1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Јас имам многу вообичаено моминско презиме, а мм уникатно. Па така си се откажав од моето и го зедов неговото. А пред тоа планирав да си го задржам.
     
  2. m.b.jovanova

    m.b.jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Jas ne samo sto si go zadrzav tuku i toj go zema moeto :D sto znaci isto e pa zatoa i maticarot ne ne p :D rasa
     
  3. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Зависно од ситуацијата има две опции
    1.или на моето ќе го додадам на мажот во оригинална форма
    2.или само на мажот ,оригинал(ако биде послушен :rofl: )
     
  4. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    ќе го земам неговото, да не е татко ми претседател па да го задржам моето? тоа го прават само повисоките личности со поголеми презимиња.
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ќе го земам неговото , неќам да бидам црна овца во фамилијата :shake:
     
  6. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Јас си го задржав моето,а тој неговото (од оправдани причини),без никакви додавки.
    Па кога сакаш,тогаш можеш да промениш не само презиме туку и име.
     
  7. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Нелогично и антипатично ми звучат две презимиња :^) . Одбивни ми се таквите луѓе , само што ќе слушнам ми остава впечаток на несигурност и желба да за истакнатост во општеството , да се биде уникатен, несекојневен затоа што еве јас лично ретко познавав парови кои се одлучиле на таков чекор , а во последно време мода станало . Јас ќе си стојам на зборот , го земам неговото :$
     
    На enca.69, Hipica и ciribiribela им се допаѓа ова.
  8. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Порано и јас си мислев дека нема шанси да го сменам моето презиме, а не сакам да имам две.
    Ама сега се ставив во дилема, т.е. Хајди Клум ме стави. :rofl:

    Таа има ќерка Хелена од Бриаторе, која го носеше нејзиното презиме. Потоа се ожени со пеачот Сил Семјуел и со него има три други деца, кои се презиваат Семјуел. Тој несакајки Хелена да се дели од двата браќа и сестрата по презимето и го даде неговото презиме и сите деца им се презиваат Семјуел и само Хајди остана со презимето Клум. Подоцна и таа го смени во Семјуел, а неубаво е кога и сопругот и децата имаат едно, а ти друго презиме.

    [​IMG]
     
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Имам често презиме, тоа е едната причина што не планирам да го задржам моето презиме.Плус имам брат кој ќе го продолжи векот на тоа презиме.А и да не заборавам, некако ич не ми се допаѓа две презимиња.
    Јас ако си го задржам моето и го додадам на мажот презимето, тогаш ќе ми треба тетратка А4 формат да се потпишам.... :D :D
    Во секој случај, си го земам на мажот ми презимето, јас сакам во оригинална форма, завршува на в, но некако тој се мурти за тоа, ми вика дека е клише :(
    Ај може ќе го разубедам...
     
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Tреба да разговараат и двајцата партнери во врска со ова.да нема лутење после.нема ништо лошо да си го задржиш своето презиме или да го додадеш неговото,но секој со своите размислувања.
    јас лично би го задрзала и моето и би го додала неговото.иако и двете презимиња се долги,сепак премногу си го сакам моето презиме и несекојдневно е,а плус две сестри сме нема кој даго продолзи презимето.тато не е жив па затоа нема шанси да се откажам од неговото презиме :worried:
     
