1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Во Шведска, поради -СКА и -СКИ, на децата им ги мешаа презимињата постојано и на крај им рекоа дека треба да се со исто презиме сите 4ца. Т.е, ако веќе е истото презиме, да биде во иста форма. И сега цело семејство се -СКИ.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Кој им го мешаше презимето?
    Муабетот е "еј види се бунам дали си Стојановска или Стојаниска, ај одлучи се нешто друго".
    Да не зборам дека Шевдска традиционално имаат различни форми за машки и женски.
     
    На tinka-mace, cresa-jagoda и candy.cane им се допаѓа ова.
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Во документи им го мешаа и на училиште. Пример, машкото е помало и прво го запишуваа девојчето (-ска) па потоа машкото (-ска).

    Не тврдам дека е вака насекаде, пренесувам што знам.
     
  4. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Нема логика.
    Помодарство.
     
    На Anie93, Nade-sunrise, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  5. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Во Австралија нема такво правило да бидат со исто презиме или па ќе имаат проблеми доколку им се различни презимиња.

    Јас сум на ски од роЃење, тогаш моите не приметиле дека ми е пишано машката форма на презимето зошто нели такво е на татко ми, не знаат тука дека има машка и женска форма на презиме.

    Снаа ми за брат е на ска, внука ми е ска зошто они си видоа со време дека е запишана по татко и на ски, значи тројца се на ски, две на ска и немаат никакви проблеми, ни на училиште, ни по институции.

    Моите деца се со презиме на мм, јас освен на венчален лист каде ми е додадено на мм презимето секаде на документи сум со моето презиме, никаде не сум имала проблем до сега.
     
    На FVP, Nade-sunrise, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Ми изгледа дека тоа со презимињата и проблеми во странство е малку преувеличено, можеби од аспект дека ќе го грешат цело време и ќе те пишуваат исто како сопругот да, како што кажа @bittersweet дека ги запишале децата по формата на татковото презиме, а дека ќе има друг проблем е нелогично со оглед дека постои извод на венчани, и можност да имаш сосема различно презиме од сопругот.
    @bittersweet ама менуваше пасош/л.карта за новото презиме додадено од сопругот така?
    Мене ме нервира што треба да менувам личните документи ( л.карта, возачка, пасош) на работа да менувам печат, а кај нас е задолжително во рок од 30 ден од регистрацијата да ги смениш документите на новото презиме иако е само додадено.
     
    На ilenaki, Luminary, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.900
    Преувеличено е. Никој не ме напишал по презиме на сопруг, зошто би ме пишувал побогу.
    Поише драпање имаш во МК да смениш презиме, отколку шо би имала проблеми во странство. Мнооогу поише драпање|(.
     
    На ilenaki, cresa-jagoda, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    @violetblue тука е рокот година дена за возачката, л.карта немаме, пасош, со тоа ако има пр 3 години до истекот ти ги враќаат парите или влегува во сумата за новите документи, како ќе си избереш.
    На новите документи не ми стои презимето на мм не мора, само место miss сега стои mrs, само кога потполнувам некои официјални документи како извод на децата го пишувам и неговото презиме.:)
     
    На cresa-jagoda и violetblue им се допаѓа ова.
  9. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Значи Австралија да си идам да не ме боли глава :) Тука сите промени на документите се на твој трошок(разбирливо ти си бараш промена) ама тоа закажувањето еднаш за ова, еднаш за друго па оди, па чекај таму ми ствара аверзија. Демек ние држава по сите прописи и се средено па мора веднаш и документи да смениш.
     
    На Biljarkata, jarec6, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  10. ilenaki

    ilenaki Популарен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    1.297
    Пол:
    Женски
    Пола Полска (можда и цела) се презива на wski и wska, значи исто како нас презимињата се во машки и женски род . Ама не, баш на нашите презимиња во странство паѓаат во несвест, се чудат и не можат да разберат (facepalm)
    Затоа најважно е да си неписмен, да немаш појма од граматика и да патиш од помодарство. Потоа на крај да трескаш глупости од тип " на нашите презимиња тој од аминистрација во странство се онесвести и на крај ни рече вие не сте во брак и ние никако да успееме да докажеме дека сме еве веќе десет години!"(facepalm)
    Во Грција на пример се венчаваат во црква и цркавата како институција е многу јака и ретко се регистрираат во матично. Црквата сепак не може да издаде документ за промена на презиме и многу жени си го задржуваат моминското. Ама не, само на нас ни прават проблеми :^)
    Како ќе кажеш дека се презиваш така ќе те запишат секаде, а неписмени има сегде. Како тука во Македонија да не може да ти згрешат презиме да те запишат на ова, а ти си на вска или да те напишат вска, а ти ска.
    Важно некој отворил Google видел Емили Ратајковски и одма ахам па јас и така можам де ќе бидам тренди :x Видела жабата дека го коваат коњот и ....
     
    На Anie93, Miss666, cooll и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    5.786
    Има законска легислатива поврзана со ова?
    Имам слушнато дека правно се користи само едно презиме, иако го прифаќаш и презимето од сопругот.
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Не.Мајка ми е сегде со двете, во сите документи, така и се потпишува
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Исто, секаде се води со две презимиња и така се потпишува.
     
    На cresa-jagoda, Калатеа и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Јас сегде ги користам двете, е негде во брзање знам и со стариот скратен потпис да се потпишам, секако ми важи и тој и тој па не ми прават проблем.
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Јас имам две и секаде е така. Тоа ти е идентитетот, така си во л.к, пасош. Нема логика да бараат едно
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас здравје ко ќе се венчаме после долго мислење се решив ќе си терам само со моето презиме.
    Башка и бебушот си го ставив на мое презиме и така ќе си терам.
     
    На Снегулк@23, GirlVolley, LivingGlam и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Е ако не ти е проблем само објасни ми.
    Кога не е венчан парот и кога таткото го признава, мислев дека автоматаки на негово презиме е.
    Како иде постапка?
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Тогаш одат и мајката и таткото да го запишат детето во матичната служба, така што таткото потпишува изјава дека го признава детето за свое. Името и презимето го кажуваат родителите под кое да де запише. Детето може да има различно презиме од родителите и кога се во брак и кога не се. Само што кога се во брак може само едниот родител да го запише детето. Кога не се мора и двајцата да дадат изјава, таткото дека го признава детето, и согласност од мајката.
     
    На Ljubova, Snowflake97, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Родителите си бираат презиме, па дури и кога се во брак.
    Законот е таков,може и сосем трето презиме да се стави.
    Кога се впишува детето се кажува кое презиме сакате да го носи и така го запишуваат.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.