1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекината ејакулација (рикверц метода)

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 23 февруари 2010.

 1. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Дали ја користите оваа метода и дали ви успева? Што мислите по ова прашање? подрав ;)
   
 2. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Никогаш не сум ја користела оваа метода. Практикувам користење на кондом. Што е сигурно,сигурно е. ;)
   
 3. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Искрено, и јас не сум за оваа метода, ама последниот пат ми се случи зашто бевме малку пинати ( за Валентајн). Сепак не сврши во мене, тоа сум 100% сигурна. Проблемот е што ми беше 16ти ден во циклусот и страв ми е да не ми се случило нешто. Инаку, отприлика за една недела најмногу треба да добијам, градите и стомакот почнуваат да ме болат одвреме навреме. Нормално си јадам, немам симптоми на преголем апетит, гадење и слично.
  Што мислите? Ми треба вашата поддршка..страв ми е поради тоа што можеби бил плоден денот..
  Бацки :***
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Јас со оваа метода не би можела мирно да спијам.
   
 5. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  Ја практикуваав оваа метода дури бев помала... Тогаш и помалку мислиш, хормоните ти вријат. Сега сакам бременоста да ми биде планирана, а не да ми се случи на грешка, па затоа само заштита. Може еднаш-два пати за радост да влезе „гол“, ама не повеќе :)
   
 6. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  lele...jas ja praktikuvam 5 godini so decko mi :? :? i do sega se pokaza kako mnogu uspesna...nemam bebce de.... :lol:
   
  На bunny19 и MaTo им се допаѓа ова.
 7. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  I jas ja praktikuvam metodava skoro dve godini :D nemam bebeeee :clap:
   
  На bunny19, MaTo и ljubicicaa им се допаѓа ова.
 8. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  I jas ja praktikuvam ovaa metoda poslednive 2 meseca i super e do sega inaku pred toa redovno zastita sme koristele i ako nekogas se slucese bez mnogu se zamarav,se nervirav sega veke 2 meseca taka i za cudo ic ne mu ja mislam se nadevam i ponataka se ke bide ok :D
   
 9. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  jas ja praktikuvam 3 god so decko mi i do sega ne se desila belja:)
   
 10. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Ете ми дојде, и тоа 3 дена порано. Што е работава стварно не знам, важно испадна добро :)
  Сепак, што се однесува до методава, ми изгледа прилично несигурна, не би ја користела барем уште некоја година, сега никако не сакам да забременам имам други планови. Иако многу ми е поубаво без кондом, поприродно е чувството и повеќе уживам во чинот. Кондомите некако ми сметаат, не ми се удобни. Размислувам да корситам контрацептивни таблетки, но страв ми е да не се здебелам. Што мислите за ова??
   
 11. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  26
  Јас користам контрацептивни пилули веќе 2.5 години и можам да кажам дека не влијаат на мојата тежина и моето расположение. Откако ги користам моите менструации не се болни, а и кожата на лицето ми се подобри. Мислам дека ако се консултираш со доктор не треба да се плашиш дека ќе имаш некаков негативен ефект од користење на контрацептивни пилули.
   
 12. celebrity

  celebrity Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  eeee, kako li samo sakam da svr6i on u mene i da si napraeme edno bebence i da si se zememe...
  ama pameten mi e on, znae koga da si izleze i ne mi dava ni malce da osetam kako bi bilo koga bi svr6il vo mene.
   
 13. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  6 месеци ја користиме со дечко ми методава :) и досега ништо не се има случено односно немаме бебе :) така да доколку се е во прав момент нема причина за паника ... мое мислење позззз ;)
   
 14. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Скоро 5 години ја користиме методава секако не стално, но често, успешна е до сега.
  А за контрацептивни пилулки исклучиво кај лекар ќе си прашаш, јас сакав ама по природа не можам да памтам стално кога треба .... и лекарот зашто ме знае дека сум таква не ми препорачува, вели прво морам да имам рутина на живот за да не ги заборавам ;)
  А кој може си уживка :P
  Поздраааав
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  И јас би пиела контрацептивни, ама поради некои здравствени проблеми не можам. А кај и да е ќе почнеме со методава, зашто во последно време заклучивме дека воопшто не е исто. Ама мене многу ми е страв, па тоа не кочи.
   
 16. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  извини но би го жртвувала здравјето?
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Хмм па реков дека би пиела ама дека не можам. Значи не пијам и не би го жртвувала.
  Aaaaaa не мислев на пилулите на методата, туку на прекинатата ејакулација :)
   
 18. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Лелееееее RainBow извини, дека пиша кај и д е ќе почнеме со методава, помислив ќе почнеш апчиња да пиеш, пребрзо прочитав не размислив извини.
  А за методава не се плаши многу многу. Прво многу е важно да му веруваш, да знаеш дека се грижи за тебе и твоето здравје, да прави тоа што и двајцата сакате. И секако важно е дали го правел тоа порано, зошто има машки кои понесени од моментот забораваат да го извадат....
  На почетокот правете го тоа исклучиво во неплодни денови за да си сигурна и додека не стекнеш потполна доврба.
  Јас не ги бројам деновите, но ние сме долго заедно и му верувам!
  Среќно и извини лошо што те сфатив!
   
 19. unknown

  unknown Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Колку години имаш и од колку почна да ги пиеш? И како се пијаат? Секој ден или...?
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Нема гајле,јас па не видов како сум го сврзала муабетот :lol:
  Него јас сум си многу паничарка, а за довербата нема проблем. Заедно сме си долго и ако на некој му верувам тоа би бил он. Затоа и почнав да се размислувам. Ај ќе видам што како ќе биде. Поздравче и до тебе ;)