се сликаш. Јас ја земав за 10 дена.
     
  10. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    557
    Јас го земав на сопругот презимето. Нити притисок нити некој бараше од мене. Моминското ми е многу долго и комплицирано и често го грешеа, а сега ми е многу покусо и едноставно и ми се допаѓа како звучи. Јас така решив и им кажав на сите. И секако во женски род. Една од одликите на нашиот јазик е род во имињата и јас како јазичар се залагам да се сочуваат тие одлики дека не прават уникатни.

    Според мене не е губење на идентитет, туку надополнување, нешто како upgrade, v. 2.0 ;)

    Уффф, само кога презимето би бил единствениот проблем во бракот...
     
    На ilenaki и happygirl им се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас па не ни го прашав шо и како ќе праиме со презимето.
    Го земав неговото, со -ска, а матичарот кога го праша кое презиме он ќе го носи, рече нејзиното новото... сите заќутеа и мислам не баш сфатија.
     
    На Mantub, ku4ence, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Osamena devojka

    Osamena devojka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    3.411
    Пол:
    Женски
    Jas go prevzemav prezimeto na soprugot za licna karta ti Treba
     

    Прикачени фајлови:

  13. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Ke go zadrzam svoeto i ke go dodadam negovoto
     
    На SummerGirl, ..Queen..1998, ku4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Јас и моето и неговото ми беше желба од секогаш сакав и убаво што го земав со јатрвата имаме исто име :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На NEA, ku4ence и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Го додадов неговото во женски род.
    Немаше негодувања - само еден муабет од свекрва ми пред свадбата демек некој маж ја оставил невестата во матично зашто решила да додаде презиме. Јас и одговорив дека ако син и тоа го направи јас ќе си заминам и тоа беше крај на муабетот - никој не ми се мешаше во изборот.
    Мм рече ти ќе го носиш - ако сакаш две долги презимиња слободно, сакаш твоето, сакаш само моето сакаш трето измисли си :)
     
    На cresa-jagoda и Ostaveniot им се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.194
    Допаѓања:
    10.814
    Пол:
    Женски
    Јас двете ги имам. Така ми бил планот уште пред да го запознаам сопругот, може сум пишувала порано на темава, не се сеќавам.
    Никој ништо не ми рече од блиските, ме знаат дека не е паметно за такви работи да ме рчкаат.
    Се најде по некој рандом да ми рече е што сега со две презимиња. Цел живот се расправам за презимето, ми го грешат, е сега не го давам. Неговото го додадов за да имам исто презиме со децата. И поубаво ми звучи со двете презимиња.

    А мажи/свекрви/кој и да е што се осеќаат помалку вредни зошто новиот член на фамилијата не сака да го смени презимето, си имаат некој личен проблем. Да не е маж ми помалку вреден што жена му има две презимиња? Или брат ми што снаа ми си го задржа своето? Ова го изедначувам со муабетот дека свекрвата треба да ја викаш мама. Живи глупости. Како сакам така ќе се викам.
     
    На SummerGirl, NEA, Alita и 5 други им се допаѓа ова.
  17. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Типично патријархално, мажот ја оставил невестата... Се да им се угоди де и песна по желба само да те удостојат за жена да те земат, нај јак фактор се они во цела приказна. Посебно тоа свекрвиштата македонски што си мислат дека си нивна сега.
    Со закон треба да се заштити и кај нас моминското презиме, не гледам воопшто причина да се менува. Како да си некој предмет што преоѓаш од една во друга сопственост. Ама уште многу време ќе помине додека македонската нација сфати што всушност претставува брак.
    Иначе најмногу во темава ме иритира тоа што свекрвиштата и остали се дрзнуваат да кажат мислење за нечие презиме. Ни толку немаат за право.
     
    На SummerGirl, moonlight-girl.55, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.
  18. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    јас би го сменила 100%
     
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.328
    Пол:
    Женски
    Нема врска и во Кина да се венчаш како ќе го пишеш презимето, така ќе те пишат во изводот на матична за венчани. Во Србија нема машки и женски род на презиме и пример кога во некоја институција ги прозиваат по презиме и пример повикауваат жена, нема да каже Стојановиќ бидејќи нема да знаат дали маж викаат или жена затоа они додаваат Стојановиќ/ка. За да се знае дека жената ја вика а не мажот. Ова само разговорно го применуваат. Во документи си е исто.
     
    Последна измена: 8 ноември 2019
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И јас сум за тоа секој да си остане со своето презиме. Јас сум во процедура да го вратам моето. Неговото често го грешат. Маж се лути, ама баш ми е гајле.
     
    На NEA и Puffy2019 им се допаѓа ова.