1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Во ρед. Κој κаκо саκа. Аκо имаш избоρ, во ρед. Аκо немаш, паκ во ρед.
     
  2. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    17.480
    Пол:
    Женски
    А како и кога тоа "немаш избор"?
     
    На Puffy2019, CameliaMiller, Sejfullai и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Κаκо мислиш??
     
  4. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    17.480
    Пол:
    Женски
    Еве што си пишала:
    Јас прашувам како "немаш избор" кога лично те прашуваат. Под кои околности според тебе некој нема избор за да продолжи да се перзива исто?
     
    На Puffy2019, CameliaMiller, Celltica и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Κога неκој нема избоρ тоа значи деκа тој неκој е фатен во тесно. Ваκви ситуации има многу сеκојдневно. Нема ништо збунувачκо во мојата κонстатација. Не можеме ние сите да ги избеρеме ситуациите во κои ќе се најдеме во животот.
     
  6. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Оваа ситуација конкретно зависи само од мене. Да не ме остави случајно ако не сакам да го носам неговото презиме? :rofl:
     
    На Puffy2019, CameliaMiller, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Света неκа фати.
     
    Последна измена: 5 август 2020
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    2.884
    Не дека до толку е битно презимето дали ќе го задржам , ама не е во ред да немаш избор.
     
    На Puffy2019 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    24.552
    Aко стигнете до тоа да немате избор за презимето, сте направиле лош избор за нешто многу побитно од тоа. :)
     
    На MarigoldA, smooch, CameliaMiller и 16 други им се допаѓа ова.
  10. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    И да си го задржиш. И јас го задржав моето и го додадов од сопругот. Цел живот сум со тоа презиме, си го сакам и неможев да се замислам без него. Сопругот воопшто не се побуни околу мојата одлука.
    Е сега многу е комплицирано кога се потпишувам. Долго име и двете презимиња долги. Но, во иднина можеби формуларите и другите документи ќе бидат со подолги линии ( простор за потпишување ).
     
    На SummerGirl, Snowflake97 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.083
    Допаѓања:
    27.327
    Тоа со преземање на неговото презиме во машки род знам се прави ако планираат да живеат во странство. Не знам детали, знам некаде бараат сопружниците да се со скрос исто презиме, без буква разлика.
    Кажуваше некоја членка.

    Јас во иднина искрено не знам како ќе постапам.
    Не сакам да се откажам од моето, а ем сакам да го носам и негово.
    Веројатно ќе го додадам
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Justify

    Justify Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Јас го додадов неговото на моето моминско.
    Негова желба беше да го земам само неговото. Тоа би го направило него среќен. Мене не.
    Се двоумев меѓу двете опции:
    1. Да го задржам моето какво што е, моминско, или
    2. Да го додадам неговото.
    На почетокот бев за првата опција, бидејќи- Со тоа име сум се родила, сум порасната, сѐ што сум направила како личност стои под тое име и презиме. Сметам дека е апсурдно, комплетно да го менувам сопствениот идентитет поради новата фаза во животот.
    Со превзимањето само на неговото презиме, јас лично би чувствувала, како да не сум претходно постоела, како сега би била нечија "сопственост"само поради што и ДВАЈЦАТА сме се согласиле на заеднички живот. Ми беше незамислива опција.
    Бев повеќе среќна да остане како што е. А од друга страна, сакав да земам и во предвид како и тој ќе се чувствува, иако денови пред венчавката ме убедуваше да го задржам само своето, бидејќи знаеше кој став го имам, и што би ме направило вистински среќна.
    На крај, се решив да не биде само тоа и јас што сакам, туку компромис, да го додам и неговото.
    На крај, во околностите во кои живеам, користено ми е само моето моминско. :)

    Совет: Во ред е да ги прашате идниот сопруг, сопствените родители, или фамилија што мислат на оваа тема. Битно е ВИЕ како ќе се чувствувате за овој избор кој останува до крајот на животот. Важно е да знаете што дефинитивно НЕ сакате, за се друго се наоѓа некаква златна средина :)
     
    На Aquanalia, SummerGirl, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.222
    Допаѓања:
    8.969
    Пол:
    Женски
    Јас од секогаш во животот сум знаела дека сакам моето моминско да ми остане и плус да го додадам на мажот, а за тоа немам што да прашувам некој или да се консултирам.
    Законот е јасен и кога читаат имаш опции кој сакаш да си ги прифатиш лично ти како особа, а не како некој друг мисли дека треба.
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Јас си го задржав моето од естетски причини: неговото го има секој втор. Децата имаат едно мое, едно негово презиме.
    Да ми беше презимето некое смотано, ќе го земев неговото. Не гледам шовинизам во тоа, кај жените кои се одлучиле на овој чекор. Тоа е обична традиција, небитна за денешнината, ако сакаш ја прифаќаш, ако сакаш не.
    И не гледам зошто би се жестеле околу тоа некои луѓе. Не можете да барате во се сексизам.
    Рамноправноста не е во презимето. Многу жени си го задржале своето презиме, па се потчинети на мажот и обратно.
    Тоа со презиме женско што завршува на "и" мене лично не ми се допаѓа и според мене така се губи смислата на женскиот род, но штом државата го дозволила тоа и жените го прават често, нека им биде, не е моја работа да судам.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и edna_malecka им се допаѓа ова.
  15. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.313
    Допаѓања:
    26.345
    А зошто мажот не го додаде женското презиме? И децата ќе имаат по две презимиња.
    Ако во иднина нејќе да го додаде моето презиме, јас ќе го зачувам моето.
     
    На Aribeth, Puffy2019 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. Justify

    Justify Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека сите други не сме биле комплетно сигурни во дефинитивниот избор како тебе. :З) Затоа го спомнав ова.
    Јас лично ги прашав за мислење, бидејќи едноставно сакав да ги прашам, а на крај краева, тоа беа маж ми и сопствените родители. Не значи дека ќе биде прифатено тоа што ќе кажат. Ме интересираше нивниот начин на размислување. Последната одлука беше мојата, и сум моментално среќна со таа. Го имам и неговото, моето моминско се користи повеќе, а неговото е дел од мојот живот сега. Не е комплетно превземено.
    Имав "позитивни и негативни страни" и за двете опции, и јас се одлучив за таа со која ќе можам за цел живот да се носам.

    Советот го спомнав за сите кои се ваква иста ситуација, на мене што "ми помогна", ако е јасно како кај тебе, можат комплетно да го игнорираат моето мислење и да скролаат надолу :)
     
  17. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    18.140
    Пол:
    Женски
    Ова од секогаш ме интересирало, каква е процедурата кај нас детето да го има и моето и неговото презиме?
    Така го пријавуваш детето или некоја посебна постапка?
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Како што го пријавуваш уште на почеток како се вика, така го пријавуваш и како се презива. Немаше мислам некоја посебна процедура. Додуше првото се презива како татко му, а сега второто со кое сум бремена, ќе се презива како мене. За две презимиња би требало да е исто, дури и полесно. :)
    Ако е веќе пораснато и не е од старт пријавено со двете, во матично мислам дека треба да си аплицирате и да му се смени цела документација досегашна.
     
    На cresa-jagoda и jarec6 им се допаѓа ова.
  19. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    901
    Пол:
    Машки
    Се согласувам. Помалограѓански потег, здравје. И граматички е идиотски, Трпана Распашкоски. :fubar:
     
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.232
    Пол:
    Женски
    Јас би си го земала презимето на мажот или би го додала неговото, не сакам да имаме различни презимиња.

    @Poyraz Karayel што е тука малограѓански жити се?
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.