1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекината ејакулација (рикверц метода)

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 23 февруари 2010.

  1. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Кукло ич бе не му ја мисли.... Може ќе се смееш ама со дечко ми од прв ден имаме така односи, а кондоми сеа скоро почнавме од други побуди да користиме АЛИ не стално, ако имаш доверба нема намерно да ти напраи бебенце ;)
    И немој после тоа да се мислиш... Ќе биде се во ред
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Фала на советите :) И на него не му е до деца сега за среќа :lol: Па може ќе се решиме ;)
     
  3. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Jas licno ne razmisluvam za koristenje kontraceptivni tableti nesum se rasprasala neznam dali e bezbedno da gi koristam dali iman nekoj problem ili sl. no nesakam iako ako e se vo red vikaat bezbedni se no so hormoni mislam deka ne treba da se igraa i ne mislam nikogas da koristam.Do sega so deckomi koristevme kondom ama poslednive meseci pocnavme bez i ok mi e znam deka znae sto pravi sigurna sum deka nema da svrsi od mene go vadi i mnogu porano pred da svrsi i nese plasam megutoa me plasi samo taa predsemena tecnos sto e mnogu retko od toa da se zabremeni ama ke prodolzime taka.Pa i nedajboze nesto da se desi sto neveruvam pa skoro 20 god. imam vrskata mi e dolga pa sea ke rodam :lol: porano sepak ne bi sakala no ne e tolku strasno postrasno bi mi bilo da mi se sluci nesto od tabletite kontracepciski.Drugoe e da imas 16 ili 17 god.togas ne treba nikako bez zastita a vaka poinaku e.Mislam deka ako imas ozbilna vrska i mu veruvas vo deckoto mozete da pocnete so metodava pa i na kraj kraeva ako e pisano nesto da se sluci ke se sluci bez razlika nekoi i so kondom ke im pukne pa ostanuvaat bremeni.
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    И тоа што викаш. Ако треба секако ќе се случи. А за контрацептивниве, сега ги правеле со многу помала доза на хормони. Ама треба да се направат некои испитувања прво. Се тоа комплицирано некако делува...
     
  5. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Pa da komplicirano e vestacki mi e nebi koristela vaka e podobro sekako i od deckoto zavisi ako ti e siguren nemu ja misli ic mene ok mi e nemu se sekiram e samo taa predsemena tecnos ako me zafrkne jbg samo taa mi e problem drugo nisto i mnogu zavisi od deckoto ima nekoj sto ne vnimavaat se zaboravaat e taka e rizicno no ako deckoto znae kako treba togas slobodno so metodava :D
     
  6. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Сега имам 27 години. Почнав да ги пијам малку пред да наполнам 25. Отидов на гинеколог и сама реков дека сакам да започнам со пиење на контрацептивни пилули. Пилулите што јас ги пијам се пијат секој ден, значи има 28 пилули од кои 21 се хормонски, а 7 се нехормонски. Имаш и пилули кои се пијат 3 недели (значи ги има по 21 во една лента) и после правиш една недела пауза, па пак продолжуваш со нова лента. Најдобро би било да ги пиеш секој ден во приближно исто време, меѓутоа најчесто не е проблем и ако закасниш со пиење на пилула 12 часа. Јас пример ги пијам наутро кога се спремам за работа, веќе ми е тоа прераснато во навика, а за викенд ги пијам со 2,3 часа закаснување затоа што покасно се будам.

    Мој совет ти е да никако не си земаш контрацептивни пилули на своја рака. Има разни видови на пилули, со различен баланс на хормони, така да мислам дека скоро секоја девојка што нема посериозни здравствени проблеми без проблем може со помош на својот гинеколог да си најде соодветни контрацептивни пилули.
     
  7. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Со дечко ми си ја практикуваме методава, скоро секогаш и да не се урочам досега ништо не се случило...ама па некоја настинка закачив и примав антибиотици и од нив ми се појави кандида :( и моравме да ја лечиме, па после тоа моравме и заштита да си користиме и да бидам искрена повеќе ми е страв сега...не знам зошто ама имам чувство дека нешто ќе се случи со тоа кондомот и после ќе се чешаме :lol: А за контрацептивни пилули сеуште не сум размислувала, ниту пак сум се консултирала со мојот гинеколог
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Досега 4 пати сме имале односи со дечко ми со прекината ејакулација и не останав бремена.
     
  9. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    ke moze li poprosti4ko i opisno da mi kazete kakva e ovaa metoda??? 6o ustvari se pravi?
     
  10. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    isto i jas so decko mi od prviot pat koga vodevme ljubov go pravime toa bez kondom posto ni smeta toa! dosega ne se desilo nisto osven edna nedela cekanje da dobijam! :) ama se e ok i mnoooogu e poubavo cuvstvoto!
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Кога при сексуалниот однос машкото ејакулира надвор и после тоа партнерите повторно имаат секс.
     
  12. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    mislam odma posle toa ili ke si svr6i, ke si odmori malce ;) i posle ili odma posle toa?
    ina4e, svr6uva nadvor od mene... se 4isti li on posle svr6uvanjeto ili pravo taka vleguva...?!
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Кога одма после тоа влегува.Доколку се чисти пред да влезе пак,нема можност од забременување.А доколку не се исчисти пред да влезе пак,постои можност од забременување.
     
  14. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Девојки, и да се исчисти и да не се исчисти, сперматозоиди остануваат во каналите на пенисот.. Така да, при повторен однос или чекајте минимум 30 минути или кондом. ;) :geek:
     
  15. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    aaa, zna4i taka? ova e toa 6to e vozbudlivo?
    eeee, nie nikoga6 ne go prajme toa so kondom,ama pa i nikoga6 ne vleguva posle svr6uvanje vo mene, a nikako bez da go is4istam oralno! zna4i vnimava.... eeee, p***r! a jas kako li sakam edno bebence da si imameeeee ;) ;)
     
  16. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Ја применуваме методава уште од самиот почеток и е супер. Кондом само неколку пати до сеа употребивме и тоа од мерак, да осетам како е, и плус зашто сакав да сврши во мене за да осетам како изгледа сето тоа, зашто и со кондом практикува да го вади. И така, се убедивме и е многу возбудливо. :clap: Ако останеме заедно уште долго, премногу би сакала да се деси тоа без кондом. Многу сум љубопитна. :lol:
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Оваа метода ја користам откако сум заедно со маж ми.Кондом сме користеле само неколку пати само поради радозналост да видам какво е чувството.
     
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ја користиме методава некаде 6 години сигурно, сега сакам да забременам почна да свршува во мене , ама ништо не осекам јас мислев дека ке има некоја разлика, ама нема |(
     
  19. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    ^ Не се чувствува спермата кога ќе ејакулира во тебе?
    Извинете малку е офф ама ме интересира. :)
     
  20. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не ја чувствувам барем јас, мислев дека ке осетам нешто, а ми беше исто како надвор да свршил :lol: