Презимиња за во брак

Дискусија во 'Свадба' започната од doktorka-an, 14 мај 2010.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.563
    Допаѓања:
    39.975
    Пол:
    Женски
    Што има тоа врска?
     
    На SummerGirl, Anyshka, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.846
    Допаѓања:
    5.013
    Niti imam smeneto prezime niti adresa, patuvam sekade nemam nikakov problem dokumenti nemam.nikakvi smeneto. Imame i dete koe ima prezime kako tatko mu.adresa kako mojata taka da i za toa nemame problem.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.428
    Допаѓања:
    78.052
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно како може едниот да е, пример, Стојаноски, а сопругата Стојановска, или обратно. Ова В, зарем може туку така да си се додава во презиме? Знам за два вакви случаи ама не ми се блиски за да ги прашам лично.
     
  4. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    24.552
    Јас знам брат и сестра, тој е Спасевски, таа Спасеска. :D Ама во овој случај разликата се должи на полуписмен службеник што ги заведувал во матично како новороденчиња.
    Инаку не би требало да се додава в по желба бидејќи формата со в и формата без в се две различни презимиња, ама се е можно во нашите институции.
     
    На SummerGirl, Dust и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.679
    Допаѓања:
    172.497
    Пол:
    Женски
    А мене не ми е јасно, ти малолетна си па сопругот ти е старател и сметаш дека без исти презимиња и адреси нема да ве пуштат надвор од границите на мк?
    Па дури и тогаш презимињата немаат никаква врска.
     
  6. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.055
    Допаѓања:
    2.332
    Пол:
    Женски
    Исто е како кога патуваат дечко и девојка или брат и сестра. Во пасошот не ти пишува дека си негова сопруга. Документи се менуваат само ако има промена на податоците. Ако се пријавиш на негова адреса по основ на склучен брак, тогаш мора да менуваш документи. А можеш и да живееш кај него, а да се водиш на старата адреса.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    7.297
    Ima rok od 6 meseci Ako nemas dokumenti smeneto so novoto prezime pri sledno vadenje na dokumenti se plaka kaznat.Jas plati odamna I bese 100 evra.
     
  8. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    24.552
    Пасош не мора да се менува со промена на адреса доколку другите податоци не се променети.
     
  9. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Женски, ако може некој што знае да ми одговори. Сопругот не е од Мк, тука се земавме, он има две презимиња. Кога склучивме брак јас си го задржав моето и морав да ги земам и двете негови затоа што неможело само едно. Е сега дали за бебето можеме да бираме кое презиме ќе се земе или како оди тоа ?
     
  10. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    24.552
    Да, бебето може да има и сосема различно презиме од вашите ако сакате.
     
    На Anyshka и TamaraR им се допаѓа ова.
  11. Ell1

    Ell1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, која е постапката за промена на презиме и отприлика колку време трае бидејќи имам датум за промена на документи крај на јули, дали се може да се заврши ако правам свадба почеток на јули?
     
  12. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Па јас после свадба одма имав закажано за пасош и лична карта, треба само старите да ги носиш, венчаницата, копија од лична карта на маж ти, ама земи го и него, најубаво. И барањето, си пишуваш во него нели ново презиме и адреса. Те сликаат и после си чекаш коа ќе се готови.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Во еден ден се сликав за се. Мој совет носи си доволно копии од венчаницата, зошто за секој документ бараат посебно.
    Можеш крај на Јуни негде, да си закажеш термини и таман нема да чекаш многу за термин.
     
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.700
    Пол:
    Женски
    Јас колку шо знам, мора или твоето или неговото презиме да го земе. Неможете да бирате вие.
     
  15. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Можат какво сакаат презиме. Еве јас и сестра ми, имаме скроз различно презиме од цела фамилија. Ни по татко ни по мајка не сме.
    Некоја измислица, што цел живот проблеми ни правела , за докажување дека ни се родители.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.717
    Допаѓања:
    11.833
    Пол:
    Женски
    Во клас имав дете со презиме по дедо му, пример дедото е Стојан Петровски, родителите се Петровски, детето беше Стојановски. Така да мислам дека можеш какво сакаш име и презиме да ставиш на дете, никаква врска нема родителите како се викаат. Единствено мислам дека по дифолт го ставаат мажот на мајката како татко на изводот ако е во брак во моментот на раѓање.
     
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.700
    Пол:
    Женски
    Супер чим бивало. Јас не сум знаела дека бива така, обично дирекно во болницата нели бебињата ги запишуваат со презимето на родителите и толко.
     
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Така е најубаво. А не како мене, да влечеш извод од раѓање насекаде, за да докажувам кои ми се мајка и татко.
     
    На SummerGirl, Anyshka и Adidas888 им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.558
    Допаѓања:
    265.097
    Може какво сакаш презиме да имаш, со и без брак. Исто на детето можеш какво сакаш презиме да му ставиш.
     
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.563
    Допаѓања:
    39.975
    Пол:
    Женски
    Не ги запишуваат во болница децата со име и презиме. По име и през на мајката и по бројче се водат.