Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

 1. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  10.267
  Пол:
  Женски
  А зошто прифаќате во матично за после пак да си го вратите старото презиме или да сте со двете? Кога од старт не сакате да го направите тоа. Кој фактор се родителите на партнерот за вие да си го промените идентитетот?

  Не се однесува на последната членка која пишала, туку на сите кои размислуваат и го прават тоа.
   
  На didisi, candy.cane, snegulkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  2.330
  Живи глупости, јас си го задржав моето, и додека траеше церемонијата ме прашува матичарот и викам си го задржувам своето и во позадина почна да се слушаат гласови одма реакции од присутните :D
  Сметам дека земањето презиме треба да се искорени, за мене тоа е менување идентитет без потреба, презимето не го држи бракот
   
  На Melinda85, Ugly Duckling, Snow-Star и 2 други им се допаѓа ова.