1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекари-несакани поклони

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 6 декември 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    И самите дечиња кога уште неможат да си го кажат правилно именцето, си го кажуваат како знаат и тоа им останува. Жив пример е маж ми, нагаленото име-прекарот де и неговото вистинско име немаат допирни точки. На братучедка ми Борјан се кажува Боан и ние така го викаме. Калин од другарка се кажува Кане и ете.
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Не сакам да има прекар. Кога се роди почнаа да замараат како нагалено да го викаме, не дозволив никако. Си има име
     
  3. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    И ја не сакам да има прекар. Некои му се обраќат со Симе или СимЕоН (?!). Тоа не му е името, зошто да му го менуваат? Ја нагалено си го викам Буба, Моне, Боне, како ми доаѓа, ама мој си е и мил ми е, како сакам ќе си го викам. За други не важи ова правило, само за мене. ]:)
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Син ми Каки нагалено почна золва ми да го вика, било слично со прекарот на син и. Муж ми кога ја слушна лом ја направи, среќа он се погоди да ја слушне. Тазе породена, нервозна до плафон кој знае што ќе речев.
     
    На Ljubova, spacegirl92, nevermet18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Лелее да ја слушнам ќе ја утепам на лице место. :@ Своето како сака нека си го вика, твоето си има име и точка.
     
  6. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    1.833
    Пол:
    Женски
    Прекарите децата најчесто ги добиваат во школска возраст од соучениците.Жути,Забле,Циган,најчесто произлегуваат од изглед,недостаток.Понекогаш знаат и да бидат навредливи и цел живот да го носат.
    Учителката кај моето дете ги слушнала како повикуваат некој со прекар и ги искарала дека тоа не е убаво.Ниедно дете потоа не се здоби со прекар во нивниот клас.Ама таа беше вистинска учителка.Постави норми и во поглед на хигиена,однесување,работи кои ги практикуваат до денес.
     
    На nevermet18 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    I jas nejkam i im kazuvam. Staiv ime od 3 bukvi bas zatoa i pak svekrvata uspea deminutiv dai naprai ke ja utepav