1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Јас го зедов презимето на сопругот. Моето презиме беше српско и едвај чекав да се омажам да го сменам. Инаку сегашново презиме ми е со И на крај. Имав желба и за тоа.
    Ајде судете ме и мене за тоа.
     
  2. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Никој не треба да суди на никој а секој треба да има право на избор на крај краева. Не смее да се наметнува, да се врши притисок за нешто што е законски уредено.
    А што се случува на нашиот балкан е што би самиот младоженец толку не се замара за презимето колку неговите родители.
    Нека си избере девојката сама.
    Јас лично не сакам да го сменам прво што еден куп бирократија ме чека и замарање и второ не сакам моето да го снема зашто многу си го ценам.
     
    На bibiiii, cresa-jagoda, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    И сега ќе ти речат што ако, пошо секако децата со презимето на таткото ќе бидат, ќе го снема твоето со тебе :D

    Абе како сакате така викајте се.

    Мене во машка форма ми е безвезе. На друг моите две презимиња им се безвезе. И така. И онака ако сакам утре ќе одам ќе се сменам во Петранка, кој може да ме застане.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Јас останав само со своето презиме. Зборував со маж ми и му кажав, ако сакаш и двајцата ќе имаме две презимиња, ако сакаш да одбереме трето наше ново, ако не си останувам со своето. Рече јас не сакам ново,а ти како сакаш. За да не се довлоши ситуацијата во семејството, отворено му кажав на дедото по татко на маж ми дека ќе си останам така како што сум си била 25 години. Рече добро, а потоа го прашувал маж ми да не е поради лошите односи со неговите родители. Славни личности го правеле тоа, хаха.
    Единствено ме боли што син ми не го носи и моето презиме. Но, уште една војна не можам да водам, а знам дека треба.
     
    На didisi, NEA, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Јас би си го земала само на дечко ми, иден маж де, од причина што многу долго ќе дојде со две презимиња, плус од секогаш сум била заљубена во неговото презиме. :D Моминското на мајка ми е исто како неговото, само завршува на -ва, а неговото е -вски, уште од мала и викав мамо ма, сакам да се презивам ко тебе. И ете, ќе ми се исполни желбата. :D
     
    На Bojana890, cresa-jagoda и fana им се допаѓа ова.
  6. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Не ми е поентата дали ќе се продолжи, туку ми е од сентименталност. Јас потекнувам од таа фамилија, таа крв, тие гени и тоа презиме нека си стои. А не паѓам во транс дали ќе се продолжи лозата итн.Тие работи ама ич не ми битни и напротив ми е логично да го имаат неговото презиме. Они што сакаат нека речат . Најголем компромис што можам да го направам е да го додадам неговото во оригинална форма онака ради реда и тоа кога ми истече пасошот или да се стваи некое трето за двајцата. Стапување во брак е а не посвојување
     
    Последна измена: 9 ноември 2019
    На CameliaMiller, didisi, violetblue и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас го додадов неговото презиме пошто лично моето си го сакам
     
    На kikin и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @felisitas ич не го менувај. Јас го сменив и се зафркнав.
     
    На eli25 и Gosh им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Same here
     
    На cresa-jagoda и Chuchanov им се допаѓа ова.
  10. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Завршив таа работа јас. Сакав првично да го оставам моето само, но на крај го додадов и тоа на сопругот и сега имам две презимиња. Го направив тоа поради него, поради тоа што тој направил големи работи за мене и знам дека во неговиот крај се тврдокорни конзервативци и не сакав да го изложувам на потсмев. Неговите реагираа и ме фати инат го оставив во машка форма иако и мене не ми е мн логична граматички таа верзија.
    Инаку презимето може да се смени и после, дали старото ќе го вратиш, дали сосем трето, се оди во МВР и они завршуваат тоа. Само треба мислам и потврда дека сте криминално чисти, нешто така...
    Многу погрешно е тоа дека одиш во нивна фамилија и треба нивното да го земеш, сеа си нивна.
    Не не сум нивна, на мајка ми и татко ми сум, и не одам во нивна фамилија туку создавам своја.
    Исто така немам ништо против и кон тие што го земале презимето на сопругот, секој си има свои причини. Ама родителите негови се никаков фактор да кажуваат како треба.
     
    На bibiiii, cresa-jagoda, Ladybug98 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас ќе го сменам и ќе го вратам само моето. Само уште документи да средам. Освен лична карта и извод се друго ми е со старото презиме. А и ова го грешат. Изгледа ги мрзи да читаат.
     
    На Puffy2019 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Абе види, ако ти се добри односите со сопругот би ти препорачала да не го бришеш неговото. Додај го твоето евентуално. Како што те читав, имаш и дечиња па на твое место јас би оставила како што е. Те читав дека со неговите не стоиш добро ама немој поради нив да си ствараш тензии со сопругот. И јас имам пишувано во тема снаа свекрви дека и моите се со старински сваќања и се мислат дека се многу главни па и за презимето си земаа за право да кажат. Ама кој ги врти, со дигната глава во матично си кажав дека го задржувам и моето. Неговото го додадов само поради него, му значеше.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Си го сакам само моето. И како што веќе пишав неговото го грешат. А не е некое комплицирано презиме.
     
    На cresa-jagoda, Puffy2019 и felisitas им се допаѓа ова.
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Има можност да го задржиш само твоето презиме без да го додадеш неговото.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Веќе го земав неговото.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    И во тој случај, можеш да го смениш и да биде само твоето. И трето некое ако сакаш можеш да ставиш. само мислам дека секако се бара потврда дека не си осудувана
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Така и ќе направам.

    А зошто мажите не го зимаат презимето на сопругата? Или срамота е тоа? :wasntme:
     
    На violetblue, Puffy2019 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.734
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да го земам неговото, многу е позвучно и пократко од моето. Ама поради тоа што сме во странство, и тука се венчавме, ќе ми беше многу комплицирано да се враќам, да ги менувам сите документи, па потоа овде да проверам дали треба да правам некои промени дека со ново презиме... :drunk:
    Многу ни беше комплицирано, и одлучивме сега за сега да си е вака. Па здравје понатаму можеби ќе го променам. На мм не му пречи во секој случај, а и неговото семејство не ни се меша за тоа. :)
     
    На violetblue, SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    При секоја промена на лични податоци (име или презиме) потребна е потврда од казнено-кривична евиденција.
     
  20. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Да, токму тоа и го кажувам. Во случајов се работи за презиме.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.