1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преквалификација-Медицинска сестра (Вонредно средно)

Дискусија во 'Образование' започната од corto.maltese, 24 октомври 2013.

  1. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zasto Koco Racin..Jas zavrsiv za 1 godina med sestra vonredno vo Veles.
    DIMITRIJA Cupovski Se vika skoloto.
    jas imam sredno medicinsko vo pance, i zemav lani za sestra.
    No posto sum doktor , mi priznaa se , osven praksa i nega na bolen..
    So mene imase mn zeni, devojki.Pocnaa od 0, i za 2 godini sve zavrsile...
    Mislam deka e i mn poeftino..2500 godina ..ispit 1000..
    VIDETE na fb imaat strana.Epten se fini..

    Ista diploma e segde imas isto zvanje ( kvalifikacija) ne odete po potezok pat.
    Ili ako sakate laboranti i farmacija , imate vonredno vo Hemisko( Marija Kiri) dosta gi falat.Profesorite bile odlicni, i jasno i konkretno barale.
     
    Последна измена од модератор: 17 февруари 2021
    На ebola и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Uzivaj deka so kurs i so sredno medicinsko e isto. Moze zvanjeto e isto no znaenjeto ne e :mm:
     
    На Anie93, sleepingbeauty, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Jas nikade ne kazav kurs.Neznam kade ti procita?
    Zboram za dve drzavni ucilista.
    Poentata mi e , dzabe jas sum.d-r od UKIM, i dr od UGD isti prava imame na oglas.A tezinata ne e ista
    ..
    Sega dali me razbra?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Извини, доктор си, а полагаш вондредно средно за сестра? Зошто? Или јас нешто не разбирам добро? :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Atticus

    Atticus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2020
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Машки

    Еве вака во врска со Димитрија Чуповски, сигурно не си го одела потешкиот пат зашто имаш многу големи медицински познавања кои си ги учела на факултетот и затоа ти биле признати сите предмети освен „Основи на нега“, пошто нели тоа што се учи по стручните е само мал дел од целиот тој материјал научен на факултет. Доколку сте со завршено средно медицинско училиште, здравствена струка, ќе ви бидат признаени само стручните од прва година, а тоа се Анатомија, Физиологија и Хигиена со здравствено воспитување, другите стручни од следните години не се воопшто исти барем за медицински сестри кажувам. За тие шо немаат средно медицинско, мораат да полагаат пред сѐ стручните во прва година и тоа е многу строго затоа што професорката во комисијата дава цела книга да се научи по Анатомија и цела книга по Физиологија за испит, а доколку не покажете доволно знаење на испит може да се случи да бидете бутнати по 2 пати минимум, па сѐ до 5-6 пати додека не положите и кај нејзе врските не функционираат, што јас мислам дека е фер оти некој го учи тој профил цели 4 години, а некои сакаат да го постигнат тоа во 1 година или 2. Освен стручните, доколку не ви се совпаѓаат други предмети во споредба со предметите од сведителствата на медицинските сестри, треба да ги полагате и тие предмети дополнително (пример: Хемија, Биологија, Физика). Исто во прва година треба да се полага и Хигиена, а тоа е во зависност од кој доктор ќе се падне во комисија, претежно се различни, исто и Латински јазик проф. бара знаење. Другите години е полабаво во полагањето стручни (шо ја мислам дека не треба така да биде), и во втора година се полага Микробиологија, Патологија, Основи на нега и Практична настава, и секако дополнителни предмети кои не се совпаѓаат. Во трета година се полага Хирургија, Интерна медицина, Психологија, Бизнис, Инфектологија и Практична настава. Во четврта година Гинекологија и акушерство, Педијатрија, Бизнис, Невропсихијатрија, како и Практична настава. Покрај ова мора да полагате изборни предмети за 3 и 4 година (Биологија, Хемија, Физика, Математика, Хирургија со гинекологија, Интерна со педијатрија - се бираат два од овие). Испитите по стручните предмети од 2 година па натаму се обавуваат од страна на доктор кој се менува на неколку месеци или па година, оти не остануваат долго на работно место како професори. Исто треба да имате и волонтерска книшка и да одите на пракса и во здравствени установи т.е. болница за да добиете потписи нели.
     