  11. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Имам специфично презиме во Македонија само моето семејство се презива така и немам брат кој би го продолжил презимето меѓутоа не би го задржала иако дечко ми ми вика задржи го сепицифично е,која е поентата за продолжување кога после мене пак нема да се продолжи,но сепак секој со свое мислење.Инаку не ми се допаѓа со две презимиња зошто тогаш би изгледало како да имам две имиња и едно презиме,зборам за мојот случај :)
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.830
    Пол:
    Женски
    Моментално сум трета година на Стоматолошки факултет (5 години ми е се на се :) ) а имам план да продолжам со специјализација после тоа уште 2 години. Ако соберам се на купче, имам школување кое ми одземало речиси 20 години од животот (рачунам од прво одделение, пошо и тоа се важи ;) ). И од кога памтам ги корегирам луѓето за моето презиме, еден човек не се најде да ме прочита како што треба :^). После сето тоа, да станам д-р Нечија Жена... па некако не ми иде... Како што вика Неда Украден, цел живот се мачев со имево, сега гордо ќе си го носам :D Би го додала неговото презиме, од љубов и почит, за црна овца дека би била не се секирам нешто многу.
    Како идол на темава мажено презиме си ја земам една од најмоќните професорки на катедрата по анатомија, појава е жената. Моминско презиме и е Наќева, го има додадено и на маж и презимето, ама да ме утепаш не го знам кое е :D Ние со нејзиното си ја ословуваме ;)
     
  13. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Баш пред некој ден ова го дискутиравме во друштво бидејќи имаме тазе венчан пар.
    Слушнав мислење дека било срамота жената да го задржи своето презиме.Но сметам дека тоа воопшто не е срамота туку право на личен избор кое треба да се почитува.Е сега би можело жената на своето да го додаде и презимето на мажот,чисто ради децата,бидејчи јас имам различно презиме од моите родители и знам колку незгодни ситуации може да донесе тоа.
    Што се однесува лично до моето презиме не го сакам многу така да сигурно ќе го сменам :)
     
  14. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Па зарем луѓето ги цениш по презимето ? Ако некоја жена е добра,паметна итн ама носи две презимиња и ти само заради тоа ја сметаш за ОДБИВНА ? :^) :x

    Јас дефинитивно ќе си го задржам моето,а би сакала да го имам и неговото небитно дали во оригинална форма или не, но за тоа кога ќе дојде време :)
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Многу си го сакам презимето, а нема друг од семејството кој ќе го наследи.
    Имам ужасна желба да го задржам, но не по секоја цена.
    А не сакам да носам две презимиња, јас би играла на варијантата - или моето, или неговото.
    Две презимиња не носам од практични причини, освен ако не направам некоја толку голема работа со себе, па да се запамети моето постоење. :D
    Во секој случај, ако му значи на идното маже да го носам неговото презиме (а да не се лажеме, во Македонија на 98% им значи и тоа многу) ќе го земам. Со ќејф, од Љубов :inlove:
     
  16. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Јас сакам и моето да си го задржам :) бидејќи немам брат несакам презимето по вода да ми појде
    ионака презимето ми се состои од две па и тоа од мажот :D и некој ако сака да ми се обрати една минута ќе му треба дури да ми ги каже презимињата :D
     
  17. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Имам често размислувано на темава , (поготово додека сум со дечко :) )
    Ако здравје боже направам успешна кариера, секако би го задржала своето.
    Но би го земала и презимето на партнерот, во буквална форма.
    Со должна почит кон Македонската традиција и говор, но мене еднопрезименоста убаво ми звучи. :)
     
  18. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Јас би ја испочитувала традицијата и сопругот, секако дека ќе се согласам да го земам неговото презиме. А доколку би била единствена која би можела да го продолжи моето презиме не знам, ќе барав некој компромис. Секако нема да ми биде сеедно така да пропадне. Среќа, тоа не е случај.
     
  19. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Па немам многу размислувано на темава,рано ми е уште :D
    Ама кога ќе се мажам,би го избрала тоа презиме што ми е поубаво и така.:)
     
  20. viki85

    viki85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    21
    Јас ќе го додам неговото презиме на моето и не знам зошто него би го повредувало тоа, зашто неговото презиме сепак ќе го носам. Јас сум пред се своја (и на мама и тато), а после негова жена, така што моето па неговото презиме ми има логика, не можам да менувам име јас само зашто сум станала нечива сопруга, зарем треба да не ме препознаваат луѓето што ме знаат кога ќе го прочитаат моето име? И на моето ќе го додадам неговото ама со наставка -а, а не ко овие модерниве што имаат машко презиме, не ја сфаќам смислата на тоа, а и граматички е неточно. Мислам, чуму сето тоа?