1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преквалификација-Медицинска сестра (Вонредно средно)

Дискусија во 'Образование' започната од corto.maltese, 24 октомври 2013.

  1. mace77

    mace77 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mnogu me interesira so nekoja da spodelam iskustvo koja vekje ima zavrseno tuka vo Koco Racin za sestra.
    Me interesira kako toa se realizira? Dali postignatiot uspeh se pisuva vo sveditelstvo kako vo sredno (vo slucajov vonredno)..Dali na kraj se zdobiva so titula Medicinska sestra tehnicar so Diploma?.
    Praksata kako minuva, i kako se realizira ucilisnata praksa?
    I ushte neshto dali e tesko polaganjeto? mislam dali butaat na ispitite...? kako se polagaat opstite obrazovni predmeti kako matematika,makedonski,fizika,hemija i sl.. :)
    Blagodaram odnapred moze da mi pisete i vo lp :)
     
  2. psanje

    psanje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Здраво

    Некој ако има искуство со средното медицинско во Велес да сподели за вонредните ученици. Сакам да се запишам, ми треба диплома за да можам да заминам во странство. Слушнав дека тука најлесно се добивала. Секој поминувал. Ако има некој искуство нека сподели.
     
  3. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали некој учел вонредно средно во Панче Караѓозов да ми каже каква е процедурата и колку време трае школувањето на ваков начин??? И дали и колку се плаќа?
     
  4. demon

    demon Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    здраво...ке ве молам за помош ако знае некој во врска со средно фармација во велес? шо треба какви документи? одреден рок на запишување? значи во вреска со се...фала
    :)
     
  5. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    I jas sakav da prasam kako odi ucenjeto vonredno medicina kolku cini se realno jas ne go sakav skoloto sto go ucev no situacijata bese takva da moram da go ucam i sega sakam da se zapisam medicina vonredno
     
    На Indigo Candy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    се преполагаат само стручните предмети, општообразовните и онака сите ги учат, сепак најдобро е да се информирате во училиштето кај што сакате да се запишите, бидејки е специфична струка и бара пракса
     
  7. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Mene ova mi go rekoa doktorite da izucam medicina da ne se ostavam taka oti 12 god se boram so sterilitetot oti mnogu raboti ucat i oni od mene i jas od niv
     
  8. elazovska

    elazovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум запишана вонредно - медицинска сестра во ОСМУ "Д-р Јован Калаузи" Битола. Сакам да прашам дали до сега некој има полагано и како се одвива полагањето. Како испрашуваат професорите и дали многу бараат. Фала
     
    На Intel258 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    Не сретнав ваква тема на форумов, доколку има администраторот/модераторот нека соедини.

    Ме интересира дали некој/а на форумов има искуство со преквалификација? Мене конкретно ме интересира за образовните профили од здравствените струки - медицинска сестра/техничар, физиотерапевтски техничар или фармацевтски техничар. Јас имам дипломирано и магистрирано на правениот факултет Јустинијан I, додека средното образование ми е гимназиско. Се информирав во едно од средните медицински училишта во врска со преквалификација, и ми кажаа дека оценките од општообразовните предмети од моето средно образование автоматски ќе бидат препишани, додека стручните предмети ќе ги полагам. Самиот упис е околу 2500 мкд, а пријавувањето за полагање на секој предмет пооделно е околу 1000 мкд.

    Јас инаку никогаш сум немал во план да се занимавам со некоја од здравствените струки, и сеуште намам намера ниту план да се занимавам практично (иако никогаш не се знае), но имам предлог за работа во една компанија поврзана со медицински лекови и помагала. При разговор со надлежните за вработување на кадар, ми е кажано дека ги усполнувам условите за извршување на работните обврски, но дека ми е потребно некакво основно предзнаење од областа на медицината, секако не факултетско односно високо образование за специфични медицински специјалности, туку базични поими. Работната позиција не е поврзана со лично давање на услуги, туку со комерција, адверзитинг и достава на помагала и лекови. Самите ми препорачаа да се обратам во некоја од медицинските средни школи или во работничките универзитети. Првенствено се обратив низ работничките универзитети, но, едноставно добив впечаток дека таму не може да се добие некакво знаење, туку целта им е само да уплатиш за таканаречената обука, и за кратко време издаваат сертификат. Други луѓе кои имале искуство со раб. универзитети, ми го потврдија ова, дека не може да се добие никакво знаење, па не постоеле ниту материјали за едукација. Затоа се решив за преквалификација во некое од средните медицински школи.