    На tina2018 и Non4e26 им се допаѓа ова.
  6. Снежана1704

    Снежана1704 Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, претходниот месец запишав за доквалификација за медицинска сестра во Кочо Рацин. Ми треба информатика за втора година дали некој го има учебникот да ја слика содржината, или знае кој теми треба да се учат за таа година информатика? Ви благодарам
     
  7. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Провери на е-учебник
     
  8. Mini#

    Mini# Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo dali se ima nekoj zapisano vo koco racin za vonredno farmacevt za kolku vreme se zavrsuva , dali e se online ?
     
  9. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Едно прашање кој знае да ме упати . Праксата за мед.сестра техничар ја завршив лани во Државна . Пошто беше корона а и веќе бев во работен однос само собрав потписи , сега за во Германија ми барат некој фонд на пракса, колку сати сум одела , што научив и слично . Од каде да го барам тој документ ?
     
  10. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    За да одиш во Германија, прв чекор е да работиш како сестра, додека учиш јазик и нострифицираш.Сега се надевам се раЗбравме
     
    На tina2018, SandraPink и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  11. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Стажантската книшка земи ја од таму кај што полагаше државен копирај и преведи па врати им ја.
    Фонд на часови теорија од средното кај што си учела.
     
  12. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да ама на стажантската не пишува баш детално , што сум правела на стажирање , што научив и слично . Само има потпис и печат.
     
  13. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Знам, мене тоа ми беше доволно. Пробај немаш што да изгубиш.
     
  14. Mini#

    Mini# Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo vo koco racin za upis za vonredno medicinska sestra dali izvod treba nov da se vadi ili moze i fotokopija?
     
  15. medlove

    medlove Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2021
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    22
    Zdravo decki :)
    Dolgo vreme barav nekoj koj bi mozel da mi pomogne t.e da mi odgovori na nekoi moi prasanja,i za srekja naidov na temava na forumov i za uste pogolema srekja primetuvam dosta clenovi koi navistina se razbiraat.Sto mi e navistina milo,i se nadevam deka barem nekoj ke moze da mi objasni.
    Rabotata e slednava :
    Imam zavrseno sredno medicinsko tuka vo Skopje( Pance ),sé regularno i matura polagano isto taka.Fakultetot koj go prodolzii diplomirav na nego e sosema druga prikazna od zdravstvoto,a toa e Gradezen vo Skopje. Sega od nekoi svoi privatni pricini treba da si ja dokompletiram rabotata od Pance :| Me interesira za da se steknam so licenca za medicinska sestra kako odese,imam 4 godini redovni sredno medicnsko kako sto kazav i polozena matura. Citav nesto za potpisi nekoi deka treba od kliniki i kako odi se toa ako moze nekoj da mi objasni? ( i dali ima nekoj karton sto se kupuva ili pak nekoja si kniska da ja narecam kade sto treba da gi sobiram tie potpisi?) .
    Pozdrav i sekoe dobro na sekoj od vas,se nadevam deka nekoj ke odgovori sto poskoro :worried:
     
  16. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Ве молам пишете кога има уписи во кочо рацин, и колку чини целат процедура
     
  17. VesnaAl

    VesnaAl Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, denes se zapisav vo Koco Racin i prijaviv ispiti za avgustovskata sesija, ve molam nekoj od vas sto polagal online minatava godina ako moze da objasnite kako ide polaganjeto - dali e usno pismeno... kako e organizirano?
     
  18. Vikssas

    Vikssas Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
     
  19. meseceva

    meseceva Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Се запишав вонредно за медицинска сестра во средното медицинско училиште во Прилеп. Сакав да прашам дали треба на крај да полагаме државна матура? Како оди тоа ако некој знае?
    Фала многу и поздрав до сите
     
  20. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски


    dali zavrsi rabota ?il da ti objasnam?