Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

 1. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.276
  Допаѓања:
  14.008
  Пол:
  Женски
  А зошто прифаќате во матично за после пак да си го вратите старото презиме или да сте со двете? Кога од старт не сакате да го направите тоа. Кој фактор се родителите на партнерот за вие да си го промените идентитетот?

  Не се однесува на последната членка која пишала, туку на сите кои размислуваат и го прават тоа.
   
  На bibiiii, ..Queen..1998, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
 2. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.434
  Живи глупости, јас си го задржав моето, и додека траеше церемонијата ме прашува матичарот и викам си го задржувам своето и во позадина почна да се слушаат гласови одма реакции од присутните :D
  Сметам дека земањето презиме треба да се искорени, за мене тоа е менување идентитет без потреба, презимето не го држи бракот
   
  На SummerGirl, ..Queen..1998, Luminary и 8 други им се допаѓа ова.
 3. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Дали некоја сега брзо менувала документи заради промена на презиме да каже како оди постапката? Дали бараат извод на родени нов и колку време треба да се добие личната карта?
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
   
 5. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  ова сега брзо или ? Имам слушнато дека треба само извод на венчаница.
   
 6. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Пред 2 месеци,и мене така ми рекоа па после се враќав...
   
 7. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Дали во Беко или МТВ? И каде се поднесува молба за промена на презиме?
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.781
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  На шалтер кај што издаваат изводи. Молбата, уплатница и изводот од венчани. Плус документот од матично за склучен брак. Кога ќе го добиеш изводот закажуваш за лична карта и пасош. Во рок од 30 дена од склучен брак мора да закажеш. Јас бев во МТВ. Сега мислам дека се поделени по општини.
   
  На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  6.233
  Пол:
  Женски
  Јас менував. Од еден во друг град се пријавував, прво се одјавив и ми требаше извод на родени. Чекав за решение неколку дена за да ме пријават во тој град. Лична карта кога ќе закажеш тогаш одиш да се сликаш. Јас ја земав за 10 дена.
   
 10. nadelinka

  nadelinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  260
  Јас го земав на сопругот презимето. Нити притисок нити некој бараше од мене. Моминското ми е многу долго и комплицирано и често го грешеа, а сега ми е многу покусо и едноставно и ми се допаѓа како звучи. Јас така решив и им кажав на сите. И секако во женски род. Една од одликите на нашиот јазик е род во имињата и јас како јазичар се залагам да се сочуваат тие одлики дека не прават уникатни.

  Според мене не е губење на идентитет, туку надополнување, нешто како upgrade, v. 2.0 ;)

  Уффф, само кога презимето би бил единствениот проблем во бракот...
   
  На ilenaki и happygirl им се допаѓа ова.
 11. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  14.870
  Пол:
  Женски
  Јас па не ни го прашав шо и како ќе праиме со презимето.
  Го земав неговото, со -ска, а матичарот кога го праша кое презиме он ќе го носи, рече нејзиното новото... сите заќутеа и мислам не баш сфатија.
   
  На Mantub, ku4ence, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Женски
  Jas go prevzemav prezimeto na soprugot za licna karta ti Treba
   

  Прикачени фајлови:

 13. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Ke go zadrzam svoeto i ke go dodadam negovoto
   
  На SummerGirl, ..Queen..1998, ku4ence и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  23.032
  Пол:
  Женски
  Јас и моето и неговото ми беше желба од секогаш сакав и убаво што го земав со јатрвата имаме исто име :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На NEA, ku4ence и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Го додадов неговото во женски род.
  Немаше негодувања - само еден муабет од свекрва ми пред свадбата демек некој маж ја оставил невестата во матично зашто решила да додаде презиме. Јас и одговорив дека ако син и тоа го направи јас ќе си заминам и тоа беше крај на муабетот - никој не ми се мешаше во изборот.
  Мм рече ти ќе го носиш - ако сакаш две долги презимиња слободно, сакаш твоето, сакаш само моето сакаш трето измисли си :)
   
  На cresa-jagoda и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  7.525
  Пол:
  Женски
  Јас двете ги имам. Така ми бил планот уште пред да го запознаам сопругот, може сум пишувала порано на темава, не се сеќавам.
  Никој ништо не ми рече од блиските, ме знаат дека не е паметно за такви работи да ме рчкаат.
  Се најде по некој рандом да ми рече е што сега со две презимиња. Цел живот се расправам за презимето, ми го грешат, е сега не го давам. Неговото го додадов за да имам исто презиме со децата. И поубаво ми звучи со двете презимиња.

  А мажи/свекрви/кој и да е што се осеќаат помалку вредни зошто новиот член на фамилијата не сака да го смени презимето, си имаат некој личен проблем. Да не е маж ми помалку вреден што жена му има две презимиња? Или брат ми што снаа ми си го задржа своето? Ова го изедначувам со муабетот дека свекрвата треба да ја викаш мама. Живи глупости. Како сакам така ќе се викам.
   
  На SummerGirl, NEA, Alita и 5 други им се допаѓа ова.
 17. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Типично патријархално, мажот ја оставил невестата... Се да им се угоди де и песна по желба само да те удостојат за жена да те земат, нај јак фактор се они во цела приказна. Посебно тоа свекрвиштата македонски што си мислат дека си нивна сега.
  Со закон треба да се заштити и кај нас моминското презиме, не гледам воопшто причина да се менува. Како да си некој предмет што преоѓаш од една во друга сопственост. Ама уште многу време ќе помине додека македонската нација сфати што всушност претставува брак.
  Иначе најмногу во темава ме иритира тоа што свекрвиштата и остали се дрзнуваат да кажат мислење за нечие презиме. Ни толку немаат за право.
   
  На SummerGirl, moonlight-girl.55, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.
 18. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Женски
  јас би го сменила 100%
   
 19. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  5.624
  Пол:
  Женски
  Нема врска и во Кина да се венчаш како ќе го пишеш презимето, така ќе те пишат во изводот на матична за венчани. Во Србија нема машки и женски род на презиме и пример кога во некоја институција ги прозиваат по презиме и пример повикауваат жена, нема да каже Стојановиќ бидејќи нема да знаат дали маж викаат или жена затоа они додаваат Стојановиќ/ка. За да се знае дека жената ја вика а не мажот. Ова само разговорно го применуваат. Во документи си е исто.
   
  Последна измена: 8 ноември 2019
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.781
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  И јас сум за тоа секој да си остане со своето презиме. Јас сум во процедура да го вратам моето. Неговото често го грешат. Маж се лути, ама баш ми е гајле.
   
  На NEA и Puffy2019 им се допаѓа ова.