    Значи, конкретно ме интересира за колкав временски период се заврштува образованието, дали има практична настава, дали предавањата се во групи итн итн.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Брзо и лесно ќе поминеш во Гостивар и Тетово ама без никакво знаење.Според мене најдобро е во Скопје-Панче Караѓозов:)за година ипол може да се заврши зависно од тоа колку предмети ќе имаш за полагање:)не знам кој струка конкретно те интересира ама мислам дека за сите важи правилото дека мора да имаш државен испит т.е лиценца за работа т.е плаќање само плус 100 евра.Испитот се полага 6 месеци по земање на дипломата,за тие 6 месеци ти треба да одиш на пракса или да собереш потписи од 6 различни клиники,за сестра од интерна,гинекологија,инфективно,детски диспанзер,геријатрија и психијатрија (не сум сигурна ама мислам овие беа).За другите струки не знам како оди со потписиве:)
    Се надевам помогнав малку
    @philip
     
    На philip му/ѝ се допаѓа ова.
  11. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    Можеш ли да ме контактираш во приватна порака ? Имам некои нејаснотии , а се надевам си добро упатена на оваа тема ☺
     
  12. xxhexx

    xxhexx Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    593
    Пол:
    Женски
    другарка ми заврши средно медицина ванредно за 2 години, за влез во годината плаќаше 4000ден и 3 испити полагаше месечно а еден испит го плаќаше 700 ден, прва година и втора имаше 16 испити а трета и четврта 14 испити, потоа уште 6 месеци стажираше во болница зема диплома и сега се вработи во Германија
     
    На orxideya, Afroditaaa, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Zdravo, дaли мoжеш дa кaжеш зa кoе училиште стaнувa збoр или пиши ми лп.

    Фaлaa
     
  14. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Ако не е тајна која фирма имала толку разбирање за тебе и помилителна околност да те чека да се дообучиш плус поврзано со комерција каде што со факултет дебели врски фаќаат да отидат на интервју само? Инаку да се завршува вонредно. Моја роднина се преквалификува за фармацевтски техничар во средното во Тетово. Изгуби околу 1година и потроши грубо 1000евра.
     
  15. philip

    philip Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    46
    Не е никаква тајна, но не сакам да изнесувам податоци на форумов. Јас инаку имам комплетирано високо образование додипломски + магистерски. Имам и бројни сертификати, јазични и сертификати од обуки, учества на конференции и сл. кои што се вреднувани. Но за работа во области од фармацевтската индустрија се неопходни и базични медицински познавања а неретко и државен испит. Патем затоа и постои преквалификацијата, која функционира во целиот свет.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    9.459
    Пол:
    Женски
    Во Германија работи како мед. сестра или како болничарка?
     
  17. xxhexx

    xxhexx Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    593
    Пол:
    Женски
    како медицинска сестра работи, плата зема 3 пати повеќе од тука.
     
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    9.459
    Пол:
    Женски
    xxhexx не дека не ти верувам, но искрено прв пат слушам дека некој со диплома од средно работи како мед. сестра таму или било каде низ ЕУ. секаде бараат факултетска диплома.
     
  19. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Не,не бараат секаде факултетска диплома:)доволно е средно и Германски јазик.Се разбира голем плус е ако имаш барем висока медицинска школа:)
     
    На AURUA и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  20. xxhexx

    xxhexx Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    593
    Пол:
    Женски
    германскиот јазик го знае, имаше и од курс по германски диплома и тоа му помогна :)